• dle шаблоны бесплатно
 • ,
 • Игры для Андройд
 • KRÁSA:

    Sáhneš po laku na nehty tak, aby se ti hodil k
  20.01.19 | Krása
    Na molu, v časopisech či v reklamních kampaních jasně vede
    Když začíná být život hektický – a
    Nadměrně se mastící vlasy nejsou výsadou pouze
    Někdy to zkrátka jinak nejde. Taky chodíte spát s

  Zázrak pro zdraví nebo nafouklá bublina?

  06.01.19 | Část: Zdraví, Zdravé stravování

  Máme tu podzim a s ním i časté zdravotní neduhy, jako je kašel, rýma a nachlazení vůbec. Než se vrhneš do lékárny a nakoupíš hromadu chemických preparátů, zkus na to jít od lesa a nasadit ozdravnou kúru z shiitake! Jaké má účinky na tvé zdraví a co už je jen nafouklá bublina?

  Shiitake je lupenatá dřevokazná houba pocházející z jihovýchodní Asie, konkrétně z Japonska. Čeština jí přisoudila pěkné jméno Houževnatec jedlý. Její japonský název se skládá ze dvou částí; shii je buk a take je houba, takže v překladu buková houba. Vysvětlení je prosté. Pro její pěstování se používá dřevo poražených listnatých stromů, nejčastěji buků, dubů a bříz. Kmen stromu se navrtá a do otvorů je vložena sadba. U nás si můžeš koupit substrát s kulturou a zkusit si ji vypěstovat doma.

  Shiitake má lahodnou chuť a silné aroma. Díky tomu se jí přezdívá „perla mezi houbami“. Nejvíce boduje v zemích Dálného východu, ale také v Evropě i USA. Její spotřeba ve světě stále roste. Po žampionech je nejčastěji pěstovanou houbou a její chuť je údajně až 10x koncentrovanější než u jiných hub.
  Pozor na to, co kupuješ

  Shiitake je houba s léčivými i preventivními účinky a v obchodech se zdravou výživou i na internetu je k dostání ve formě prášku nebo kapslí. Pokud budeš houbu užívat hlavně kvůli jejím zdravotním benefitům, jsou kapsle asi tím nejlepším a nejjednodušším způsobem. Vždy si ale pohlídej množství účinné látky, které se může u jednotlivých výrobců hodně lišit. Ideální doplněk stravy by měl obsahovat alespoň 30 % polysacharidů, tedy min. 300 mg/g.

  Dnes už je k dostání i na farmářských trzích. Poznáš ji podle světle hnědé až hnědé barvy s rýhami a bílými skvrnami. Průměr kloboučku se pohybuje zhruba do 10 cm a celkově jde o houbu menšího vzrůstu. V lednici ti vydrží při teplotě 5 stupňů až dva týdny.

  Oblíbená lahůdka

  V japonské kuchyni je shiitake velmi oblíbená. Chuťově je velice výrazná a má masitou konzistenci, tím se stává báječnou alternativou masa pro vegetariány a vegany. Mezi její hlavní přednosti patří, že má nízkou energetickou hodnotu a přitom se budeš cítit po její konzumaci sytá. I proto je velmi vhodná při nejrůznějších dietách. V kuchyni si s ní můžeš vyhrát do sytosti, lze ji dusit, smažit, grilovat, zapékat a dokonce i udit.


  Zdravotní benefity

  Jak už bylo řečeno, shiitake je doslova nízkotučná, proto ji určitě zkus zakomponovat do jídelníčku, pokud máš v plánu shodit nějaké to kilo. Ale to není zdaleka vše! Shiitake nabízí uživatelům velké spektrum výhod a z lékařského pohledu je dnes již velice uznávaná. V japonském léčitelství je údajně využívána už přes 2000 let. Říká se jí elixír života.

  Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a krevního tlaku. Kromě toho posiluje obranyschopnost, má protivirové účinky a je také skvělým prostředkem jako prevence při nádorových onemocněních. V této oblasti probíhají další a další výzkumy, ale už teď mnoho studií napovídá, že jde doslova o zázrak. Tak uvidíme, s čím ještě vědci přijdou.

  Její význam pro podporu imunity je obrovský, obsahuje totiž polysacharid jménem betaglukan, který byl v Japonsku zaveden jako standardní součást léčby některých nádorových onemocnění. Je tou nejcennější látkou, kterou shiitake obsahuje. Úspěšně se ale osvědčuje i jako prostředek v boji proti akné. Pokud tě tedy trápí nepříjemné pupínky, není na škodu shiitake vyzkoušet. V organismu působí jako lapač volných radikálů a jako antioxidant. Obsahuje velké množství proteinů, polysacharidů, zinku, železa, fosforu, draslíku, vitaminů skupiny B a také vysoké množství vitaminu D.


  Kdo by si měl dát pozor?

  Musíme ale zdůraznit jednu důležitou věc; stejně jako u ostatních léčivých hub, i u shiitake platí, že z důvodu jejích imunostimulačních účinků je zapovězena těm, kteří musí užívat imunosupresiva a svou imunitu naopak tlumit, což se týká zejména pacientů po transplantacích. Zrovna tak pokud trpíš nějakou dlouhodobou chorobou a pravidelně užíváš léky, rozhodně nejdřív zkonzultuj se svým ošetřujícím lékařem, zda je pro tebe užívání houby vhodné. A pozor si dej rovněž v případě, že očekáváš přírůstek nebo kojíš miminko. Sice mnoho zdrojů uvádí, že je shiitake bezpečná, ale těhotenství je natolik výjimečný stav, že se určitě nevyplatí cokoliv riskovat. Jinak má ale tolik zdravotních benefitů, že se určitě vyplatí ji vyzkoušet.

  Tak co, dáš šanci tomuto japonskému zázraku?

  скачать шаблон для dle скачать бесплатно фильмы
  (hlasů: 0)
  Související články:
  Lidé už ve starověku používali některé houby jako léčivé rostliny. Dokonce i Ötzi, muž z doby
  Při sportovní zátěži dochází po buněčné stránce k mnoha procesům, které způsobují
  Jeho zelená barva přitahuje oči, živiny, které v něm najdeme, by nás měly přitahovat celkově. Kiwi je vynikající
   Skolila tě chřipka nebo nachlazení a ty teď piješ litry čaje, cpeš se citronem a navrch do sebe hrneš
  Brusinky jsou lahodné červené plody podobné svou velikostí jeřabinám. Určitě znáš jejich
  Poznámky k článku:

  Sex a vztahy:

  Mýty o ženském orgasmu
  Mýty o ženském orgasmu
  20.01.19 | Láska, Intimita, Rodinná
    Ženský orgasmus zůstával dlouho spíše záhadou. Na rozdíl od mužského je
  Vysoké muže si ženy vybírají kvůli
  Vysoké muže si ženy vybírají kvůli "lepším" genům
  20.01.19 | Láska, Intimita, Rodinná
    Ukazují to výsledky polských vědců Buguslawa Pawlowského a Gryzyny Jasienské,
  Pánové, otestuje si svou erekci
  Pánové, otestuje si svou erekci
  19.01.19 | Láska, Intimita, Rodinná
    Erekci většina mužů spojuje se svou mužnou silou a hrdostí, pokud se v této oblasti vyskytne

  Počasí:

  POPULAR:

  Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
  Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
  28.10.16 | Krása, Kosmetika
  Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
  Ideální ženské tělo? Víme, jak vypadá!
  Ideální ženské tělo? Víme, jak vypadá!   Každá země má svou představu o tom, jak má vypadat ideál ženské siluety. Aspoň to
  Jak udělat domeček pro panenky z papíru
  Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené
  Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
  Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší? Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a
  Desatero o žloutence
  Desatero o žloutence
  17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
  Bikram jóga
  Bikram jóga
  26.08.17 | Zdraví, Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které
  Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády