• dle шаблоны бесплатно
 • ,
 • Игры для Андройд
 • KRÁSA:

  O hormonální antikoncepci a jejím vlivu na pleť se
  16.04.19 | Krása
  V moderním světě asi není ženy, která by si netrhala
  Ruce jsou nejen jednou z prvních věcí, na které se
  Ženy svá prsa řeší už od dospívání.
  Holení žiletkou může být energeticky i časově

  Alergie se může objevit kdykoli v průběhu života

  11.04.19 | Část: Zdraví

  Už vás pár týdnů podivně svědí v očích nebo v ústech, kýcháte, máte ucpaný nos nebo se potýkáte s kopřivkou? Možná jste netušeně rozšířili už tak početný klub alergiků.

  Příznaky alergie se mohou zpočátku podobat běžnému nachlazení. Pokud ale máte rýmu více než dva týdny a její průběh je stále stejný, tedy chybí počáteční intenzivnější nástup a postupné zmírňování obtíží, spíše než hustý zabarvený hlen smrkáte jen čirou „vodu“ a k tomu vás nepříjemně svědí oči, a to vše se navíc děje teď na jaře, tedy v období pylové sezony, pravděpodobně se jedná právě o alergii.

  „Dalšími příznaky alergie mohou být svědění nosu, kýchání, ucpaný nos, zánět spojivek, kašel, dušnost, astma, ekzém, kopřivka, svědění v ústech, otoky sliznic a kůže, průjem či zvracení,“ vyjmenovává dětská alergoložka, imunoložka a pneumoložka Zuzana Vančíková ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

  U dětí i dospělých bývají příznaky podobné, liší se pouze jejich četnost. U kojenců a batolat se coby příznak alergie nejčastěji vyskytuje ekzém a potravinová alergie, u adolescentů to bývá senná rýma. Ve všech věkových kategoriích to může být také astma.

  „V dospělosti se vyskytují všechny alergické obtíže – ekzém je nejčastěji na rukou, senná rýma je sezonní nebo celoroční, astma může být lehké, ale i velmi těžké a obtížně léčitelné,“ upozorňuje alergoložka.

  Častěji trápí alergie v dětském věku, klidně se ale může stát, že jste se čtyřicet jar mohli bez sebemenších potíží procházet po rozkvetlé louce a během čtyřicátého prvního jara jste zjistili, že začínáte kýchat a slzet.

  Pyly trav, jarních stromů a plevelů patří vedle roztočů, kočičí srsti a plísní mezi nejčastější alergeny.

  Projevy alergií a diagnostika

  Alergie na pyly se nejčastěji projevuje sennou rýmou a astmatem, alergie na roztoče i ekzémem. Pokud máte podezření na alergii, zkuste si v lékárně nejprve koupit volně prodejná antihistaminika – tedy léky na alergii.

  Jestliže vaše obtíže zmírnit nedokážou, nastal čas navštívit ordinaci alergologa. Ten s vámi nejprve probere anamnézu, poté přistoupí k vyšetření: prohlédne vaše oči, nosní sliznici, poslechne vaše dýchací cesty, zkontroluje pokožku, vyšetří funkci plic.

  Na kožní alergologické testy však budete muset přijít mimo pylovou sezonu. Pokud by se totiž prováděly v době alergických obtíží, hrozí při testu nežádoucí přehnaná reakce. I během pylové sezony se však může udělat krevní vyšetření, které je možné provést kdykoliv.

  „Kožními nebo krevními testy potvrdíme klinické podezření a konkrétní alergii, zjistíme, na co je pacient alergický. Podle výsledku mu můžeme nabídnout i alergenovou vakcinaci,“ vysvětluje lékařka.

  Co pomůže

  Poté, co alergolog provede potřebná vyšetření, může zahájit vhodnou terapii. Ta někdy spočívá pouze v užívání léků, takzvaných antihistaminik, a vyhýbání se alergenům. Což samozřejmě není v některých případech zcela možné.

  Například při alergii na pyly se běžným pylům nevyhnete, protože si je nosíte domů na oblečení a vlasech, pyly zároveň pronikají i do domácností přirozenou ventilací budov.

  Vhodné je omezit výlety do přírody během období, kdy váš alergen právě „kvete“, v případě závažnější formy alergie zvážit i pořízení čističky vzduchu, která vás v domácím prostředí dokáže alergenů zbavit.

  „Bohužel v drtivé většině případů neplatí, že si na svůj alergen můžeme zvyknout tím, že jej budeme dýchat pravidelně. Naopak, čím častěji a čím více přirozených alergenů alergik potkává, tím jsou jeho obtíže horší,“ upozorňuje odbornice.

  Pokud terapie pomocí léků nezabírá, přistupuje se k alergenové vakcinaci, kdy se alergen v upravené podobě podává injekčně nebo pod jazyk a tělo si na něj pomalu zvyká. Alergie může během života vymizet – někdy díky léčbě, jindy samovolně. Je to však spíše vzácností. Častěji se může zhoršit, a to i v případě, že se člověk léčí.

  Informaci, jaké pyly se právě nacházejí v ovzduší, vám poskytne pylová předpověď např. na http://www.pylovasluzba.cz/ nebo třeba mobilní aplikace Air Matters, která dokáže sledovat konkrétní pyly v okolí. Pokud vás projevy alergie obtěžují i doma, pomůže vám čistička vzduchu s režimem proti alergenům.

  „Ideální je, pokud čistička dokáže sama hlídat přítomnost alergenů v ovzduší a podle potřeby na ně reagovat zvýšením svého výkonu. Určité vodítko, jestli je čistička vhodná pro alergiky, vám poskytne i certifikace některé z uznávaných světových institucí zabývajících se alergií, například ECARF,“ vysvětluje Aneta Bednařík Štefl ze společnosti Philips.

  Pokud plánujete čističku používat i během noci, ohlídejte si také, aby nabízela tichý noční režim. A pozor, aby neprodukovala škodlivý ozon, který rovněž dráždí sliznice a vaše alergické příznaky by mohl ještě zhoršit.

   

  скачать шаблон для dle скачать бесплатно фильмы
  (hlasů: 0)
  Související články:
  Sekce: Zdraví
    Alergie je jednou z nejčastějších onemocnění. Asi 20 % lidí na světě trpí alergickou rýmou a 6 %
  Sekce: Zdraví
  Také vás zajímá, jak je možné, že s někým nedělá pyl nebo přítomnost kočky naprosto nic,
  Sekce: Zdraví
   Alergie je v poslední době jeden z mnoha civilizačních strašáků. Trápí dospělé i děti. Pro
  Sekce: Zdraví
   Slovo alergie vzniklo složením řeckých slov allos (= jiný) a ergon (= práce), tedy volně přeloženo jde o cosi, co
  Sekce: Zdraví
   Astma se projevuje ztíženým dýcháním, někdy až výraznou dušností, jindy ale třeba jen
  Poznámky k článku:

  Sex a vztahy:

  Máte deprese? Milujte se – ale bez kondomu
  Máte deprese? Milujte se – ale bez kondomu
  18.04.19 | Láska, Intimita
   Jistě jste užněkolikrát slyššli nebo četli, že milování působí na tělo
  Jak svést svého muže
  Jak svést svého muže
  18.04.19 | Láska, Intimita
   Začíná to nádherně, pokračuje krásně a pak přijde stereotyp. Znáte to? V
  6 věcí, které na ženách nesnášíme
  6 věcí, které na ženách nesnášíme
  18.04.19 | Láska, Rodinná
   Od malička jsme po vás koukali. Ve školní lavici, na první diskotéce: jste každá

  Počasí:

  POPULAR:

  Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
  Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
  28.10.16 | Krása, Kosmetika
  Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
  Ideální ženské tělo? Víme, jak vypadá!
  Ideální ženské tělo? Víme, jak vypadá!   Každá země má svou představu o tom, jak má vypadat ideál ženské siluety. Aspoň to
  Jak udělat domeček pro panenky z papíru
  Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené
  Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
  Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší? Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a
  Desatero o žloutence
  Desatero o žloutence
  17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
  Bikram jóga
  Bikram jóga
  26.08.17 | Zdraví, Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které
  Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády