• dle шаблоны бесплатно
 • ,
 • Игры для Андройд
 • KRÁSA:

  Dnes žijeme ve světě plném informačních technologií a
  Statistiky uvádějí, že různou formou problematické a
  Pečlivě upravované obočí by mělo být základem
    Injekce s botulotoxinem se stala běžnou součástí

  Zdraví plodu je potřeba zkoumat včas

  02.02.18 | Část: Rodinná, DĚTI, Těhotná

  Průměrný věk žen, které v ČR porodí své první dítě, překročil loni 30 roků a stále stoupá. Se stoupajícím věkem maminek roste i riziko různých komplikací. Je dobré vědět jakých.

  Jestli je plod zdravý a vyvíjí se v děloze tak, jak má, lékaři dokážou s velkou přesností zjistit dávno předtím, než se dítě narodí. Zvládnou to díky moderním vyšetřovacím metodám (ultrazvuku, magnetické rezonanci, krevním a genetickým testům…).

  Třeba obávaný Downův syndrom dovedou u plodu vyloučit už v 9. týdnu, a to pomocí speciálních testů krve, kterou odeberou budoucím maminkám. Ke chromozomálním vadám plodu patří i Edwardsův syndrom, starší maminky navíc ohrožuje riziko cukrovky, vysokého krevního tlaku, bílkoviny v moči, otoky nebo předčasný porod. Proto je dobré, když se zajímají o vyšetření, která dokážou tyto problémy odhalit včas.

  Čím lepší ultrazvuk, tím větší jistota

  MUDr. Veronika Frisová, Ph.D. z pražského centra fetální medicíny Profema přejíždí těhotné ženě sondou po břiše. Žena je ve 12. týdnu těhotenství. Vidí na obrazovce ultrazvuku plod, jak si cucá palec, přetáčí se a chvílemi jako by se i usmíval. Jsou to pro ni velice emotivní chvíle.

  Vidět své budoucí dítě může dnes každá maminka, která přijde v určité fázi těhotenství na ultrazvukové vyšetření. Běžně se při něm používá klasický 2D, tedy dvojrozměrný ultrazvuk. Vidět určité místo nebo orgán lépe, to specialistovi umožňuje 3D ultrazvuk, který pomocí speciálního počítačového programu vytvoří z řady 2D snímků prostorový model vyšetřovaného orgánu. Existuje i 4D sonograf. Ten umí zobrazit také pohyb plodu.

  Tyto přístroje umožňují lékaři, aby s velkou přesností zjistil nebo vyloučil strukturální vadu. Ať se týká srdce, mozku, rozštěpu páteře, nebo obličeje budoucího dítěte. Kombinací ultrazvuku a krevních testů z krve matky navíc velmi přesně určí pravděpodobnost postižení plodu chromozomální, tedy genetickou vadou, jakou je třeba Downův syndrom (DS).

  „Závažná vrozená vada plodu se vyskytuje u přibližně 2,6 procenta těhotenství,“ říká MUDr. Frisová. „Tedy ve dvou až třech případech ze sta.“

  Hledejte lékaře s certifikátem

  DS je nejčastější vrozenou, geneticky podmíněnou vadou. Bývá pro něj typické zaostávání v mentálním vývoji. Ale také neobvyklý vzhled postiženého jedince a často i výskyt vrozených vad: srdce, střev atd.

  Umět je správně rozeznat a interpretovat není někdy snadné. Zvlášť v časných stadiích těhotenství. Vyžaduje to velmi dobrý ultrazvukový přístroj, určitou zkušenost a lékaře, který získal mezinárodní certifikát Nadace Fetální Medicíny v Londýně.

  Kdy je nezbytný invazivní výkon

  Na ultrazvukové vyšetření chodí těhotné ženy běžně kolem 12., 20. a 30. týdne těhotenství. Okolo 12. týdne gravidity může lékař určit riziko nejčastějších genetických vad plodu. Nejpřesněji to zvládne, když kombinuje krevní testy s ultrazvukovým vyšetřením.

  Při zvýšeném riziku doporučují lékaři budoucí mamince provedení invazivního výkonu. Tedy CVS, odběr vzorku placenty, nebo amniocentézu, odběr plodové vody, anebo kordocentézu, odběr krve z pupečníku.

  Amniocentézu mohou lékaři udělat až od 15. týdne těhotenství, a kordocentézu dokonce od 18. týdne těhotenství. Pouze CVS vyšetření lze provést už v 11. až 14. týdnu, nejlépe hned po ultrazvukovém vyšetření okolo 12. týdne. Ale nabízejí ho pouze některá pracoviště.

  Test, který se vyhne i malému riziku potratu

  „Výhodou těchto invazivních výkonů je, že dokážou potvrdit nebo vyloučit výskyt Downova syndromu s naprostou jistotou,“ říká doktorka Frisová. „Naopak nevýhodou je to, že bývají spojené s malým, nicméně existujícím zvýšením rizika potratu.“ To je u každé těhotné ženy ve 12. týdnu těhotenství zhruba dvě procenta, u starších a nemocných žen bývá často i vyšší. Invazivní výkon ho zvyšuje zhruba o 0,5 procenta.

  Rozpoznat, jestli by k potratu došlo i bez invazivního výkonu, není zpětně možné. Pokud se díky němu zjistí, že výsledek je normální a těhotná žena následně potratí, velmi těžko se s touto situací srovnává a v hlavě jí zůstává bolestivá pochybnost, jestli to nezpůsobil právě provedený invazivní výkon.

  Doktorka Frisová proto těhotným ženám s celkově dobrým ultrazvukovým nálezem a hraničním rizikem chromozomálních vad plodu navrhuje, aby si nechaly udělat neinvazivní prenatální test (NIPT). Spočívá v analýze vzorku žilní krve těhotné matky, ve které se vyskytuje také volná DNA placenty. Ta bývá zpravidla shodná s DNA plodu. Z krve ji lze obvykle získat od 9. týdne těhotenství.

  Výhody a nevýhody analýzy DNA

  V laboratoři vyšetří vzorek krve moderními metodami genetické diagnostiky. Jsou z ní schopni určit nejen Downův syndrom (s přesností 99,5 %), ale i další nejčastější vady.

  Hlavními výhodami NIPT testu jsou přesnost, možnost udělat ho ve velmi časném těhotenství a to, že nezvyšuje riziko potratu. Výsledek se žena dozví obvykle do 10 dnů. Nevýhodou testu je, že ho nehradí zdravotní pojišťovny a nerozpozná všechny vady plodu.

  Gynekolog někdy nepošle maminku na screening okolo 12. týdne (prvotrimestrální screening), ale doporučí jí takzvaný triple test ze vzorku mateřské krve, který se dělá okolo 16. týdne těhotenství.

  „Tento postup není dnes vhodný,“ vysvětluje MUDr. Frisová. „Triple test sice hradí zdravotní pojišťovny, ale zachytí jen 65 % případů, kdy plod postihne Downův syndrom. Naproti tomu prvotrimestrální screening, který kombinuje ultrazvuk s krevními testy, umožní rozpoznat 90–98 procent postižených plodů. U starších maminek mívá triple test navíc vysoké riziko falešně pozitivních výsledků. Ty signalizují postižení plodu, i když je ve skutečnosti zdravý.“

  Proč je důležitá hra o čas

  Proč je tak důležité, aby budoucí maminky podstoupily vyšetření zaměřené na odhalení vrozených vad plodu co nejdřív? Má to celou řadu důvodů. Pokud dopadne dobře, jsou po zbytek těhotenství klidnější díky informaci, že se budoucí dítě vyvíjí normálně.

  Když se dozvědí, že miminko má některou z vad, získají čas na to, aby zvážily, jestli postižené dítě porodí, nebo půjdou na potrat.

  „V případě, že se rozhodnou pro interrupci, je zákrok v časnější fázi těhotenství snazší a bývá u něj menší riziko komplikací,“ říká MUDr. Frisová. „Navíc mezi matkou a plodem nevznikne v časném stadiu těhotenství tak velké citové pouto jako po 20. týdnu těhotenství, kdy začne cítit pohyby plodu.“

  Mezní hranicí, kdy je možné ukončit těhotenství, je ze zákona 24. týden gravidity. Maminky, které jdou na první vyšetření ultrazvukem hrazené pojišťovnou až kolem 20. týdne, jak je běžné, pak mohou být v mnohem složitější situaci.

  скачать шаблон для dle скачать бесплатно фильмы
  (hlasů: 0)
  Související články:
   Pokud jste těhotná a právě zvažujete, dokdy zůstanete v práci, možná vám v rozhodování pomůže
   Těhotenství je od nepaměti provázeno různými mýty, kterým ženy dříve věřily. Jak se ale na
   Těhotenství klade velký důraz na správnou výživu maminky, ale i na vývoj nenarozeného miminka. Jak je
   Pití alkoholu v těhotenství? Ženy si již nemusí dělat starosti, je to bezpečné, tvrdí údaje z
   V těhotenství potřebuje naše tělo víc vitamínů. Na trhu je jich celá řada - víte ale, jak vybrat ty
  Poznámky k článku:

  Sex a vztahy:

  Pomóc! Hlavně už žádný dárek od své kamarádky!
  Pomóc! Hlavně už žádný dárek od své kamarádky!
  18.02.19 | Láska
   Taky rády dáváte dárky? Já ano. Pokud dárek vybírám, snažím
  Co vše vám může zkazit vztah? 4 příběhy žen, které přišly o lásku
  Co vše vám může zkazit vztah? 4 příběhy žen, které přišly o lásku
  18.02.19 | Láska
   Ze začátku to vypadá na spokojené manželství a vidina happyendu vám vhání
  50 tipů jak žít naplno. Kolik z nich jste už vyzkoušely?
  50 tipů jak žít naplno. Kolik z nich jste už vyzkoušely?
  18.02.19 | Láska, Rodinná
   Štěstí se sice koupit nedá, nicméně mít dostatek peněz je fajn. Život má ale

  Počasí:

  POPULAR:

  Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
  Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
  28.10.16 | Krása, Kosmetika
  Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
  Ideální ženské tělo? Víme, jak vypadá!
  Ideální ženské tělo? Víme, jak vypadá!   Každá země má svou představu o tom, jak má vypadat ideál ženské siluety. Aspoň to
  Jak udělat domeček pro panenky z papíru
  Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené
  Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
  Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší? Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a
  Desatero o žloutence
  Desatero o žloutence
  17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
  Bikram jóga
  Bikram jóga
  26.08.17 | Zdraví, Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které
  Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády