• dle шаблоны бесплатно
 • ,
 • Игры для Андройд
 • KRÁSA:

  Nejspíš nikoho nepřekvapí, že tak, jako stárneme
  Může se zdát, že všechno, co vypěstujeme nebo máme v
  19.03.18 | Krása
  Většinou řešíme vrásky kolem očí nebo
  Zase ztrácíš před zrcadlem nervy? Klid. Černé tečky
  Zkuste si doma připravit svůj vlastní peeling, na který

  Jak se vyhnout žloutence

  01.01.18 | Část: Zdraví

  Epidemie žloutenky typu A pořádně potrápila Brno a okolí. Nedávno se tato infekce objevila také v Ústí nad Labem. Nebylo náhodou, že k šíření nemoci špinavých rukou přispěli v Brně hlavně squatteři a nezaměstnaní, kteří kouří marihuanu, v Ústí zase sociálně slabé rodiny z problematických čtvrtí. Žloutenka je přitom zákeřná, obtížně léčitelná choroba a v Česku zdaleka nehrozí jen nákaza typem A.

  Žloutenek známe sedm typů. U nás jsou obvyklé první tři: A, B a C. Ty zbývající si lidé vozí většinou z ciziny. Ve všech případech jde o virové onemocnění, které napadá játra, a jeho závažnost stoupá od typu A směrem k typu C.

  • Áčko se šíří buďto stykem s nakaženým, nebo prostřednictvím infikovaných předmětů. Tedy kvůli špatné hygieně, obvykle kvůli neumytým rukám, zejména při návratu z toalety. Nakažené může být i jídlo a pití.
  • Viry béčka se šíří prostřednictvím tělních tekutin: slin, spermatu, poševního sekretu a krve.
  • Céčko se šíří hlavně krví. Prakticky to znamená, že rizikové je u něj hlavně společné užívání injekčních stříkaček, které praktikují někteří narkomani. Podobně jako tetování, piercing a akupunktura v těch zařízeních, kde špatně sterilizují používané pomůcky. Ale také nechráněný pohlavní styk, zejména v homosexuální populaci, kde snáz dojde k poranění sliznic.

  Jak ji poznat

  Žloutenka se obvykle hlásí několika typickými příznaky:

  • únavou, která neustupuje;
  • bolestmi svalů a kloubů;
  • nevolností a ztrátou chuti k jídlu;
  • zvýšenou teplotou;
  • tmavou močí a světlou stolicí;
  • zežloutnutím očního bělma, kůže, jazyka a některých dalších sliznic, které způsobuje vysoká koncentrace látky zvané bilirubin v krvi.

  V některých případech se infekce žádnými výraznými příznaky neprojevuje a postižený člověk pak logicky neví, že se nakazil. Chorobu mu obvykle zjistí náhodou, v rámci jiných vyšetření. Stává se to například u některých pacientů se žloutenkou typu C.

  Pokud se pacient neléčí, nemoc snadno přejde do chronického stadia. To hrozí u typu B (v 5 % případů) a u typu C (v 70 až 80 % případů). U něj bývá časté to, že se u pacientů objeví v játrech cirhóza, tedy tvrdnutí tkáně nebo zhoubný nádor.

  Kdo se nejvíc potřebuje chránit pomocí vakcíny

  Žloutenka typu A je vysoce nakažlivé onemocnění. Pacienta proto musí hospitalizovat na infekčním oddělení a měl by dodržovat určitá dietní omezení. Stejně jako na typ B na ni zatím neexistuje lék. Proti oběma však existuje očkování.

  To lékaři doporučují lidem, kteří cestují do rozvojových zemí. V ČR pak zaměstnancům v profesích, které často přicházejí do styku se spoustou jiných lidí, zejména pak s těmi, u nichž bývá nízká úroveň hygieny. Jsou to hlavně policisté, záchranáři, členové vězeňské služby nebo vychovatelé v nápravných zařízeních.

  K dalším rizikovým skupinám patří popeláři, ale také řidiči dálkové dopravy, letecký personál, celníci, učitelé, zdravotníci apod. (Víc se o různých typech žloutenek dozvíte na www. ockovacicentrum.cz nebo na www.virovahepatitida.cz, kde jsou také kontakty na odborníky.)

  Revoluce v léčbě céčka

  Proti žloutence typu C zatím neexistuje preventivní očkování, zato se objevilo hned několik antivirotik, která znamenají kvalitativní zvrat v léčbě této choroby. Dá se říct, že jde o revoluci. Dlouhé roky se používaly jenom dva léky: interferon a ribavirin. Jejich efektivita se nedala srovnat s efektivitou současných antivirotik. Navíc měly nepříjemné vedlejší účinky.

  Například interferon vyvolával příznaky podobné chřipce, horší obranyschopnost, nevolnost, ztrátu chuti k jídlu, krevní poruchy, vyrážky, dočasnou ztrátu vlasů, bolesti hlavy, svalů i kloubů, ale také poruchy funkce štítné žlázy atd. Ribavirin zase často způsobil únavu, dušnost a závratě, navíc zvyšoval náchylnost k infekcím, přispíval k psychickým potížím, průjmům, hubnutí, bolestem svalů a kloubů atd.

  Nová antivirotika mají výrazně menší vedlejší účinky. A efektivita této léčby se pohybuje nad devadesáti procenty úspěšnosti. Ve většině případů dokážou nemoc dokonce úplně vyléčit. Vzhledem k tomu, čím hrozila chronická stadia této infekce, je to pro pacienty skvělá zpráva.

  скачать шаблон для dle скачать бесплатно фильмы
  (hlasů: 0)
  Související články:
  Sekce: Zdraví
  Případů demence rychle přibývá. Dnes jich je v ČR zhruba 150 000, ale už za devatenáct let to bude
  Sekce: Zdraví
  Ty ženy jsou nešťastné. Bývají unavené, snáz přibývají na váze a hůř
  Sekce: Zdraví
   Choroba, která postihuje až 15% populace může číhat i na Vás. Nejlépe se s problémy, které na
  Sekce: Zdraví
   Lze se vůbec útoku chřipky bránit nějak preventivně? V podstatě ano, ale není to ochrana stoprocentní, pouze
  Sekce: Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
  Poznámky k článku:

  Sex a vztahy:

  11 věcí, které se změní, když začnete bydlet s partnerem. Tomuhle se určitě nevyhnete
  11 věcí, které se změní, když začnete bydlet s partnerem. Tomuhle se určitě nevyhnete
  24.03.18 | Láska, Rodinná
  Bojíte se společného bydlení? Tohle jsou věci, na které se musíte připravit.
  10 hloupých chyb při líbání, kterým byste se měli vyhnout.
  10 hloupých chyb při líbání, kterým byste se měli vyhnout.
  24.03.18 | Láska
  Vyhněte se těmto věcem a budete v líbání dokonalí!
  10 sexy způsobů, jak vás žena přivede k nezapomenutelnému orgasmu, když je nahoře.
  10 sexy způsobů, jak vás žena přivede k nezapomenutelnému orgasmu, když je nahoře.
  24.03.18 | Láska, Intimita
  Abyste dosáhli v sexu blaha, nemusíte být akrobaté.

  REKLAMA:

  POPULAR:

  Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
  Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
  28.10.16 | Krása, Kosmetika
  Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
  Retro look: Líčení ve stylu třicátých let. Probuď v sobě ženskost!
  Retro look: Líčení ve stylu třicátých let. Probuď v sobě ženskost! Světlá pleť, výrazná maskara na horních řasách, tenké obočí do
  Maska z kočičí podestýlky i řasenka ze sušenek, tak zní podivné recepty
  Maska z kočičí podestýlky i řasenka ze sušenek, tak zní podivné recepty   Netradiční až šokující tipy na to, jak být krásnější, si ženy
  Ideální ženské tělo? Víme, jak vypadá!
  Ideální ženské tělo? Víme, jak vypadá! Každá země má svou představu o tom, jak má vypadat ideál ženské siluety. Aspoň to
  Jak udělat domeček pro panenky z papíru
  Jak udělat domeček pro panenky z papíru Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy
  Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
  Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší? Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a
  Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády