KRÁSA:

Zase ztrácíš před zrcadlem nervy? Klid. Černé tečky jsou sice odolné, ale
01.06.20 | Krása / Péče o tělo
Krásné ploché bříško je snem mnohých žen i mužů, kteří hodiny týdně tráví
29.05.20 | Krása / Péče o tělo
  Ruce jsou nejen jednou z prvních věcí, na které se lidé během prvotního
Trpké rysy, buldočí tváře… ať jim říkáte, jak chcete, svěšené koutky vám dodají
28.05.20 | Krása / Péče o tělo
   Také si celý rok říkáte, že byste měla zhubnout, ale nějak se nemůžete

Aby z dětí nebyli tlustí dospělí

12.01.17 | Sekce: DĚTI |

 V celé Evropě stoupá počet dětí i dospělých s nadváhou. Čím dál tím více nabírá na důležitosti rovnováha energie a její spotřeba. Kamenem úrazu je hlavně vysoký obsah cukrů a tuků v potravě, nevhodné stravovací návyky a málo pohybu.

Z tlustých dětí vyrostou tlustí dospělí. Světová zdravotnická organizace (WHO) označila nadváhu za největší výzvu veřejného zdravotnictví v 21. století. Nezdravý stravovací styl a nedostatek tělesných aktivit jsou vůdčími rizikovými faktory onemocnění srdce a krevního oběhu, cukrovky 2. typu, určitých druhů rakoviny, osteoporózy a psychosociálních problémů. 

Teď se podržte - Evropané jsou považováni za nejtlustší obyvatele planety! Řeč čísel je tedy jasná: v současné době žije v Evropě 400 miliónů lidí s nadváhou a dalších 130 miliónů otylých. Problém se již týká také dětí. 10 až 30 procent evropských dětí ve věku 7 až 11 let a 8 až  25 procent mladistvých (14 až 17 let) má nadváhu nebo je dokonce otylých. Italové vedou na evropském seznamu s podílem 35 procent dětí s nadváhou (7 až 11 let), následuje Malta a Španělsko. Česká republika a Německo jsou umístěny ve spodní třetině s podílem těsně nad 15 procenty dětí v této věkové skupině s nadváhou. Problém nadváhy se tak v Evropě od roku 1980 více než ztrojnásobil. 

Nejčastější chybou dětské výživy je podle vysoký přísun energie způsobený nadměrným obsahem cukrů a tuků v potravinách. Také jídlo a pití mezi hlavními chody dne bývá příliš kalorické. Jako rodiče tomu můžete zabránit při zohlednění dále uvedených tipů: 

Pět malých chodů je lepších než tři velké. snídaně, oběd a večeře představují ve většině rodin hlavní chody. Dodávají také hlavní přísun kalorií, celkem v optimálním případě 80 procent denního příjmu energie. Pro děti se navíc doporučují dvě malé svačinky mezi hlavními chody, které dětem zajistí schopnost soustředit se, tělesnou zdatnost a motivaci. Dejte pozor, aby svačinky obsahovaly pouze asi 140 až 180 kalorií. To odpovídá přibližně jednomu středně velkému jablku s malým jogurtovým nápojem nebo jedné porci "kornflejků" se sklenicí netučného mléka a půlkou banánu. 

Dbejte na zdravou svačinu o školní přestávce. Podle expertů z TÜV SÜD nepředstavuje školní svačina žádnou zastaralou tradici, nýbrž důležitý zdroj energie a živin.  Svačina pomáhá předcházet návalům vlčího hladu. Žaludek a střeva nejsou zatěžována nárazově a děti tak mohou zůstat tělesně i duševně Snídaně doma a svačina ve škole by se měly doplňovat, ne nahrazovat.Zejména děti, které snídani příliš nedají, potřebují dopoledně bohatou svačinku. Pokud je naproti tomu snídaně malá, může být svačina o něco méně bohatá. 

Dobrá snídaně nebo svačina by měly být pokud možno chudé na energii a bohaté na živiny. Zde se nejlépe uplatní chléb a obilné vločky, ovoce nebo mléko a mléčné výrobky. Dopolední a odpolední svačina by však měly představovat pouze maximálně deset procent celkového denního přísunu energie. Pro srovnání: menší hamburger představuje asi 250 kalorií a k tomu přibývá ve většině případů ještě sladký nápoj. 

Tuky a sladkosti jsou u většiny dětí vysoko v kurzu. Produkty s obsahem tuku a cukru však nepřinášejí žádné povzbuzení výkonnosti. Protože ve skutečnosti nenasytí, děti je většinou nevnímají jako plnohodnotné jídlo a prostě je „zhltnou“ aniž by se přitom na jídlo soustředily. „Zakazovat sladkosti však nepomůže. Povolujte je však pouze výjimečně“: tak zní rada odborníků z TÜV SÜD. 

Ovoce a zelenina představují důležitou součást zdravé výživy, a to nejen u dětí. S vysokým obsahem vitamínů a minerálních látek pomáhají pokrýt jejich potřebu a podporují celou řadu tělesných funkcí. Jejich vysoký obsah vlákniny navíc zasytí a podporuje trávení. Vedle toho jsou ovoce a zelenina zdroje barev a čerstvosti v jídle. Tip od odborníků TÜV: pět zaplněných dětských hrstí představuje dostatečnou denní dávku.

Svačina by měla zohledňovat přání a preference dětí. Ovoce a zelenina v obloženém chlebu, které nejsou oblíbeny ani doma, nebudou ve škole snědeny s větší chutí. Oblíbené jsou nakrájené kousky, které lze snadno jíst: ovoce na kostičky, malá rajčata, hrozny nebo ředkvičky a obložené chleby jsou skvělými zástupci školní svačinky. 

Společně s dětmi vyberte vhodné nápoje. Ideálním doplňkem jídla jsou minerální vody, bylinné nebo ovocné čaje, ovocné šťávy a mléko.

Pokrmy Fast Food by měly být povoleny maximálně dvakrát týdně, strava v ostatní dny by měla výt vyváženější a bohatá na ovoce a zeleninu. Hamburger, pizza, kebab, hranolky s majonézou kečupem představují dnes pevnou součást výživy dětí a mladistvých. Děti a mladiství všech věkových skupin milují nekonvenční způsob stravování, bez svazujících stolovacích návyků a příboru. Většina těchto jídel je k dostání  na každém rohu a bez čekání. Fast Food má své opodstatnění ve všedním dni dítěte – důležitá je však rovnováha, jejíž dodržování je třeba se naučit. 

Zkuste malé porce Fast foodu: Místo jednoho velkého hamburgeru s asi 500 kaloriemi postačí menší kousek se 250 kaloriemi, místo půl litru limonády stačí čtvrt litru atd. Není-li vyhnutí, dejte na kompromisy. Nezbývá-li doma čas na vaření, dochuťte pizzu zeleninou nebo čerstvými bylinkami.  

Pokud Vaše dítě zeleninu příliš nemiluje, nevzdávejte to. U každého druhu by mělo postačit deset až dvanáct pokusů k tomu, aby si dítě na jeho chuť zvyklo. Střídejte především způsob přípravy. Děti jedí často raději syrovou zeleninu (např. mrkev, kedlubnu, okurky, ředkvičky) než vařenou, a barevné kousky (paprika, kukuřice, špenát) jsou oblíbenější než bezbarvé. Nevadí, chce-li dítě jíst nějakou dobu jen tři až čtyři druhy zeleniny. Hlavní věc je, že zeleninu vůbec a pravidelně jí.  

Podporujte pohybové aktivity svých dětí. Děti musí běhat, skákat, lézt a vyčerpávat se. Tělesná aktivita nejenže podporuje sílu a dovednost, nýbrž také týmového ducha a smysl pro fair hru. Světová zdravotnická organizace doporučuje minimálně 30 minut tělesné aktivity po většinu dní v týdnu. Některá doporučení na národní úrovni bývají podstatně vyšší. Pro Německo a Švýcarsko například platí: mládež kolem čtrnácti let potřebuje minimálně hodinu intenzivního pohybu denně, mladší děti ještě mnohem více. Tohoto cíle však v současné době dosahuje pouze nešina dětí.  

Pohyb zvenku vytváří také pohyb uvnitř. Kdo se hodně pohybuje, spotřebuje mnohem více energie. Rodiče však tento efekt občas přeceňují; pro srovnání několik hodnot: šestileté dítě spálí za 30 minut jízdy na kole rychlostí deset km/hod celkem 93 kalorií, při hře na honěnou 158 kalorií, při fotbalu 176 kalorií. Ke spálení poloviny tabulky čokolády (50 gramů odpovídá 265 kaloriím), je nutná asi hodina namáhavého pohybu. 

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: DĚTI
 Zní to děsivě, ale je to tak: přibližně dvacet procent českých dětí ve věku šest až dvanáct let se

 Ovoce a zelenina by měly být nedílnou součástí zdravého jídelníčku. Praxe je ale často

    Aneb porazí párek s hořčicí cereálie?

Sekce: Zdraví / Diety / DĚTI
 Anglické slovo snídaně („breakfast“) znamená přerušení nočního půstu neboli

Děti by měly jíst ovoce a zeleninu. To se snadno řekne, ale jak to udělat? Můžete samozřejmě pobíhat za svým drobečkem s jablkem
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Co dělat, když nefunguje sex?
Co dělat, když nefunguje sex?
02.06.20 | Láska / Intimita / Rodinná
Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života.  
Trik, díky kterému vydrží chlapi DÉLE v posteli!
Trik, díky kterému vydrží chlapi DÉLE v posteli!
02.06.20 | Láska / Intimita
  Jak můžou chlapi v posteli při sexu déle vydržet?  
Láska na první pohled existuje
Láska na první pohled existuje
02.06.20 | Láska
Jak zaujmout muže? Tak nad tím přemýšlí denně spousta žen a nejen těch, které jsou single. Zůstat atraktivní chtějí přece i ty
Jak zvládnout manželův fanklub
Jak zvládnout manželův fanklub
02.06.20 | Láska / Rodinná
„Jé, člověče, ty máš hezkýho manžela,“ slýchám často od kamarádek. Pyšním se jím jak hrdá krůta, ale někdy si tajně přeju, aby

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády