• dle шаблоны бесплатно
 • ,
 • Игры для Андройд
 • KRÁSA:

  V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek,
  Říká se, že na ženě jsou nejkrásnější a
  13.12.17 | Krása, Manikúra
  Alespoň jednou se to stalo každé z nás. Koupíme si
  Chceš popohnat růst vlasů, dodat jim lesk, zbavit se lupů

  Nepouštějte si chřipku k tělu. Jak na ni letos vyzrát

  07.12.17 | Část: Zdraví

  Chřipkové epidemie u nás probíhají prakticky každoročně a jen málokdo jimi projde bez úhony. Dá se proti tomuto onemocnění vůbec účinně bojovat, nebo jsme odsouzeni k tomu, sedět s rukama v klíně a čekat, jestli budeme letos patřit k těm šťastnějším, jimž se viry vyhnou?

  Chřipka je jedno z nejčastějších infekčních onemocnění, na něž každoročně v ČR onemocní statisíce obyvatel. Chřipka patří také k vysoce nakažlivým virovým onemocněním. Vyskytuje se celosvětově a ročně zasáhne přibližně 10–15 % populace. Typicky probíhá v epidemiích, ke kterým většinou dochází v chladném období roku.

  S chřipkou lidstvo bojuje po staletí a možná i tisíciletí. Epidemie chřipky v minulosti zabila více lidí než mnohé války – stačí si jen připomenout španělskou chřipku, která vypukla v roce 1918 a celkem na ni zahynuly desítky milionů lidí. Medicína od těch dob sice razantně pokročila, ale ani dnes se nevyplatí chřipku podceňovat.
  Je to vůbec chřipka?

  Chřipka se často zaměňuje s běžným nachlazením, což vede k tomu, že ji lidé podceňují. Vzhledem k možným vážným důsledkům je však důležité nebrat její průběh na lehkou váhu. Začátek chřipky je obvykle náhlý, projevuje se vysokou horečkou 38–40 °C, kterou navíc často doprovází zimnice, bolesti hlavy, svalů, kloubů a v neposlední řadě i dráždivý, suchý kašel. Chřipka je na rozdíl od nachlazení také spojena s výraznou celkovou schváceností a vyčerpáním.

  A zatímco při správné léčbě podle praktického lékaře Michala Lazáka akutní obtíže a horečka většinou ustoupí během 3–5 dnů, další příznaky během 7–10 dnů, únava a slabost mohou přetrvávat dlouho poté, někdy i v řádu týdnů.
  Antibiotika? Zapomeňte!

  Chřipku vyvolávají viry a na ně antibiotika nezabírají. V některých případech se nasazují antivirotika, ale i přesto zůstává základní terapií chřipky nadále symptomatická léčba. V případě chřipky tedy léčíme především příznaky nemoci – zmírňujeme bolesti a tlumíme horečku. U nás se k mírnění těchto příznaků chřipky používají nejčastěji přípravky s obsahem paracetamolu. Správné dávkování léků hraje důležitou roli při efektivní léčbě. Vždy se řiďte pokyny uvedenými v příbalovém letáku pro pacienty.

  Zalezte do peřin

  Kromě podání léků proti bolesti a horečce je při léčbě chřipky důležitý fyzický i duševní klid. Rozhodně nechoďte do zaměstnání či školy, nesportujte, ani nevykonávejte žádné náročnější fyzické úkony. Dále je podle MUDr. Lazáka potřeba doplňovat dostatečné množství tekutin, abyste nahradily ztráty vzniklé pocením. Odlehčete také stravu a zvyšte příjem vitaminu C.
  Babské rady stále fungují

  Léčbu horečky (zejména u dětí) se doporučuje doplnit i zábaly a sprchováním. Při zábalech používejte vlažnou vodu o zhruba 25 °C, zábaly přikládejte na hrudník a břicho po dobu 10 až 15 minut a aplikujte je třikrát za 2 hodiny. Sprchování nebo spíše omývání houbou se provádí ve vodě o teplotě 29 až 32 °C. Omývejte trup a končetiny přibližně 10 až 30 minut. Dejte si však pozor – u malých dětí se sprchování nedoporučuje vůbec, u větších pak záleží na jejich toleranci. Obecně se tyto metody nesmí používat, má-li nemocný pacient mramorovanou kůži, studené končetiny a při jeho dyskomfortu.
  Raději buďte nespolečenští

  Jste-li nemocní, měli byste omezit kontakt s okolím a vyhýbat se místům s větší koncentrací lidí. Raději zůstaňte doma a nešiřte onemocnění dál. Nejrizikovější je totiž úzký kontakt s kašlajícím nemocným, tj. cca do 1 metru. Virus přežívá v prostředí několik dní (v závislosti na typu povrchu, teplotě a vlhkosti) a je možné se nakazit i z kontaminovaných předmětů (podání ruky, telefonní sluchátka, držadla v MHD, hračky, použité kapesníky apod.).

  Buďte ohleduplní. Kašlete či kýchejte do kapesníku, použité kapesníky ihned likvidujte a případně využijte i roušku přes obličej, která rovněž snižuje riziko nakažení okolí.
  Malí přenašeči

  Malé děti jsou největšími přenašeči chřipky. Mezi dětmi bývá zpočátku nemocnost nejvyšší, zvláště mezi mladšími školáky. Pokud vaše dítě onemocní, myslete nejen na jeho léčbu, ale zvyšte preventivní opatření i u sebe. Nemocné děti totiž snadno infikují zejména své vlastní rodiče či prarodiče. A u dospělých pak může mít chřipka daleko vážnější důsledky. Ačkoliv je starší část populace obvykle poslední cílovou skupinou chřipky, riziko vzniku následných komplikací je u nich mnohem vyšší.
  Prevence je základ

  Při chřipce má zásadní roli prevence. Chcete-li chřipce předcházet a snížit riziko nákazy, udělejte ve svém životě pár změn. Důležitá je správná životospráva, dostatečný pobyt venku, otužování, saunování, dostatek spánku a vyhýbání se stresu. Z potravin se doporučuje konzumovat česnek (přírodní antivirotikum), čerstvé citrusy, kysané zelí, salát, špenát či brokolici.

  V době epidemie chřipky pak zvyšte svou hygienu, myjte si často ruce, nemněte si oči a obličej a často větrejte. Pokud to jde, omezte i návštěvy kin nebo divadel a nepobývejte v zakouřených místnostech, nabádá Michal Lazák.

  Specifickou prevencí chřipky je očkování. Je pro vás vhodné zejména, jste-li starší 65 let nebo trpíte nějakým chronicky onemocněním, popř. pro ty z vás, kteří jsou ve své profesi vystaveni většímu riziku infekce (tzn. zdravotníci, učitelé, zaměstnanci pošt, supermarketů, cestovatelé). Očkování sice neposkytuje 100% ochranu před onemocněním, ale výrazně snižuje výskyt komplikací.

  скачать шаблон для dle скачать бесплатно фильмы
  (hlasů: 0)
  Související články:
  Sekce: Zdraví
  Zima sice přináší spoustu radovánek, zároveň byste se však měli mít na pozoru. Jedná se totiž
  Sekce: Zdraví
   Jak se ochránit, a zabránit nepříjemné chřipce, aby vás letos skolila? Zkuste využít našich
  Sekce: Zdraví
   Lze se vůbec útoku chřipky bránit nějak preventivně? V podstatě ano, ale není to ochrana stoprocentní, pouze
   Těhotenství není sice nemoc, ale i přesto musejí být maminky na sebe opatrné. A protože devět měsíců
  Sekce: Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
  Poznámky k článku:

  Sex a vztahy:

  Jak ozvláštnit sexuální život aneb Nezapomínejte na rychlovky
  Jak ozvláštnit sexuální život aneb Nezapomínejte na rychlovky
  16.12.17 | Láska, Intimita
  Myslíte si, že rychlý, spontánní sex bez předehry a plánování si může
  Antikoncepce a neplodnost? Největší problém je v délce užívání
  Antikoncepce a neplodnost? Největší problém je v délce užívání
  16.12.17 | Láska, Intimita, Rodinná
  Hormonální antikoncepci jako ochranu před početím užívá až 45 % žen ve věku od 15 do 49
  Sexuolog Jaroslav Zvěřina: Onanie? Sexuální trénink i samoobsluha
  Sexuolog Jaroslav Zvěřina: Onanie? Sexuální trénink i samoobsluha
  16.12.17 | Láska, Intimita
  Sexuologové dnes mají jasno. Masturbaci vnímají jako neškodnou a v mnoha ohledech

  REKLAMA:

  POPULAR:

  Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
  Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
  28.10.16 | Krása, Kosmetika
  Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
  Retro look: Líčení ve stylu třicátých let. Probuď v sobě ženskost!
  Retro look: Líčení ve stylu třicátých let. Probuď v sobě ženskost! Světlá pleť, výrazná maskara na horních řasách, tenké obočí do
  Maska z kočičí podestýlky i řasenka ze sušenek, tak zní podivné recepty
  Maska z kočičí podestýlky i řasenka ze sušenek, tak zní podivné recepty   Netradiční až šokující tipy na to, jak být krásnější, si ženy
  Ideální ženské tělo? Víme, jak vypadá!
  Ideální ženské tělo? Víme, jak vypadá! Každá země má svou představu o tom, jak má vypadat ideál ženské siluety. Aspoň to
  Jak udělat domeček pro panenky z papíru
  Jak udělat domeček pro panenky z papíru Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy
  Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
  Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší? Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a
  Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády