KRÁSA:

07.07.20 | Krása / Péče o vlasy
Lidé, zejména ženy, jsou pro lesklou a zdravě vypadající hřívu ochotní udělat
03.07.20 | Krása / Péče o tělo
Že s bradavicí si dokáže poradit jen tekutý dusík? Ale kdepak! Jsou i jiné
03.07.20 | Krása / Péče o tělo
Většina lidí, kteří začnou posilovat, se nejdříve zaměří na břicho. Jenže
Mít zdravé a hezké zuby je dobrá vizitka každého. Je důležité chodit pravidelně
01.07.20 | Krása / Péče o vlasy
Málokterá dlouhovláska si nechává na své lokny ráda sáhnout. Pokušení nechat je

Adoptované děti: Zákon nařizuje, že jim o tom rodiče musí říct. Ale jak?

02.10.15 | Sekce: DĚTI |

Adoptované děti: Zákon nařizuje, že jim o tom rodiče musí říct. Ale jak?

Konečně jste si přivedli domů vymodleného potomka a jste kompletní rodina – máma, táta a dítě. Vám se ale nenarodilo, adoptovali jste ho. Chtěli jste to před ním utajit? Nejde to, brání tomu zákon.

 

Aleš s manželkou mají čtyřletého adoptovaného syna a jsou rozhodnuti mu říct, že se jim nenarodil. „Tohle jsme měli vyřešené hned, myslíme si, že dítě má právo tohle vědět a jsme smířeni i s tím, že bude někdy chtít pátrat po svých kořenech. My mu dáme maximum, co budeme moci, a budeme doufat, že on si to uvědomí a neotočí se k nám zády,“ říká Aleš s tím, že o zakotvení povinnosti informovat dítě o tom, že je adoptované, s manželkou ví, a v podstatě s ním tedy i souhlasí.

„Náš názor je, že dítě to vědět má, ale samozřejmě chápu i rodiče, kteří by to radši udrželi v tajnosti. Mně by ale připadalo, že svému synovi soustavně lžu,“ míní Aleš.

Nárok na identitu

Povinnost rodičů, kteří si osvojili dítě, je relativně nová, vychází z nového občanského zákoníku, který začal platit právě před rokem. Doslovně říká, že osvojitel je povinen osvojence o skutečnosti osvojení informovat, jakmile se to bude jevit vhodným, nejpozději však do zahájení školní docházky. Jak to funguje v praxi?

„Pro zdravý vývoj dítěte je důležité vědět, kdo je a odkud pochází. Řada adoptivních rodičů ale někdy jen těžko sbírá odvahu říct dítěti pravdu. Čím je dítě starší, tím hůře informaci o adopci přijímá, bere to tak, že mu dosud rodiče lhali a nejen oni, ale všichni kolem. Pro dítě je těžké přijmout skutečnost, že ostatní informace měli jen ono ne a tento fakt může někdy i velmi pěkné vztahy nakonec pokazit. Novinku v občanském zákoníku vítáme,“ říká Alena Vávrová, vedoucí sociální pracovnice Střediska náhradní rodinné péče v Praze.

Návod pro rodiče

Byť je povinnost informovat dítě o tom, že je adoptované, zakotvena v občanském zákoníku, v podstatě neexistuje její vymahatelnost. „Sankce uvedeny nejsou, je to spíš vodítko pro rodiče, že informaci by dítě dostat mělo,“ míní Alena Vávrová s tím, že ve Středisku náhradní rodinné péče s dětmi a jejich adoptivními rodinami pracují a pro rodiče pořádají třeba i řadu programů, které se i tématu identity věnují.

Pokud se rozhodnete dítěti sdělit, že je adoptované, jděte na to opatrně. „V praxi se ukazuje, že nejlepší je sdělovat vše dítěti postupně, přiměřeně k jeho chápání. Před nejmenšími dětmi je dobré mluvit o adopci jako o něčem normálním, není třeba z adopce dělat nějaké tabu. Dobré je vhodně navazovat na to, o co se dítě aktuálně zajímá. Když se zeptá, jak ho maminka měla v bříšku, popsat, že ho měla jiná paní, ale jeho maminka jste i tak vy,“ radí Alena Vávrová.

Terapeutka Lucie Horníková s tím souhlasí. „Informováno má být dítě pomalu a postupně, ne to na něj vybafnout a šokovat ho. V úvahu je třeba brát vývoj dítěte, jeho inteligenci, vnímavost, jeho reakce na stresové situace. Takový obrázek rodiče o dítěti mají, a proto musí sami vyhodnotit, jak na to,“ míní Lucie Horníková.

K tématu se vracejte

Alena Vávrová doplňuje další radu. „Nestačí jen oznámit, že je dítě adoptované a tím téma ukončit. Je dobré nechat na dítěti, jak v tom bude chtít dál pokračovat a mluvit o tom. Jsou tři období v životě dětí, v nichž více řeší otázku vlastní identity a jakéhosi porovnávání. Je to nástup do školky, do školy a potom období puberty. Takže ideálně v těchto okamžicích je lepší zaměřit se na dítě více,“ doplňuje Alena Vávrová.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: DĚTI
Bolavá hlava, kašel nebo vysoká horečka. Taky jste se jako školáci na něco takového vymlouvali?

Smutné záběry čtrnáctiměsíčního batolete s obrovskou hlavou pocházejí z indického venkova.

  S manželem prožíváme nejhorší chvíle svého života. Denně si říkáme, kde jsme udělali

Sekce: Zdraví / DĚTI
Bolesti břicha jsou jedna z nejčastějších stížností u dětí a dospívajících, s níž

Problémy v práci se často stávají pro nás zdroj konstantního napětí a stresu
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Sex na jednu noc zažil každý druhý Čech.
Sex na jednu noc zažil každý druhý Čech.
07.07.20 | Láska / Intimita
Milování na jednu noc vyzkoušela víc jak polovina z nás. Víme, kde ho mají úplně nejradši. 
5 žhavých fakt o ženském orgasmu.
5 žhavých fakt o ženském orgasmu.
07.07.20 | Láska / Intimita
  Zatímco mužská ejakulaci trvá jenom pár sekund, ženský orgasmus může trvat dlouho dvě minuty, někdy i déle. Vybrali jsme pro
Co dělat, když se udělá dřív než vy
Co dělat, když se udělá dřív než vy
07.07.20 | Láska / Intimita
Možná následující situaci také znáte…Vy ani partner nemáte obecně při sexu problém s vyvrcholením, ale v podstatě nedokážete
Naučte se mít z milování větší prožitek
Naučte se mít z milování větší prožitek
03.07.20 | Láska / Intimita / Rodinná
  Přemýšleli jste někdy o tom, že vyzkoušíte s partnerem tantrický sex? Nebo je to pro vás něco tak nedosažitelného, že vás to

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády