• dle шаблоны бесплатно
 • ,
 • Игры для Андройд
 • KRÁSA:

  Trpké rysy, buldočí tváře… ať jim
  Tak banální věc jako holení nohou, říkáte
  Mnohé ženy jsou s velikostí svých prsou zcela nespokojeny.
  20.11.18 | Krása, Kosmetika
  Make-up je oblíbenou součástí pleti mnoha žen.
  Cvičíte, snažíte se držet různé diety a pořád

  Bojíte se mamografu? Překonejte nečastější mýty

  04.11.18 | Část: Zdraví

  Rakovina prsu je po kožních nádorech nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. V České republice každoročně onemocní kolem 7 000 žen na rakovinu prsu a ročně jí přibližně 1 900 podlehne. Je dávno známo a statisticky prokázáno, že více než

  90 % žen s nádorem prsu v počátečním stadiu se zcela vyléčí. Nejdůležitější tedy je, aby ženy přišly na preventivní vyšetření včas a podstupovaly jej pravidelně.

  Ač se lékaři i zdravotní pojišťovny snaží motivovat ženy k preventivním prohlídkám, tak ročně zemřou kvůli onemocnění téměř dva tisíce žen. „Je to způsobeno hlavně tím, že se ženy zdráhají dodržovat rytmus preventivních prohlídek,“ říká MUDr. Vít Ulrych z onkologického centra Multiscan v Pardubicích. Ženy totiž mají často pocit, že se jich onemocnění nemůže týkat, anebo se bojí, že nějaký nález ultrazvuk či mamograf skutečně odhalí.

  Přitom drobné nálezy, které mohou zjistit pouze tyto speciální přístroje, jsou dobře léčitelné. „Léčba malých, pohmatem nerozeznatelných bulek v prsu bývá velmi účinná, pravděpodobnost vyléčení je vysoká i díky tomu, že dnešní metody léčby jsou moderní a šetrné,“ říká MUDr. Vít Ulrych. K lékařům se však ženy dostanou často pozdě právě kvůli nedodržování prevence. „Mnohdy je to až bulka v prsu nebo v podpaží, měnící se tvar bradavky či vtažení kůže a utvoření důlku na prsu při pohybu, co ženy zalarmuje a vyhledají pomoc,“ říká MUDr. Ulrych. To už je stadium nemoci, kdy léčba nesnese odkladu.
  Prevence je lepší než léčba

  Ne každý problém či hmatný nález ovšem znamená rakovinu. Většina nálezů má benigní, nezhoubný charakter. Mezi ně patří nejčastěji fibroadenom, cysta či lipom. „Cílem mamografického screeningu je odhalit onemocnění prsů v co nejranějším stadiu. Čím menší nález, tím lepší prognóza a šance na plné uzdravení. Samotná mamografie zcela jistě nezabrání vzniku onemocnění, ale při pravidelných kontrolách lékař pečlivě porovnává snímky se staršími a je schopen odhalit i velmi diskrétní známky počínajícího onemocnění,“ uvádí MUDr. Jozef Prattinger, primář screeningového mamografického pracoviště, EUC Klinika Liberec. Tato metoda je pro svou jednoduchost, rychlost a bezpečnost vhodná i k preventivnímu tzv. screeningovému vyšetření zdravých a bezpříznakových žen.

  Co vás čeká?

  V současné době má většina pracovišť velmi moderní přístroje s přímou digitalizací obrazu. „Metoda je to jednoduchá a rychlá – žena stojí čelem k přístroji a každý prs je snímkován ve dvou projekcích. K dosažení co nejlepšího zobrazení a zároveň co nejnižší dávky je nutná komprese. To je asi ta nejméně příjemná část celého procesu. Celý proces trvá jen několik minut a chvilka tohoto nepohodlí se dá zcela jistě vydržet,“ popisuje Jaroslava Luciová, vedoucí radiologická asistentka EUC Klinika Liberec.

  Ženám je doporučováno, aby v den vyšetření nepoužívaly žádné deodoranty a pleťové krémy. „Ženám v produktivním věku, které trpí cyklickými bolestmi prsů, doporučujeme objednání k vyšetření v období, kdy mají prsy co nejméně bolestivé a napjaté,“ radí Luciová.

  Vyšetření prsů pomocí mamografu je metoda 1. volby u žen starších 40 let. Do tohoto věku se prsy vyšetřují ultrazvukem a mamografie se provádí pouze ze závažného důvodu. Mladá, tzv. fertilní žláza je totiž lépe zobrazitelná právě pomocí ultrazvuku. Ve chvíli, kdy je mléčná žláza v prsu postupně nahrazována tukovou, je prs lépe přehledný pomocí mamografu.

  Náš tip: V České republice je ze zdravotního pojištění v rámci preventivního vyšetření hrazena mamografie každé ženě po dovršení 45 let věku jednou za dva roky. Na vyšetření by vás měl poslat váš gynekolog či praktický lékař. Význam preventivního vyšetření nepodceňujte a choďte pravidelně.

  Věrnost se vyplatí

  Každá žena si může vybrat mamografické centrum, které má nejblíže svému bydlišti nebo je jí z jakýchkoliv důvodu příjemné. Ovšem je velmi důležité, aby žena docházela ideálně pouze na jedno pracoviště. „Principem screeningu je porovnávání všech předchozích vyšetření a odhalování i těch nejmenších rozdílů a odchylek. Jen tak může být nemoc odhalena včas. Je v zájmu vás všech žen, abyste prováděly každý měsíc samovyšetření. Nikdo nezná vaše prsa lépe než vy,“ apeluje na ženy MUDr. Prattinger.

  Mýtus 1: Mamografické vyšetření způsobuje rakovinu štítné žlázy a prsu

  Na otázku, zda mamografické vyšetření způsobuje rakovinu, je třeba odpovědět: „Mamografie je bezpečná,“ uvádí primář MUDr. Petr Váša z RDG oddělení EUC Kliniky Ústí nad Labem. „Stále platí, že je to jediná, ověřená a celosvětově uznávaná screeningová metoda pro vyšetření prsů. Pochopitelně se jedná o rentgenovou metodu využívající ionizujícího záření a čistě teoreticky lze připustit mizivé procento tzv. indukovaných nádorů. Naopak čistě prakticky vidíme, jak tato metoda dokáže nacházet nádorové onemocnění ve velmi časných stadiích růstu, kdy je nádor velmi dobře léčitelný.“

  Díky moderním technologiím, zvláště technice přímé digitalizace, jsou přístroje stále dokonalejší a snahou výrobců je dávky záření snižovat. „Co se týče souvislosti mamografického vyšetření s rakovinou štítné žlázy, tak zde je třeba říci jasné NE. Při mamografickém vyšetření může na oblast štítné žlázy dopadat jen tzv. sekundární záření, které je zanedbatelné,“ vysvětluje MUDr. Váša.

  Mýtus 2: Mamografické přístroje jsou zastaralé

  Stejně jako v ostatních oborech se i mamografické přístroje vyvíjí. „Od původních přístrojů používaných v začátcích mamodiagnostiky jsou nejmodernějšího typu s minimální nutnou dávkou záření, kompletně digitalizované, s výrazně menší kompresí neboli stlačením prsu při snímkování. Tím se zlepšil komfort pacientky a výrazně se zlepšila kvalita obrazu,“ vysvětluje MUDr. Halka Bitmanová, lékařka EUC Kliniky České Budějovice.

  Mýtus 3: Mamografické vyšetření je zbytečné

  Mamografické vyšetření rozhodně zbytečné není. Mamografický screening se významnou měrou podílí na poklesu úmrtnosti na rakovinu prsu v naší zemi. „Pacientky, u nichž byl díky mamografii nalezen zhoubný nádor v počátečním stadiu, mají nesrovnatelně lepší prognózu na uzdravení, než kdyby se po čase nádor projevil až zdravotními potížemi. Nemáme momentálně jinou, přesnější metodu k odhalování raných stadií karcinomu prsu. Bylo by chybou podcenit prevenci a mamografické vyšetření neabsolvovat,“ říká MUDr. Jana Vymětalová, primářka MephaCentrum Ostrava.

  Mýtus 4: Vyšetření bolí, zejména ženy s malými prsy

  Vyšetření není bolestivější pro ženy s určitou velikostí prsou, záleží více na hladině hormonů v krvi. „Vyšetření může být nepříjemné až bolestivé u žen, které mají před menstruací nebo podstupují hormonální substituční terapii. Bolestivost způsobuje prosáknutí prsní žlázy, které je spojeno s výkyvy hladiny hormonů v krvi. Každá žena, která má citlivější mléčnou žlázu, však může na tento fakt upozornit obsluhu mamografu, aby stlačování prsu, které k vyšetření potřebujeme, bylo ohleduplné. Pokud je komprese prsu provedena pomalu, případně s malými přestávkami, tak je vyšetření bez jakékoliv bolesti a zvládne ho každá žena,“ uzavírá MUDr. Helena Bartoňková, lékařka EUC Kliniky Brno.

  скачать шаблон для dle скачать бесплатно фильмы
  (hlasů: 0)
  Související články:
  Sekce: Zdraví
  Rakovina prsu je u nás nejčastějším zhoubným onemocněním u žen, ročně jí v ČR
  Sekce: Zdraví
  Všude se o tom mluví, píše a možná máš i nějakou ženu ve svém okolí,
  Průměrný věk žen, které v ČR porodí své první dítě, překročil loni 30 roků a stále
  Sekce: Zdraví
   Rakovina prsu patří k nejčastějším onemocněním u žen. I když výskyt rakoviny prsu je četný a
  Sekce: Zdraví
   Správné stravování a pohyb snižují riziko rakoviny konečníku a tlustého střeva!
  Poznámky k článku:

  Sex a vztahy:

  Spala jsem s kolegou, co teď?
  Spala jsem s kolegou, co teď?
  21.11.18 | Láska, Intimita
  Říká se, že co je v domě, není pro mě. Ale ne všichni to nejen na pracovišti respektujeme. Co
  Jeden chce více sexu než ten druhý.
  Jeden chce více sexu než ten druhý.
  21.11.18 | Láska, Intimita, Rodinná
  Aktivnější z partnerů se cítí frustrovaný, pochybuje o sobě a bojí se, že není
  Za tyto problémy v posteli se nemusíte stydět.
  Za tyto problémy v posteli se nemusíte stydět.
  21.11.18 | Láska, Intimita
  Britská spisovatelka a novinářka Tracey Cox sepsala seznam problémů v posteli, které vás

  Počasí:

  POPULAR:

  Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
  Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
  28.10.16 | Krása, Kosmetika
  Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
  Ideální ženské tělo? Víme, jak vypadá!
  Ideální ženské tělo? Víme, jak vypadá! Každá země má svou představu o tom, jak má vypadat ideál ženské siluety. Aspoň to
  Retro look: Líčení ve stylu třicátých let. Probuď v sobě ženskost!
  Retro look: Líčení ve stylu třicátých let. Probuď v sobě ženskost! Světlá pleť, výrazná maskara na horních řasách, tenké obočí do
  Jak udělat domeček pro panenky z papíru
  Jak udělat domeček pro panenky z papíru Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy
  Maska z kočičí podestýlky i řasenka ze sušenek, tak zní podivné recepty
  Maska z kočičí podestýlky i řasenka ze sušenek, tak zní podivné recepty   Netradiční až šokující tipy na to, jak být krásnější, si ženy
  Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
  Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší? Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a
  Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády