• dle шаблоны бесплатно
 • ,
 • Игры для Андройд
 • KRÁSA:

  Citronová šťáva aplikovaná na vlasy je
  18.10.18 | Krása
  Jak docílit sametově hebké pokožky? Jak dodat vlasům
  Nechceš zbytečně utrácet, ale tvoje pokožka by nějaký
  15.10.18 | Krása, Kosmetika
  Každá žena, která alespoň trochu dbá o svou vizáž,
  Mít vlasy lesklé a hebké je cíl, kterého

  Kyselina listová pro každou těhotnou ženu

  19.08.17 | Část: DĚTI, Těhotná

   Plánujete potomka, nebo už jste v očekávání? Potom se seznamte s kyselinou listovou, které pomáhá zdravému vývoji dítěte.

  Kyselina listová aneb vitamín B9. Podílí se na syntéze určitých sloučenin, které jsou stavebními kameny molekul DNA a RNA, nosičů genetické informace. A to již předznamenáváme hlavní význam tohoto vitamínu. Je důležitý hlavně pro ženy těhotné a ty, které těhotenství právě plánují. Vysoká spotřeba tohoto vitamínu je právě při bouřlivém buněčném dělení v těhotenství, kdy se v těle maminky vyvíjí nový plod a ve chvíli, kdy se vajíčko oplodněné spermií začíná ohromující rychlostí dělit. Za několik dnů se vyvine mnohobuněčné embryo. Dva až čtyři týdny se poté vyvíjí nervová trubice, z níž se tvoří posléze mozek dítěte. A právě v této etapě vývoje je kyselina listová opět potřeba.

  Rostoucí nervová tkáň ho spotřebovává velké množství. Pokud se embryu v této chvíli tohoto důležitého prvku nedostává, pak to může vést k těžkým komplikacím. Rozštěp páteře, nedostatečně vyvinutý mozek atd.

  Mnoho kyseliny listové se spotřebuje též v rychle rostoucí placentě. Ta je důležitá pro výživu dítěte a špatně či nedostatečně vyvinutá placenta může mít za následek samovolný nebo tzv. zamlklý potrat, což znamená, že plod se přestane vyvíjet.

  Kyselina listová je důležitá i pro správnou tvorbu červených krvinek. Účastní se totiž syntézy hemoglobinu v červených krvinkách. Jejich nedostatek se projevuje chudokrevností. Jejími projevy je únava, mdloby, bledost pokožky, dušnost. Často se tyto obtíže objevují právě v těhotenství.

  Dále je důležitá pro ženy užívající hormonální antikoncepci, neboť složitá syntéza spolykaných hormonů spotřebovává obrovské množství vitamínů B. Vhodná je při nízkobílkovinových dietách, při dlouhodobém užívání léčiv proti bolesti, epilepsii, antidepresiv…též pro správnou funkci nervového systému. Mírně smazává negativní účinky kouření, pití kávy a alkoholu.

  A jak si zajistit dostatek kyseliny listové?

  Dalo by se říci, že zdravou a vyváženou stravou. Jenže přírodní zdroje často nestačí, hlavně v období, kdy je její zvýšená potřeba, třeba právě v těhotenství. V tu chvíli je vhodné začít užívat synteticky vyrobenou kyselinu listovou v tabletách. Tento vitamín se vyskytuje v některých potravinách a vytvářejí ho i některé mikroorganismy ve střevech. Jenže to, co vstřebáme střevem je jen velmi malý zlomek toho, co opravdu zkonzumujeme ve své potravě. Uvádí se, že zpracujeme maximálně polovinu přijatého vitamínu B9.

  A kde ji najdeme?

  Hlavně v listové zelenině, jak napovídá již její název. Dále jí obsahují ořechy, cibulová nať, rajčata, luštěniny, vejce, kapusta, obilné klíčky, avokádo, meruňky, rozinky, chřest, celozrnné pečivo, vepřová játra, droždí, v menším množství též chléb a mrkev.

  Tento vitamín je velmi citlivý na světlo a kyslík. Zpracováním masa se ztrácí až 95 procent. Je citlivý též na přídavky, například salát pokapaný citrónovou šťávou se z hlediska obsahu kyseliny listové téměř bezcenný. Navíc většina druhů zeleniny obsah vitamínu ztrácí skladováním.

  скачать шаблон для dle скачать бесплатно фильмы
  (hlasů: 0)
  Související články:
  Sekce: DĚTI
   Ženy mohou napomoci šanci, že jejich miminko nebude plačtivé, když v těhotenství zvýší příjem
  Sekce: Zdraví, Diety
   Celý život bez masa? Vegetariáni to prý vydrží! Ale je to zdravé?
   Těhotenství klade velký důraz na správnou výživu maminky, ale i na vývoj nenarozeného miminka. Jak je
   V těhotenství potřebuje naše tělo víc vitamínů. Na trhu je jich celá řada - víte ale, jak vybrat ty
   Každá nastávající maminka stravou v těhotenství zajišťuje výživu nejen pro sebe, ale i pro
  Poznámky k článku:

  Sex a vztahy:

  Jak zvýšit libido
  Jak zvýšit libido
  20.10.18 | Láska, Intimita, Rodinná
  Pravděpodobně budete souhlasit s tím, že rychlé tempo moderního života je často stresující.
  Jak prodloužit délku sexu
  Jak prodloužit délku sexu
  20.10.18 | Láska, Intimita
  V průměru dosáhnou muži vyvrcholení za pět až patnáct minut, ale mnozí z nich by
  6 sexy her pro podzimní večery
  6 sexy her pro podzimní večery
  20.10.18 | Láska, Intimita
  Tento podzim můžete obohatit obyčejnými dětskými hrami v nezbedném provedení a vaše děvče se k

  Počasí:

  POPULAR:

  Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
  Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
  28.10.16 | Krása, Kosmetika
  Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
  Ideální ženské tělo? Víme, jak vypadá!
  Ideální ženské tělo? Víme, jak vypadá! Každá země má svou představu o tom, jak má vypadat ideál ženské siluety. Aspoň to
  Retro look: Líčení ve stylu třicátých let. Probuď v sobě ženskost!
  Retro look: Líčení ve stylu třicátých let. Probuď v sobě ženskost! Světlá pleť, výrazná maskara na horních řasách, tenké obočí do
  Jak udělat domeček pro panenky z papíru
  Jak udělat domeček pro panenky z papíru Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy
  Maska z kočičí podestýlky i řasenka ze sušenek, tak zní podivné recepty
  Maska z kočičí podestýlky i řasenka ze sušenek, tak zní podivné recepty   Netradiční až šokující tipy na to, jak být krásnější, si ženy
  Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
  Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší? Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a
  Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády