• dle шаблоны бесплатно
 • ,
 • Игры для Андройд
 • KRÁSA:

  Cvičíte, snažíte se držet různé diety a pořád
  Plíživě a nepříjemně deštivě se hlásí
  V horkých dnech se většina z nás místo
  17.11.18 | Krása
  Jak docílit sametově hebké pokožky? Jak dodat vlasům
  Skupina vědců z Rutgerské univerzity v USA zjistila, že nedostatek

  Poslouchejte své biologické hodiny a tělo vám poděkuje

  12.03.18 | Část: Zdraví

  Pokud přizpůsobíte své návyky svým biologickým hodinám, budete se cítit lépe
  Napadlo vás někdy, proč se i o víkendu budíte stále ve stejnou dobu, proč jste už v osm hodin večer unavení, zatímco váš partner je plný energie, nebo proč vás stejný zub v noci bolí mnohem víc než ve dne? Mohou za to vaše biologické hodiny. A je dobré se jimi řídit.

  O tom, jak pracují tzv. cirkadiánní (biologické) rytmy, má hodně lidí jen matnou představu. Podle doktora Davida Freje, autora knihy „Biologické hodiny“, ale ovlivňují skoro celý náš organismus – včetně dlouhověkosti...

  Biologické hodiny „tikají“ v našem těle neustále, aniž si to vůbec uvědomujeme. Zjednodušeně řečeno, jde o centrum v mozku, velké (nebo spíš malé) asi jako hlavička špendlíku, tvořené pouhými dvaceti tisíci buňkami, ale přes svou titěrnost nesmírně důležité. Řídí vnitřní orgány, vylučují hormony, za jejich asistence probíhají důležité procesy a pochody, tělesné i duševní. Ovlivňují chování, sexualitu, také podávání léků může být efektivnější, když známe svůj chronotyp (vžilo se pro něj označení skřivan pro lidi, kteří vstávají brzy ráno a usínají brzy, a sova pro ty, kteří chodí spát pozdě a pozdě i vstávají). Zatímco skřivanovi nedělá potíže se brzy ráno nasnídat, pro sovu to může být problém. Stejně tak třeba sex – skřivan uvítá sex po ránu, zatímco sova by nejraději skotačila v posteli třeba v deset večer.

  „Jenže tak úplně jednoduché to zase není, jen málokdo je čistě vyhraněný. Podle mých zkušeností, ale i statistik, existuje nejvíc smíšených typů, s větším či menším příklonem k jedné nebo druhé variantě," vysvětluje David Frej.
  Neviditelný dirigent

  Náš interní systém se řídí podle 24hodinového cyklu, který ho „diriguje“. Je zčásti i genetický – otec tak má hlad ve stejnou dobu jako jedno dítě, matka jako druhé – tedy pokud potomci nezdědili geny jen po jednom z nich. Řídí se i vnějšími vlivy, hlavně denním světlem.

  Při experimentu, kdy lidé zůstali delší dobu sami ve tmě bez sebemenší představy o čase, stejně jedli a spali ve stejnou dobu jako normálně, biologické hodiny to prostě zvládly.

  Své biologické hodiny máte dané a nemůžete je změnit ani nastavit podle vlastních přání. Pokud to zkusíte udělat, může to přinést problémy. „Můžeme tělo nuceně natrénovat na jiný biorytmus – typický je skřivan, který dělá noční směny – ale vždycky se to vrátí jako bumerang, zejména poruchami spánku, zvýšenou únavou, stresem, oslabenými játry," varuje doktor Frej.
  Pozor na domácí přístroje

  Náš „ciferník“ chce pravidelnost. Jíst, chodit spát, vstávat ve stejnou dobu – včetně víkendu. Když známe svůj chronotyp, můžeme načasovat i užívání léku na dobu, kdy ho tělo nejlépe využije. Třeba u astmatu je vhodné podat lék večer, protože potíže obvykle nastanou v půlce noci. Ti, které trápí bolesti hlavy, by měli brát léky naopak ráno, protože bolest nejčastěji přichází dopoledne.

  Zásadní vliv má cirkadiánní cyklus na tvorbu spánkového hormonu, melatoninu. Aby se ale mohl naplno aktivovat, je naprosto nutné mít v místnosti, kde spíme, tmu. „Nemusí být absolutní. Pouliční lampa nebo měsíc tak nevadí. Spíše jde o elektromagnetický smog z věčných světélek televizí, přehrávačů, věží a úplně nejhorší je mobil či tablet u postele nebo i v ní, třeba pod polštářem. Tam tyhle přístroje nemají co dělat!" říká nekompromisně MUDr. Frej.

  Tělo dokáže spolehlivě rozhodit také časté cestování přes více časových pásem a je jedno, zda cestujete na západ nebo na východ.
  Když skřivan žije se sovou

  Hodně z toho, co přímo ovlivňuje biorytmy, nevnímáme nebo bagatelizujeme – dokud nepřijdou problémy. A pak se obvykle divíme. Přitom stačí málo, přizpůsobit se. Když skřivan přestane ponocovat, nepřemáhá únavu a jde brzo spát, dostane se do pohody.

  I rodinné spory se dají zažehnat, ideální čas na komunikaci pro obě skupiny je podvečer. Záleží ale i na ochotě a respektu k druhému. „Znám ženu, sovu, co přešla na noční směny a chodí domů, když muž, skřivan, vstává. Udělá mu snídani a zatímco on pracuje, ona spí. Užívají si společná odpoledne i večery, přizpůsobili tomu i sex a místo rozvodu mají šťastné manželství," tvrdí MUDr. Frej.
  Zjisti, kdo jsi

  Určit, zda je člověk sova, nebo skřivan, může každý, kdo vnímá signály a pocity svého těla a řídí se jimi. Není to ale vždy jednoduché, někdy je nutné změnit léta zažité stereotypy.

  Skřivan je unavený už v osm, devět a touží po posteli. Sova v noci ožívá, ale zase ráno je neaktivní, pomalá, nemyslí jí to, tělo i mozek se rozjíždí. Třeba v Anglii tomu přizpůsobili i školní vyučování – začíná se v devět hodin a první hodinu se vyučují spíš na paměť méně náročné předměty.
  Neignorujte své bioritmy

  „Problémů způsobených ignorováním biorytmů je celá řada. Kromě depresivních stavů a nespavosti jde hlavně o poruchy metabolismu, štítné žlázy, žaludku, střev, žlučníku, ledvin a dalších," podotýká David Frej.

  Chcete vědět, jak tikají vaše biologické hodiny? Máme pro vás obecný přehled začínající od půlnoci. Platí pro lidi s „normálním“ denním režimem, tedy ty, kteří chodí spát před půlnocí a vstávají kolem 7. hodiny ranní. Pokud chodíte spát nebo vstáváte později či dříve, je nutné si časy v přehledu posunout. Ale nezapomeňte, jde jen o obecný přehled a každý člověk je originál.

  1:00–3:00

  Mozek i tělo jsou v útlumu, mají spát, čistí se, aktivují se játra. V tuto dobu je dobré nejíst a nepít

  3:00–5:00

  Probouzejí se plíce, „budí“ astmatiky a kuřáky. Zvýšené stavy úzkosti, deprese.

  5:00–7:00

  V akci je tlusté střevo (dobrý čas na vyprázdnění). Zvýší se tlak a zrychlí tep. Kdo v tuto dobu vstává, je přes den čilejší.

  7:00–9:00

  Pracuje žaludek, přijímá živiny. Vhodná doba pro jídlo, užívání léků a teplou sprchu.

  9:00–11:00

  Mozek jede naplno. Pracuje slinivka a slezina (je dobré v tuto dobu nepít alkohol). Dopoledne tělo nejlépe stráví sladké, takže dortík je možný.

  11:00–13:00

  Aktivuje se srdce. Je dobré omezit větší fyzickou zátěž a nepřejídat se.

  13:00–15:00

  Čas pro tenké střevo – energii vydáváme na trávení, můžeme být unavení, ospalí. Na tuto dobu je vhodné objednat se ke stomatologovi, zuby nejsou tak citlivé!

  15:00–17:00

  Energie stoupá, dobře se pracuje i sportuje. Je aktivní močový měchýř, proto mu dopřejte dostatek tekutin.

  17:00–19:00

  Čistí se ledviny – je dobré nepřijímat tuky, kávu, alkohol, cukr, sůl, vyhýbat se stresu, pít čistou vodu nebo čaj. Lehkou večeři je dobré si dát až kolem sedmé hodiny.

  19:00–21:00

  Srdce „pumpuje" na plné obrátky, rozproudí se krev, dobře působí antibiotika a masti proti bolestem. Kolem deváté se zlepšuje paměť, je tudíž vhodná doba pro učení.

  21:00–23:00

  Tělo se připravuje na spánek, odpočívá. Pomáhá uklidňující hudba, světlo má být tlumené nebo zhasnuté.

  23:00–1:00

  Doba žlučníku a zároveň citlivosti na bolest – v tuto dobu nás často trápí zuby. Tělo se snaží nabrat energii.

  скачать шаблон для dle скачать бесплатно фильмы
  (hlasů: 0)
  Související články:
  Sekce: Zdraví
  Tak tomu říkáme revoluce ve spaní. Zapomeň na všechno, co jsi kdy o zdravém a kvalitním
  Sekce: Zdraví
   Spánek považujeme za samozřejmost. Někdo jej považuje dokonce za zbytečnou ztrátu času. A to je chyba! Spánek je
   Sedmdesát procent milování se odehrává mezi devátou hodinou večerní a půlnocí.
  Sekce: Zdraví
   Nemůžete usnout, budíte se uprostřed noci a druhý den jste vyčerpaní k smrti? Nejste sami! Podle odborníků se totiž
  Zdravě jíst, přiměřeně se hýbat a žít v duševní pohodě je návodem na dlouhý, spokojený život.
  Poznámky k článku:

  Sex a vztahy:

  Sexuální polohy: Které milují ženy a které muži?
  Sexuální polohy: Které milují ženy a které muži?
  19.11.18 | Láska, Intimita
  Sex. Tři písmenka, která vyvolávají různé pocity, asociace i představy. Je příjemnou
  17 mužských sexuálních tipů
  17 mužských sexuálních tipů
  19.11.18 | Láska, Intimita
  Zajímalo nás, jaké chyby my ženy v sexu nejčastěji děláme, a proto jsme rozdaly dotazník mužům
  Zajímavostí, které o nich možná ještě nevíte
  Zajímavostí, které o nich možná ještě nevíte
  19.11.18 | Láska, Intimita
  Sex je jedna z nejpřirozenějších oblastí lidského života. Milujeme se, abychom se množili, nebo jen

  Počasí:

  POPULAR:

  Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
  Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
  28.10.16 | Krása, Kosmetika
  Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
  Ideální ženské tělo? Víme, jak vypadá!
  Ideální ženské tělo? Víme, jak vypadá! Každá země má svou představu o tom, jak má vypadat ideál ženské siluety. Aspoň to
  Retro look: Líčení ve stylu třicátých let. Probuď v sobě ženskost!
  Retro look: Líčení ve stylu třicátých let. Probuď v sobě ženskost! Světlá pleť, výrazná maskara na horních řasách, tenké obočí do
  Jak udělat domeček pro panenky z papíru
  Jak udělat domeček pro panenky z papíru Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy
  Maska z kočičí podestýlky i řasenka ze sušenek, tak zní podivné recepty
  Maska z kočičí podestýlky i řasenka ze sušenek, tak zní podivné recepty   Netradiční až šokující tipy na to, jak být krásnější, si ženy
  Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
  Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší? Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a
  Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády