Sociální fóbií trpí ohromné množství lidí po celém světě a nepříjemnou součástí této civilizační choroby je i fakt, že se ji v pozdějším věku jen velice těžko zbavuje nebo se to dokonce nikdy nepodaří. Kořeny má přitom v dětských letech a zážitcích, které zde lidé prožívají. Víš, jak zjistit, jestli právě tvoje dítě k sociální fóbii netíhne?
Co to vůbec sociální fóbie je?
Fobie je jednoduše strach z něčeho konkrétního. Arachnofobie značí strach z pavouků, klaustrofobie zase strach z malých uzavřených prostorů. Sociální fobie tentokrát značí strach z mezilidského kontaktu a vystupování na veřejnosti s cizími lidmi. Je součástí mnoha psychických komplexů jako může být komplex méněcennosti, chronicky nízké sebevědomí, nebo dokonce i strach vyvolaný násilím a špatnými vzpomínkami z dětství.
Jak poznáš, když má tvoje dítě sociální fobii?
Můžeš být dokonalý rodič, ale stejně se to může stát. Rodič totiž může vyvolat sociální fobii buď velice špatným prostředím domova, nebo naopak tím, že za dítě vše dělá a všude o něj přehnaně pečuje až dítě ztratí sebevědomí samostatně vystupovat.
Mnohem častější jsou ale například zážitky, kdy je dítě vystrčené mimo kolektiv ve třídách, ve sportovních týmech, na zájmových kroužcích, partách a podobně. Poznáš to jednoduše podle toho, že se dítě straní kontaktu se svými vrstevníky a pokud jej k němu chceš popostrčit, reaguje ustrašeně a podrážděně.
Jak sociální fobii překonat?
Asi nejsilnějším nástrojem je školství. Určitě o tom musí vědět třídní pedagog a také odborná pomoc ze strany pedagogicko-psychologické poradny může být v tento moment naprosto nedocenitelná. Ty můžeš pomoci tím, že dítě zkusíš dostat do různých například sportovních kolektivů a skupiny, či zájmových kroužků a dáš mu tak prostor navázat kontakt se svými vrstevníky.