• dle шаблоны бесплатно
 • ,
 • Игры для Андройд
 • KRÁSA:

    Sáhneš po laku na nehty tak, aby se ti hodil k
  20.01.19 | Krása
    Na molu, v časopisech či v reklamních kampaních jasně vede
    Když začíná být život hektický – a
    Nadměrně se mastící vlasy nejsou výsadou pouze
    Někdy to zkrátka jinak nejde. Taky chodíte spát s

  Desatero o žloutence

  17.03.17 | Část: Zdraví

   

   

  Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.

  1) CO JSOU HEPATITIDA TYPU A a B?
  ► Obecně široká veřejnost nedělá rozdíl mezi jednotlivými typy infekčních hepatitid a tyto nemoci jsou většinou souhrnně označovány jako „žloutenka“. Toto zjednodušování je však nepřesné.
  ► Infekční hepatitida se totiž dělí na několik typů (A, B, C, D, E) a žloutenka je jen označením příznaku. V České republice se nejčastěji vyskytuje žloutenka typu B, C a A.
  ► Virus infekční hepatitidy napadá jaterní buňky, takzvané hepatocyty. U žloutenky typu B může nemoc přejít do chronicity, kdy virus v těle přetrvává i po odeznění viditelných příznaků. Chronická forma hepatitidy B často vede k vážným komplikacím, které mohou být i smrtelné. Až 80 % rakoviny jater, způsobuje, právě žloutenka typu B. Jaterní buňky mohou být ale postiženy i při jiných onemocněních a to nejen infekční povahy: hepatitidu mohou způsobit např. některé toxické látky (třeba alkohol) nebo i vlastní nepatřičná protilátková odpověď (autoimunitní hepatitida). 

  2) KOHO HEPATITIDA B OHROŽUJE?
  ► V podstatě všechny. Plošné očkování hepatitidu typu B zahrnuje až od roku 2001. Ne všichni jsou tudíž chráněni. Nejčastější cestou přenosu viru žloutenky typu B jsou infikované tělní tekutiny (krev, sperma, poševní sekret). Virus tohoto typu žloutenky je 100x nakažlivější než virus HIV. K nákaze stačí jen mikroskopické množství krve (i v zaschlé kapce), jestliže se dostane do třeba nepatrné oděrky. Nakazit se proto lze i na první pohled neškodným použitím zubního kartáčku nakažené osoby nebo při společném použití hygienických potřeb jako je ručník, holicí strojek, ale i při těsném kontaktu při sportu apod. Typickým způsobem nákazy je pohlavní styk.
  Nemocí se může nakazit i novorozenec od matky. K infekci může dojít i při piercingu, tetování, při stomatologických nebo chirurgických výkonech (zejména v zemích s častějším výskytem žloutenky typu B).
  ► Mezi nejvíce rizikové skupiny populace patří:
  → podnikatelé - nepočítají s nákazou, domnívají se, že se pohybují pouze v nezávadném prostředí,
  → cestovatelé - nikdy nemohou vědět s jakými infekcemi, se při svých cestách mohou setkat,
  → studenti - mladí, bezstarostní lidé, často se dělící o potraviny nebo nápoje,
  → sportovci - kvůli úrazům, častému cestování a opakovaným stavům vyčerpání po vrcholných výkonech,
  → rizikové skupiny – lidé, kteří okolnostmi svého životního stylu patří do rizikových skupin obyvatelstva (promiskuitní muži i ženy, narkomani, bezdomovci,..), jsou vystaveni nákaze  daleko více než "běžní" obyvatelé,
  → vojáci, policisté, požárníci – kontakt se zraněnými lidmi, s jejich krví,  v nepředvídaných vynucených podmínkách, riziko vlastního zranění
  → zdravotníci - přijdou do styku s rizikovými skupinami obyvatel.
  ► Vysokému riziku nákazy hepatitidou B je však vystaveno i okolí výše zmíněných skupin.


  KOHO HEPATITIDA A OHROŽUJE
  ► Nejohroženější skupinou jsou děti předškolního a mladšího školního věku.
  ► Plošné očkování dětí hepatitidu typu A nezahrnuje.
  ► Mezi rizikové skupiny však patří také dospělí cestovatelé do zemí se sníženými hygienickými návyky. Nejedná se však pouze o země exotické, ale paradoxně právě i o země, kam směřuje většina českých občanů na běžnou dovolenou jako je Slovensko, jižní Itálie, Bulharsko či Egypt.
  ► Nemoc může být zvláště nebezpečná pro starší osoby, u kterých mívá těžší průběh
  a také závažné následky.

  3) JAK SE NEMOC PROJEVUJE A JAKÝ JE JEJÍ PRŮBĚH?

  ► Propuknutí nemoci předchází dva až sedm týdnů dlouhé inkubační období, v případě nakažení virem hepatitidy typu B může inkubační období trvat 4 týdny až 6 měsíců. Během něj se nemoc neprojevuje, ale nakažený ji může dál šířit.
  ► Po skončení inkubační doby se objevují první příznaky. Mezi nejčastější patří horečka, zežloutnutí pokožky, únava, nechutenství, nevolnost, zvracení, bolesti břicha a kloubů, tmavá moč a světlá stolice.
  ► U některých lidí se ale příznaky neprojeví, a tak často virus nevědomky přenášejí na další osoby v jejich blízkosti.
  ► Akutní stadium trvá několik týdnů, obtíže mizí spíš postupně. Nemocný zaznamená ztrátu fyzické kondice, únavnost a nechutenství. Ty mohou přetrvávat několik měsíců. Navíc může nemoc přejít do chronického stádia, kdy se neprojevuje, ale virus může způsobit vážně zdravotní problémy. Ty končívají i smrtí pacienta.

  4) JAK SE NEMOC LÉČÍ?
  ► Léčbu a následky onemocnění hepatitidou typu A i B nelze brát na lehkou váhu, a proto bychom neměli podceňovat prevenci.
  ► Onemocnění a následné léčení je nepříjemným zásahem do života – pravidelné odběry krve, není možno sportovat ani se fyzicky zatěžovat, nutná jaterní dieta.

  5) JAKÉ MOHOU BÝT JEJÍ NÁSLEDKY?

  ► Při nakažení virem hepatitidy typu B: dlouhá rekonvalescence spojená s omezením sportovních aktivit, jaterní dietou a pravidelnými jaterními testy. Nemoc může přejít do chronické fáze. Virus v těle zůstává, ačkoliv příznaky odezní. V tom případě působí hepatitida B vážné zdravotní komplikace. Ty mohou vyústit v cirhózu nebo v rakovinu jater. Až 80% rakoviny jater je způsobeno právě žloutenkou typu B.
  ► Hepatitida typu A mívá u mladých lidí a dětí nepříjemný průběh, který je vyřadí na několik týdnů z běžného společenského života, může představovat omezení ve sportu i v zaměstnání. U starších lidí však mívá nemoc závažnější průběh - ve vzácných případech mohou pacienti na hepatitidu A zemřít.

  6) PROČ MĚ NEOCHRÁNÍ PŘED HEPATITIDOU TYPU A a B MYTÍ RUKOU A DODRŽOVÁNÍ HYGIENICKÝCH NÁVYKŮ?
  ► Virus hepatitidy B se šíří tělními tekutinami a je mnohem nakažlivější než HIV. Stačí nepatrné množství krve k přenosu choroby.
  ► Hepatitidou typu B se může člověk nakazit i pohlavním stykem. Známy jsou také případy, kdy hepatitida B přešla z matky na plod v době těhotenství.
  ► Žloutenka typu B se může přenést i společným používáním hygienických potřeb (ručník, kartáček na zuby, holicí strojek apod.)
  ► Virus hepatitidy A se může od infikovaných osob šířit vodou, potravinami, nápoji i přímým kontaktem (výjimečně i pohlavním stykem a krví). Do těla vniká většinou ústy. Nakažené osoby jej vylučují především ve stolici.
  ► K nakažení virem hepatitidy typu A může dojít i např. po konzumaci mořských plodů, které žily v kontaminované vodě.
  ► Virus hepatitidy A je velice odolný, přežívá desítky hodin i v kostkách ledu z kontaminované vody a přežije i několikaminutový var.

  7) JSOU VŠICHNI OBYVATELÉ ČR PROTI HEPATITIDÁM TYPU A a B  OCHRÁNĚNI V RÁMCI POVINNÉHO OČKOVÁNÍ?
  ► V České republice je v rámci plošného očkování od roku 2001 očkování jenom
  proti hepatitidě typu B. Všechny děti jsou očkovány v prvním roce života a ty které to při narození nestihly, jsou očkovány v rámci pravidelné prohlídky ve 12 letech.
  V současné době jsou tedy proti hepatitidě typu B chráněny jen děti ve věku 1 až 6 let a adolescenti ve věku 12 až 18 let, tato skupina však již není chráněna proti hepatitidě typu A.

  8) JAK SE TEDY MOHU PŘED NEMOCÍ CHRÁNIT?
  ► Tou nejúčinnější a nejjistější ochranou proti žloutence je očkování. Jednoduché řešení nabízí kombinovaná vakcína Twinrix účinná proti oběma typům žloutenky, A i B. Vakcína Twinrix je dostupná ve variantě pro děti i dospělé. Vakcína obsahuje účinné látky, které zajistí dlouhodobou ochranu, v současné době není další přeočkovávání doporučováno.

  9) PROČ SE NECHAT OČKOVAT PROTI HEPATITIDĚ A a B PRÁVĚ TEĎ?
  ► Ve vybraných osmi městech České republiky opět startuje preventivní vakcinační kampaň „Žluté týdny“. V měsíci květnu budou mít všichni zájemci o očkování proti hepatitidám A a B možnost navštívit žluté stany, ale nově i žluté kamiony, které budou projíždět městy Praha, Brno a Ostrava. Projekt začal dne 7. 5. v Ostravě
  a poté budou následovat města Brno, Olomouc, Plzeň, Hradec Králové, Jihlava, České Budějovice. Kampaň skončí v sobotu 31. 5. v Praze. Návštěvníkům budou k dispozici i zkušení odborníci z očkovacích center Avenier, od nichž se dozví o rizicích a možné ochraně proti žloutenkám typu A a B a o očkování kombinovanou vakcínou Twinrix proti žloutenkám.

  10) KDE SE MOHU NECHAT OČKOVAT PROTI HEPATITIDĚ TYPU A a B?
  ► V ordinacích zdravotních ústavů, v očkovacích centrech Avenier a u některých praktických lékařů.
  ► Více informací také zájemci naleznou na internetových stránkách www.zloutenky.cz.

  скачать шаблон для dle скачать бесплатно фильмы
  (hlasů: 0)
  Související články:
  Sekce: Zdraví
   Záněty močových cest se častěji vyskytují u žen než u mužů. Asi 35% žen překoná během svého života alespoň
  Sekce: Zdraví
   Astma se projevuje ztíženým dýcháním, někdy až výraznou dušností, jindy ale třeba jen
  Sekce: Zdraví, Láska
   Ano, je to tak. Líbání je sice krásná činnost, ale má i svá rizika. Kromě rozkoše ze
  Sekce: Zdraví, Diety
    Hovoříme-li o proteinové dietě, máme na mysli způsob stravování, který zajistí ve
    Infekce vyvolaná kvasinkami rodu Candida patří mezi časté ženské problémy a rozhodně nejde o nic
  Poznámky k článku:

  Sex a vztahy:

  Mýty o ženském orgasmu
  Mýty o ženském orgasmu
  20.01.19 | Láska, Intimita, Rodinná
    Ženský orgasmus zůstával dlouho spíše záhadou. Na rozdíl od mužského je
  Vysoké muže si ženy vybírají kvůli
  Vysoké muže si ženy vybírají kvůli "lepším" genům
  20.01.19 | Láska, Intimita, Rodinná
    Ukazují to výsledky polských vědců Buguslawa Pawlowského a Gryzyny Jasienské,
  Pánové, otestuje si svou erekci
  Pánové, otestuje si svou erekci
  19.01.19 | Láska, Intimita, Rodinná
    Erekci většina mužů spojuje se svou mužnou silou a hrdostí, pokud se v této oblasti vyskytne

  Počasí:

  POPULAR:

  Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
  Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
  28.10.16 | Krása, Kosmetika
  Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
  Ideální ženské tělo? Víme, jak vypadá!
  Ideální ženské tělo? Víme, jak vypadá!   Každá země má svou představu o tom, jak má vypadat ideál ženské siluety. Aspoň to
  Jak udělat domeček pro panenky z papíru
  Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené
  Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
  Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší? Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a
  Desatero o žloutence
  Desatero o žloutence
  17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
  Bikram jóga
  Bikram jóga
  26.08.17 | Zdraví, Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které
  Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády