KRÁSA:

09.09.19 | Krása / Péče o vlasy
  Ráda byste se chlubila sexy hřívou, jenomže místo toho vám matka příroda
05.09.19 | Krása / Péče o tělo
Toužíte po opálené pokožce, ale nechcete své tělo vystavovat škodlivým
04.09.19 | Krása / Péče o tělo
Máte po těle kožní výrůstky a drobné bradavičky, které jsou vadou na kráse, jež
04.09.19 | Krása / Kosmetika
   Být tak roztomilá jako malá holka a přitom neuvěřitelně svůdná…nyní máte
01.09.19 | Krása / Péče o tělo
  V létě čas běží tak nějak jinak. Zase ses začetla do knihy a zapomněla se

Dnešní postavení žen.

10.10.17 | Sekce: KARIÉRA |

Dnešní postavení žen.

 Žena v domácnosti. Některá z nás si to vůbec neumí představit a po pár týdnech strávených uprostřed čtyř stěn by se ukousala nudou. Pro jinou je to ale celoživotní meta. Nakoupit, uvařit a mít vzorně uklizený domov je jejím snem, ovšem finanční situace ji žene vydělávat. Do které kategorie patříte vy?

Plést se do mužských záležitostí je zakázáno
Kinder, Küche, Kirche, tedy zkráceně 3 K, německé heslo, které se začalo objevovat kolem roku 1890. V překladu znamená děti, kuchyň a kostel, tři oblasti, které tenkrát měly být hlavními sférami, v nichž se ženy měly cítit doma. Plést se do veřejných záležitostí nebo se dokonce snažit proniknout do oblastí, vyhrazených do té doby pouze mužům, to bylo naprosto nepřípustné.

Stroje mění životní styl
Průmyslová revoluce v 19. století přináší první změny v postavení žen. Rozvoj strojní výroby způsobuje, že těžká práce už nemusí být vyhrazena mužům. Ženy v továrnách zlevňují výrobu a tím se také mění jejich životní styl. Zlomem je, že si žena začíná sama vydělávat. Do té doby byla ve všem závislá na muži. „Chceme stejné peníze jako muži,“ začínají se také tu a tam ozývat hlasy žen. Vznikají různá hnutí, zkrátka začíná se roztáčet kolotoč zvaný emancipace.

Toužíte se stát slévačkou?
V Čechách znamená zásadní přelom rok 1890, kdy dochází v Praze k založení dívčího gymnázia Minerva a potom rok 1903, kdy u nás vzniká Americký klub dam. Ten má za úkol vzdělávat své členky, zavádět do domácnosti stroje a také pomáhat starat se o děti. Třetí etapou změn ženského světa se potom stávají 50. a 60. léta 20. století. Od května 1948 je žena dokonce ústavním zákonem rovnoprávná s mužem. „Chtěli po mně, abych se stala hornicí nebo slévačkou,“ vzpomíná s úsměvem na svá mladá léta dnes osmasedmdesátiletá Marie. Je to ale skutečně to pravé, po čem toužila? „Nechtěla jsem jít pracovat do továrny, mnohem raději bych doma pečovala o děti. Ale prostě život byl takový. Potřebovali jsme peníze, tak jsem šla,“ říká dnes už bez výčitek.

Dělení domácích prací
Ideálem se stává žena, která zvládá úlohu matky a pečovatelky o domácnost a navíc sama vydělává. Zatímco dřív po ní všichni chtěli jenom, aby zvládla péči o rodinný krb, teď se musí nově vypořádat i se zaměstnáním. A pochopitelně chce uspět i tam. „Jako mladá maminka jsem byla strašně pyšná, že všechno stíhám. Že mám dvě hezké malé děti a pěkně naklizenou domácnost,“ líčí nyní osmašedesátiletá Jana svoji situaci v polovině šedesátých let 20. století. Od té doby se ale vývoj posunul zase o kus dál. Přístroje pomáhající v domácnosti ulehčily ženám starosti, přibyly instantní potraviny a polotovary, takže ani u plotny už ženy netráví tolik času. A dnes už nejsou výjimkou ani páry, kde se i o typicky ženské práce v domácnosti dělí žena s mužem.

Největší ctižádost? Dobře uvařit manželovi
Je ale tvrzení, že dnešní emancipované ženy už nechtějí trávit čas starostí o domácnost pravdivé? „Ono se to vyvíjí s věkem. V roce 2003 jsem byla studentka, která ví vždycky všechno nejlépe a musí všude být, všechno procestovat. Kdyby mně tenkrát někdo řekl, že za deset let bude mojí největší ctižádostí upéct večer manželovi dobrou sekanou k večeři, vysmála bych se mu. Poslala bych ho nejspíš rovnou do Bohnic. A vidíte, dneska je to pravda,“ směje se šestatřicetiletá Mirka. „Nic se zkrátka nemá přehánět, ani emancipace. Ale každá na to musí přijít sama,“ dodává.

Muž chce rodinný krb
A co říkají na emancipaci muži? „Myslím si, že přílišná emancipace se ženám vrací jako bumerang a ve finále jim škodí. Já sám vím, že dám vždycky přednost ženě, která mi večer přichystá večeři, postará se o domácnost a přichystá mi zázemí. Na oplátku ji za to dobře zajistím. Nemám zájem o ženu, která vystuduje tři vysoké školy, na všechno má okamžitě hotový názor, všemu rozumí nejlépe a nic jí není dost dobré. Necítím se vedle takové ženy spokojeně, to raději zůstanu sám. Myslím, že prostě přirozená potřeba ženy je starat se rodinný krb, stejně jako u muže je to obstarávání obživy,“ míní padesátiletý Karel. Zkrátka jako ve všem, i tady platí: všeho s mírou.

 

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: Láska / Rodinná
 Spokojené manželství podle vědeckých důkazů prospívá ženskému zdraví, jenže život v

Sekce: Láska / Rodinná
 Víš, holky těžší to maj... zpívaly jsme kdysi u táboráků a pokyvovaly hlavami. Ano,

Sekce: Láska / Rodinná
 Máte doma role rozdělené na mužské a ženské práce? Možná zosobňujete tradiční klasickou

Sekce: Láska / Rodinná
 Představujete si někdy, jak by bylo skvělé stát se ženou v domácnosti? Moci vstávat kdy se vám zachce,

Krásná žena po boku bohatého muže, to je typický obrázek z reklamy nebo kýčovité telenovely.
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Těchto 9 potravin zvyšuje počet spermií.
Těchto 9 potravin zvyšuje počet spermií.
19.09.19 | Láska / Intimita / Rodinná
  Máme dobrou zprávu pro muže, kteří chtějí být otcem. Všechno, co jíte, může mít velký vliv na kvalitu a počet vašich spermií. A
Míváte sny o sexu?
Míváte sny o sexu?
19.09.19 | Láska / Intimita
Zdálo se vám v noci, že máte sex se svým šéfem, který vás ale vůbec nepřitahuje, se svým známým nebo třeba s Georgem Clooneym?
Tohle jsou věci, které při seznamování odradí každou holku
Tohle jsou věci, které při seznamování odradí každou holku
19.09.19 | Láska / Intimita
  Pánové a dámy, tyhle věci byste opravdu dělat neměli, jestli nechcete potenciálního partnera odradit dřív, než se stačíte
Blíží se revoluce v sexu? Muži odteď nebudou potřebovat kondomy.
Blíží se revoluce v sexu? Muži odteď nebudou potřebovat kondomy.
19.09.19 | Láska / Intimita / Rodinná
 Co se sexu týče, když to vezmeme hodně zjednodušeně, existují pouze dva druhy. Chráněný a nechráněný. Každý má asi nějaké své

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády