• dle шаблоны бесплатно
 • ,
 • Игры для Андройд
 • KRÁSA:

    Trpké rysy, buldočí tváře… ať jim
    Tak banální věc jako holení nohou,
  Povislá horní víčka jsou problémem žen i mužů.
  Kudrnaté vlasy dávají jejich majitelkám obvykle

  Přetržené vazy jsou startem k artritidě

  16.11.17 | Část: Zdraví, Fitness

  Riziko, že po přetržení šlach či zkřížených vazů v koleni nastoupí v kloubu do deseti let artritida, je mimořádně vysoké: tři ku jedné ve prospěch bolestivého onemocnění. Upozornil na to profesor ortopedie Mininder Kocher z americké Harvard Medical School.

  Na jeho údaje o dramatickém růstu počtu operací zkřížených vazů stejně jako na norskou studii o riziku artritidy v těchto případech upozornil deník The New York Times.

  Kocher ročně odoperuje na 150 pacientů s utrženými předními zkříženými vazy (ACL). A upozorňuje, že počet těchto operací dramaticky stoupá s tím, jak děti a mládež nahrazují normální pohyb různými druhy sportu, které velmi intenzivně zatěžují kolena. Jde zejména o fotbal a basketbal.

  „Je to jako takové nepříjemné tajemství. Nejde ale o to, že by se něco tutlalo, prostě se o tom moc neví,“ soudí Kocher, který působí i jako šéfasistent oddělení sportovní medicíny v bostonské dětské nemocnici. V 26 dětských nemocnicích USA bylo například v roce 2004 podle Kocherových údajů provedeno 500 operací ACL. V roce 2014 se jich podle jeho propočtů uskutečnilo už 2500, tedy pětkrát více.

  Riziková nejsou jenom kolena

  Donedávna přitom nikdo moc nemluvil o následcích přetržených vazů a šlach, protože ani o nich se moc nevědělo. Studie norského terapeuta Britta Elina Oiestada je jednou z mála, které varují, že riziko vzniku artritidy je v těchto případech velmi vysoké. Oiestad sledoval po dobu deseti až patnácti let 181 pacientů, kteří prodělali operaci ACL.

  Téměř tři čtvrtiny z nich (74 procent) stihla časem silná artritida, jak to prokázaly rentgenové snímky. Dvě pětiny sledovaných už během výzkumu přiznaly, že trpí bolestmi, zbytek operovaných si v té době ještě na nic nestěžoval. „Je to děsivé,“ komentoval výsledky výzkumu norský expert.

  „Pro mne je to velká věc, pokud patnáctiletý kluk dostane po operaci vazů za deset let artritidu, náhrada kolena v pětadvaceti není nic skvělého,“ konstatoval Kocher.
  Profesor ortopedické chirurgie Brett Owens z americké Brown University Alpert Medical School zase upozornil, že i když se pozornost zaměřuje hlavně na kolena, hrozby nejsou ušetřeny ani další exponované klouby. Vysokému riziku artritidy čelí třeba lidé, kteří si často vyvrtnou kotník. A jedince, kteří si vykloubí rameno, nemoc postihne zhruba do 15 let.

  Ve hře i genetika

  Vědci by nyní rádi zjistili, proč tato zranění tak často otevírají dveře následné artritidě. Je to proto, že vzniká podlitina, která poškodí chrupavku? Nebo jde o důsledek látkových změn, k nimž dochází v těle, jež se snaží překonat zranění? A co nestabilita, která je koleni vlastní?

  Výzkum zatím sleduje všechny tyto možnosti – a také domněnku, že ve hře mohou být navíc ještě genetické faktory. Owens rovnou mluví o „ACL rodinách“ a dodává: „Operoval jsem i několik sourozenců v takto disponované rodině.“

  Lékař zároveň přiznává, že má problém upozornit nezletilé, kteří si právě natrhli zkřížený vaz, co je nakonec čeká. Owens se proto hned při prvním setkání zraněným o artritidě raději ani nezmíní.

  „Většina mladých atletů se prostě chce soustředit na léčení momentálního problému,“ vysvětluje a dodává: „Včera jsem měl v ordinaci 17letého fotbalistu. Ano, máte přetržený ACL, řekl jsem mu a on začal slzet. Je těžké říci sedmnáctiletému chlapci, co bude s jeho kolenem za dvacet let.“

  Náhrada kolene v nízkém věku není totiž dobrým řešením, za život lze provést jen dvě či tři takové operace. Mladším a pohybově aktivním lidem vydrží umělé koleno jen deset až 15 let. A každá další náhrada je riskantnější než ta předchozí.

  скачать шаблон для dle скачать бесплатно фильмы
  (hlasů: 0)
  Související články:
  Sekce: Zdraví
  Ty ženy jsou nešťastné. Bývají unavené, snáz přibývají na váze a hůř
  Pomocí běhu si můžete zlepšit celkovou vytrvalost a zvednout si náladu. Výhodou je, že ho můžete provozovat
   Pohyb má tak zásadní vliv na lidské zdraví, že i pouhá čtvrthodinka cvičení denně
   Tak jak je to tedy s těmi podpatky? Není to tak jednoznačné, jako ostatně všechno, mají svá pro i proti.
   Párkrát jsem se tak zamyslela a říkala si, jak by bylo hezké mít upravené tohle a taky tamto, když už
  Poznámky k článku:

  Sex a vztahy:

  Každý z nás je tak trochu fetišista.
  Každý z nás je tak trochu fetišista.
  23.03.19 | Láska » Intimita
    Když se řekne fetišismus, téměř každý z nás si pod tímto pojmem představí
  Extrémně mužné rysy zvyšují šanci na sexuální úspěch
  Extrémně mužné rysy zvyšují šanci na sexuální úspěch
  23.03.19 | Láska, Intimita
    Výběr partnera u člověka se neřídí výlučně biologickými parametry, nicméně
  Tohle je 6 znaků, podle kterých poznáte, jestli jste závislí na sexu!
  Tohle je 6 znaků, podle kterých poznáte, jestli jste závislí na sexu!
  22.03.19 | Láska, Intimita
  Ano, i na sexu se dá vypěstovat závislost. A rozhodně nejde o nic příjemného  

  Počasí:

  POPULAR:

  Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
  Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
  28.10.16 | Krása, Kosmetika
  Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
  Ideální ženské tělo? Víme, jak vypadá!
  Ideální ženské tělo? Víme, jak vypadá!   Každá země má svou představu o tom, jak má vypadat ideál ženské siluety. Aspoň to
  Jak udělat domeček pro panenky z papíru
  Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené
  Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
  Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší? Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a
  Desatero o žloutence
  Desatero o žloutence
  17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
  Bikram jóga
  Bikram jóga
  26.08.17 | Zdraví, Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které
  Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády