KRÁSA:

07.07.20 | Krása / Péče o vlasy
Lidé, zejména ženy, jsou pro lesklou a zdravě vypadající hřívu ochotní udělat
03.07.20 | Krása / Péče o tělo
Že s bradavicí si dokáže poradit jen tekutý dusík? Ale kdepak! Jsou i jiné
03.07.20 | Krása / Péče o tělo
Většina lidí, kteří začnou posilovat, se nejdříve zaměří na břicho. Jenže
Mít zdravé a hezké zuby je dobrá vizitka každého. Je důležité chodit pravidelně
01.07.20 | Krása / Péče o vlasy
Málokterá dlouhovláska si nechává na své lokny ráda sáhnout. Pokušení nechat je

Jak zvládat vedra? Tipy pro těhotné ženy i malá miminka

10.10.15 | Sekce: DĚTI / Těhotná |

Jak zvládat vedra? Tipy pro těhotné ženy i malá miminka

Jste nemotorná, otékají vám nohy, tvrdne břicho a do toho se venkovní teplota šplhá vysoko nad třicítku. Jste těsně před porodem uprostřed léta? Jak zvládnout tropy a co udělat pro novorozené miminko?

Monice zbývají maximálně dva týdny do porodu, už takzvaně stříhá metr. Tropické vedrojí v minulých týdnech dalo pořádně zabrat. „Když se teploty vyšplhaly přes třicet, měla jsem co dělat, abych nezkolabovala,“ přiznává Monika.

Protože bydlí v bytě přímo pod střechou, kde bývá velké horko, řeší teď, jak bude teplo snášet její chlapeček.

Těhotným ženám ani novorozencům nedělá velké horko dobře. Co si počít, aby maminky posledních pár dnů do porodu v tropech přežily a jak co nejlépe ulevit miminku?

S problémem do porodnice

„Důležité je dodržovat pravidla, která jsou ve vedrech v podstatě běžná. Tedy dbát na pitný režim, často se sprchovat chladnější vodou, nechodit na slunce a neopalovat se a přes den, kdy jsou vedra největší, omezit pohyb venku,“ říká Dagmar Hamáčková, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi.

Připomíná, že k pití jsou v horku nejlepší kromě obyčejné neperlivé vody dobré i ředěné ovocné šťávy nebo vybrané bylinkové čaje. Ochladit se v horkém dni mohou nastávající maminky také díky vodě ve spreji, kůži hydratuje a osvěží.

Když se zásady dodrží, neměly by maminky před porodem být nijak výrazněji ohrožené než kdokoli jiný. „Pokud by se ale u nich objevily jakékoli komplikace, měly by hned vyhledat lékaře. A pokud ten není dostupný, tak jakoukoli spádovou porodnici,“ upozorňuje Dagmar Hamáčková. Těhotným ženám ve vysokých teplotách mohou více otékat ruce a nohy, nepříjemné pro ně jsou i změny tlaku a zadýchávání se. Po narození dítěte se toho hodně změní. Co třeba?

Jak ulevit miminkům?

Velká vedra ale nedělají špatně jen těhotným, ale i miminkům, která se do „tropů“ narodí. Jak jim ulevit a neohrozit jejich zdraví?

Pozor na oblečení – Dětská lékařka Hana Cabrnochová upozorňuje, že novorozenci se sice mají oblékat s ohledem na počasí, ale jejich tělesná teplota musí být pod dozorem. „Velmi malá miminka mohou mít i v horku chladnější ručičky a nožičky. Na to je třeba dát pozor a reagovat na to oblečením. Tedy je případně obléknout do trička s dlouhým rukávem, dát jim ponožky nebo je nechat v zavinovačce. Kraťásky a holé nožičky jsou vhodnější spíš pro větší kojence,“ poznamenává Hana Cabrnochová.

Nedělejte průvan – V místnosti, kde novorozenec pobývá, by mělo být dobře vyvětráno, pozor ale na průvan a teplotní přechody. „Dítě nesmí být cíleně ochlazováno, miminko by se mohlo naopak podchladit, termoregulace se u novorozenců teprve vyvíjí. A třeba nedonošené děti mohou mít problém s udržením správné tělesné teploty,“ varuje Hana Cabrnochová.

Pohlídejte vlhkost – Nejen správná teplota v místnosti, ale i dostatečná vlhkost je pro novorozené miminko důležitá. Protože místní klima příliš vlhké není, je třeba vlhkost dohnat jinak. Jinak může mít dítě podrážděné dýchací cesty, miminko může třeba častěji kýchat.

Pokud se vám nechce na pár horkých dnů pořizovat zvlhčovač vzduchu, pomozte si jednoduchým zlepšovákem. Přes dětskou postýlku dejte vlhké prostěradlo, a dítěti tak vytvořte jakýsi stan, který mu pomůže proti podrážděným sliznicím. Víte, jaké nemoci hrozí dětem v létě?

Dejte jim napít – Nejen dospělí mají v horku větší žízeň, tekutiny potřebují pochopitelně i ti nejmenší. Je-li dítě v horku podrážděné a plačtivé, nejspíš vám tím dává najevo, že potřebuje více tekutin. „Novorozenec i velmi malý kojenec by měli dostávat větší příjem mateřského mléka,“ doporučuje čerstvým maminkám Hana Cabrnochová. Větší kojenci kolem šestého měsíce navíc mohou přijímat po lžičkách kojeneckou vodu.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 Myslíte si, že je vaše pokožka v zimě v bezpečí, protože je skoro pořád přikrytá? Tak to je bohužel omyl.

 Objevila jste na testu dvě čárky, chcete i nadále sportovat, ale bojíte se o zdraví miminka. Obezřetnost je

Sekce: DĚTI / Těhotná
 Každá nastávající maminka stravou v těhotenství zajišťuje výživu nejen pro sebe, ale i pro

Sekce: DĚTI / Těhotná
 Chcete raději holčičku nebo chlapečka? To je nejčastější otázka od lidí, když jim řeknete, že jste těhotná.

 FITMAMI je fitness trénink pro všechny aktivní maminky, které se chtějí udržet v kondici a přitom
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Sex na jednu noc zažil každý druhý Čech.
Sex na jednu noc zažil každý druhý Čech.
07.07.20 | Láska / Intimita
Milování na jednu noc vyzkoušela víc jak polovina z nás. Víme, kde ho mají úplně nejradši. 
5 žhavých fakt o ženském orgasmu.
5 žhavých fakt o ženském orgasmu.
07.07.20 | Láska / Intimita
  Zatímco mužská ejakulaci trvá jenom pár sekund, ženský orgasmus může trvat dlouho dvě minuty, někdy i déle. Vybrali jsme pro
Co dělat, když se udělá dřív než vy
Co dělat, když se udělá dřív než vy
07.07.20 | Láska / Intimita
Možná následující situaci také znáte…Vy ani partner nemáte obecně při sexu problém s vyvrcholením, ale v podstatě nedokážete
Naučte se mít z milování větší prožitek
Naučte se mít z milování větší prožitek
03.07.20 | Láska / Intimita / Rodinná
  Přemýšleli jste někdy o tom, že vyzkoušíte s partnerem tantrický sex? Nebo je to pro vás něco tak nedosažitelného, že vás to

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády