• dle шаблоны бесплатно
 • ,
 • Игры для Андройд
 • KRÁSA:

  19.02.19 | Krása, Kosmetika
   Profesionální vizážisté znají spoustu
  Dnes žijeme ve světě plném informačních technologií a
  Statistiky uvádějí, že různou formou problematické a
  Pečlivě upravované obočí by mělo být základem
    Injekce s botulotoxinem se stala běžnou součástí

  Astma

  11.04.17 | Část: Zdraví

   Astma se projevuje ztíženým dýcháním, někdy až výraznou dušností, jindy ale třeba jen suchým kašlem.

  Co je to astma

  Astma je chronický alergický zánět průdušek spojený s jejich zvýšenou reaktivitou na různé podněty a s přestavbou stěny průdušek. Alergická reakce vzniká jako nepřiměřená reakce na některé běžné látky z prostředí. Patří mezi ně prach, peří, pyly, roztoče, zvířecí alergeny, plísně, ale také některé potraviny – ořechy, ryby, sýr, ovoce. Někdy je alergie zkřížená, klasickým příkladem je alergie na pyl břízy se současnou reakcí na jablka či kořenovou zeleninu.


  Dispozice k alergii se dědí. Projevy alergie mohou být různé podle postižených orgánů. Alergický zánět v kůži se projevuje jako nepříjemně svědící alergický (atopický) ekzém, alergická reakce v nosní sliznici působí projevy alergické rýmy, postižení oční spojivky se projeví alergickým zánětem spojivek. Jsou-li alergickým zánětem postiženy průdušky, jde o průduškové astma.


  U alergického jedince se často vyskytuje více příznaků najednou, někdy na sebe projevy alergie navazují. Je známé zvýšené riziko rozvoje astmatu u dětí s alergickým ekzémem, kdy až dvě třetiny dětí s kojeneckým alergickým ekzémem jsou ohroženy vznikem astmatu. Nejzávažnějším rizikovým faktorem pro vznik astmatu zůstává alergická rýma (asi u 50 % dospělých pacientů).


  Projevy


  Astma se projevuje ztíženým dýcháním, někdy až výraznou dušností, jindy ale třeba jen suchým kašlem. Těžké zhoršení astmatu označujeme jako astmatický záchvat, při kterém může dojít ke stažení průdušek, nemocný se cítí jako ve svěráku, nemůže „popadnout dech“. Pocit dechové tísně, tj. dušnost, lze přirovnat k dýchání tenkým brčkem nebo k tonutí. Potíže se často stupňují v noci a brzy ráno. Kašel či dechové potíže se zpravidla objevují po relativně malé námaze. Při poslechu hrudníku jsou často slyšitelné pískoty či vrzoty, ale ani normální poslechový nález na hrudníku astma nevylučuje. Suchý kašel může být jediným příznakem, vedoucím však mnohdy až k astmatickému záchvatu. Na fyzický stav astmatika má rovněž velký vliv jeho psychická pohoda nebo nepohoda.

   

  Výskyt


  Asi 20 % případů astmatu začíná v kojeneckém a batolecím věku, 10 % ve věku předškolním, 70 % ve věku školním a v době dospívání. Puberta  nechrání  před vznikem alergie ani astmatu a není rovněž pravda, že dítě ze svého astmatu „vyroste“.


  Celkový počet lidí trpících v ČR astmatem se odhaduje na 800 tisíc. Z toho asi 350 tisíc lidí sice astma má, ale dosud kvůli němu nenavštívili lékaře, a proto u nich nemohla být nemoc diagnostikována, a tím pádem ani zavedena potřebná léčba.


  Astma patří mezi celosvětově rozšířená onemocnění. Odhaduje se, že ve světě v současné době trpí astmatem 300 milionů lidí. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se celosvětově každoročně objeví 17,5 milionů nových případů astmatu a 250 tisíc lidí v důsledku astmatu umírá.


  Úmrtnost na astma je v České republice tradičně velmi nízká a pohybuje se těsně kolem 100 úmrtí ročně. Mnozí z těchto lidí však zřejmě nemuseli zemřít, pokud by jejich nemoc byla včas rozpoznána, byla nasazena a dodržována správná preventivní léčba a oni sami dodržovali předepsaný léčebný režim.


  Pomoc při akutním astmatickém záchvatu


  Akutní astmatický záchvat postihne pacienta často bez jakéhokoliv varování. V některých případech jsou však patrné některé varovné signály, jakými jsou např. pocit tlaku na hrudi, hvízdání při dýchání, zvýšená reakce na námahu, kašel atd. Nemocný obvykle na podání bronchodilatačního léku nereaguje nebo ho trápí opětovné příznaky, kvůli kterým musí lék znovu aplikovat.


  Astmatický záchvat může mít různou intenzitu – od mírných obtíží až po respirační selhání, které může končit smrtí. V žádném případě jej nelze podceňovat a je nutné zahájit okamžitě léčbu, tj. podat předepsaný bronchodilatační lék ve vyšší dávce než u obvyklých příznaků. Léky se podávají zpravidla v inhalační formě (mají rychlý a intenzivní účinek) a je také velice nutné, aby je měl pacient vždy při sobě. Čas hraje důležitou roli, proto by měl být každý astmatik schopen rozpoznat příznaky počínajícího záchvatu a vědět, jak v případě potíží postupovat. První známky nestabilního astmatu se mohou objevovat i několik dní před vlastním záchvatem a je důležité je nezanedbat a nepřecházet a včas upravit preventivní léčbu podle návodu lékaře.


  Příznaky astmatického záchvatu je nebezpečné podceňovat, své zdravotní potíže by měli pacienti řešit včas. Při záchvatu je nutné přerušit jakoukoliv činnost a zcela se zklidnit. Nemocní si berou léky předepsané pro tyto případy. Pokud je záchvat těžký, nemocný nereaguje na bronchodilatační léčbu nebo nedojde po 2 – 6 hodinách od zahájení předepsané léčby ke zlepšení stavu, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

  скачать шаблон для dle скачать бесплатно фильмы
  (hlasů: 0)
  Související články:
  Sekce: Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
  Sekce: Zdraví
   Lidské tělo nemá příliš možností, jak nahlásit problém. Vysílá signály,
   Jste-li těhotná, jezte arašídy. Většina Evropanek se jim vyhýbá, aby jejich dítě po porodu
  Sekce: Zdraví, DĚTI
  Bolesti břicha jsou jedna z nejčastějších stížností u dětí a dospívajících, s níž
  Když se bavíme o dobře vyváženou stravu, máme na mysli, že jídlo subjekt musí obdržet všechny
  Poznámky k článku:

  Sex a vztahy:

  Sex ženám proti stresu nepomáhá
  Sex ženám proti stresu nepomáhá
  19.02.19 | Láska, Intimita
  Zatímco muži hledají úlevu a relaxaci od denních problémů a stresu často právě v
  Pozor na žárlivé scény
  Pozor na žárlivé scény
  19.02.19 | Láska, Rodinná
   K lásce a partnerskému vztahu patří nepochybně i žárlivost, tedy alespoň ta zdravá
  Bez sexu vztahy nefungují
  Bez sexu vztahy nefungují
  19.02.19 | Láska, Intimita
   Jsou opravdu muži v sexu náročnější a aktivnější?  

  Počasí:

  POPULAR:

  Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
  Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
  28.10.16 | Krása, Kosmetika
  Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
  Ideální ženské tělo? Víme, jak vypadá!
  Ideální ženské tělo? Víme, jak vypadá!   Každá země má svou představu o tom, jak má vypadat ideál ženské siluety. Aspoň to
  Jak udělat domeček pro panenky z papíru
  Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené
  Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
  Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší? Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a
  Desatero o žloutence
  Desatero o žloutence
  17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
  Bikram jóga
  Bikram jóga
  26.08.17 | Zdraví, Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které
  Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády