KRÁSA:

09.09.19 | Krása / Péče o vlasy
  Ráda byste se chlubila sexy hřívou, jenomže místo toho vám matka příroda
05.09.19 | Krása / Péče o tělo
Toužíte po opálené pokožce, ale nechcete své tělo vystavovat škodlivým
04.09.19 | Krása / Péče o tělo
Máte po těle kožní výrůstky a drobné bradavičky, které jsou vadou na kráse, jež
04.09.19 | Krása / Kosmetika
   Být tak roztomilá jako malá holka a přitom neuvěřitelně svůdná…nyní máte
01.09.19 | Krása / Péče o tělo
  V létě čas běží tak nějak jinak. Zase ses začetla do knihy a zapomněla se

Homeworking

31.05.17 | Sekce: KARIÉRA |

 Homeworking patří k aktuálním trendům poslední doby. Pohodlí volné pracovní doby, rána bez stresu a bez dojíždění, to láká mnohé z nás. Jenže práce z domu také není pro každého.

Homeworking patří k aktuálním trendům poslední doby. Pohodlí volné pracovní doby, rána bez stresu a bez dojíždění, to láká mnohé z nás. Jenže práce z domu také není pro každého.


Homeworking aneb práce z domu

Homeworking vlastně z historického hlediska není nic nového. Naopak - zvyk docházet z domova někam za prací s sebou přinesla až průmyslová revoluce. Práce z domu, jak by se na první pohled mohlo zdát, není určena jenom pro malou skupinu zaměstnanců. Uplatňuje se v celé řadě kreativních a kancelářských profesí, od grafiků, programátorů, překladatelů a novinářů přes designéry a architekty až po manažery či obchodní zástupce, jejichž práce díky pokročilým technologiím přestává být vázaná na sídlo firmy. Žádné překážky této formě zaměstnávání neklade ani platná legislativa. §317 zákoníku práce dokonce uvádí podmínky, za nichž lze práci provádět z domova. Kromě homeworkingu, jenž doslova znamená výkon typicky kancelářské práce z domova, se na českém pracovním trhu začíná uplatňovat také teleworking, čili práce odkudkoli na dálku prostřednictvím telekomunikačních technologií.

Druhy a profese

Homeworking může být dvojího druhu:
• zaměstnanec firmy pracuje z domova
• tzv. freelancer – nezávislý specialista "na volné noze"

Homeworking se hodí pro široké spektrum profesí, jedná se však především o pozice, které vyžadují samostatnost a mnohdy i poměrně vysokou specializaci:

- grafik, programátor, webdesignér
- analytik, makléř, finanční a daňový poradce, účetní, konzultant
- novinář, PR manažer, copywriter, překladatel, korektor, marketingový specialista
- fotograf, designér, architekt, terapeut, astrolog, produkční
- projektant, vývojář, správce sítě, projektový manažer
- ředitel, obchodní zástupce, asistent
- rukodělné a řemeslné profese, zpracování dat

Pro koho se hodí?

- lidi z malých obcí a obtížně dostupných míst
- rodiče malých dětí
- osoby dlouhodobě pečující o členy domácnosti
- studenty, absolventy
- lidi s nemocí, či handicapem
- pracovníky se specifickou kvalifikací

Rozhodně se ale nehodí pro ty, kdo:

- potřebují pevný denní režim
- preferují pevné řízení, nikoli samostatné rozhodování a odpovědnost
- mají silnou potřebu sociálního kontaktu

VÝHODY

Pokud chcete zaměstnavatele přesvědčit o výhodách homeworkingu, můžete začít s tím, že mu to přinese úsporu za kancelářské prostory a energii. Může mu být jedno, jestli ten pravý zaměstnanec bydlí v Českých Budějovicích nebo v Ostravě. Pracovní úvazky pak může využívat velmi flexibilně, podle dohody se zaměstnancem a navíc bude jednat i velmi ekologicky.

Hlavními výhodami pro zaměstnance jsou zejména:

Možnost pracovat kdekoliv
Notebook si sebou můžete vzít všude, nejste vůbec vázáni na kancelář, celá vaše kancelář je ve vašem počítači. Je to také způsob, jak celé dny trávené doma přežít – když je hezky, můžete pracovat třeba na zahrádce.

Využívání "mrtvého času"
To se hodí velice, obzvláště pokud ke své práci potřebujete ještě práci někoho jiného. Když čekáte na nějaký mail, bez kterého se nepohnete dál, když se vám na počítači něco dlouho instaluje či stahuje, můžete v mezičase třeba vyvěsit prádlo, dát nádobí do myčky - prostě všechno to, co byste po práci stejně musela udělat.

Flexibilní pracovní doba
To se týká zejména lidí pracujících "na volné noze". Je na vás, jestli budete pracovat od osmi, nebo vám to myslí až odpoledne, a tak radši budete pracovat do osmi. Když potřebujete dopoledne na úřad, na nákup, protože jsou obchody poloprázdné, nebo vyzvednout děti ze školky už ve čtyři, máte zelenou.

Úspora času a nákladů na dopravu
A co víc, sbohem přecpanému metru! Sbohem zaspávání do práce! Sbohem dopravní zácpě!

Nárůst produktivity, méně stresu

Skutečně, vlastní rozhodování o využití času a kombinace výše uvedených faktorů mnohdy přináší i vyšší efektivitu práce. Navíc máte na práci klid, snad i pohodu, ale rozhodně to není univerzální lék na stres. V tom hraje samozřejmě roli i vaše schopnost sebeřízení a charakter vaší práce.

 

Rodina

Péče o rodinu a profesní život se mnohem snadněji sladí při práci z domova.

ÚSKALÍ

Nedůvěra zaměstnavatele
Často právě snížená možnost kontroly je faktorem, který zaměstnavatele od homeworkingu odrazuje. Proto je také využíván zejména u profesí, u kterých je práce nějakým způsobem měřitelná.

Práce doma nebo domácí práce?
Když pracujete z domova, vyvolává to u členů vaší rodiny pocit, že máte celý den spoustu času na všechny práce, které ostatní nestíhají. Budou po vás chtít, abyste šla nakoupit, zaběhla na poštu, do čistírny, vyprala, vyžehlila, a to všechno ve vaší pracovní době. Dá to práci, než si rodina uvědomí, že také pracujete, i když doma.

Práce = Domov
Od práce nemůžete fyzicky odejít domů. Je pořád tam. Vyžaduje to tedy být schopen oprostit se od práce psychicky, aniž byste někam daleko daleko odešli. Ač se to nezdá, není to lehká věc. Lidé pracující z domova mají často problém s prací po 8 hodinách skončit, protože tam na ně pořád "číhá".

Nedostatek disciplíny

Protipólem je pak pocit, že máte na všechno dost času. Dáte si dlouhou snídani u televize, podíváte se na nějaký seriál, pak si prolistujete časopis, nebo se zaseknete u té skvělé knížky a než se nadějete, bude po poledni. Tak alespoň něco uvaříte, pak ještě uklidíte... Zkrátka, velmi snadno se vám může stát, že se k práci dostanete ve tři odpoledne...

Sociální izolace
Co naplat, kolegy doma prostě mít nebudete. Někdo se s tím vypořádává lépe, jiný hůře. Nikdo vás sice nevyrušuje, ale ani vám nikdo neporadí. Vždy můžete komunikovat různými kanály, telefon, skype, icq, určitý pocit izolovanosti ale časem vzniká u každého.

Zvládání techniky

Pokud vám najednou přestane tiskárna tisknout, musíte se s tím vypořádat sami. Stejné je to s veškerou IT technikou. Žádný helpdesk, žádný šikovný kolega. V nejhorším jedině servis.

CO POMÁHÁ?

Pracovna

Nemusí to být samostatná místnost (i když to je nejlepší varianta), ale rozhodně byste měly mít oddělený kout pouze na práci.

Priority
Je důležité stanovit si priority, cíle a poté se jich držet. Den byste si ráno měly naplánovat, abyste věděly, co všechno dnes musíte udělat, plus co budete dělat dál, když vám zbude čas.

Být v kontaktu s kolegy
Alespoň přes mail, skype, icq.

Pravidelný režim
Mít svoje rituály, které se budou opakovat a budou vytvářet jakýsi pevný rámec dne. Jestli vám to pomůže, klidně se ráno oblečte a namalujte jako do práce, abyste sama sobě dala na známost, že začal pracovní den.

Technika
Potřebujete samozřejmě fungující a spolehlivé technické vybavení vaší domácí kanceláře, ale také plán pro krizový stav. Mějte náhradní toner do tiskárny, nouzová čísla (jako třeba do servisu) si zapiště někam do notýsku, abyste je, až vám nepůjde internet, nechtěla na tom internetu teprve hledat...

Umět říkat NE
V případě, že po vás někdo z rodiny bude chtít, abyste během udělala tamto a tohleto, musíte se naučit tyto prosby zdvořile ale vytrvale odmítat.

Vzdělávat se
S určitou izolovaností souvisí i potřeba samostatného studia a sledování nových trendů. Podmínkou pro úspěšnou práci z domova je samozřejmě také dobrá znalost práce s počítačem.


Znalosti a dovednosti jsou důležité

Oproti Evropské unii jako celku, kde formou homeworkingu pracuje celých 9 milionů lidí, je Česká republika teprve na začátku. Důvodů je několik, jak jsou popsány výše, ale tím nejdůležitějším, je stále relativně nízká počítačová gramotnost v naší zemi.  Práce z domova není možná bez odpovídající znalosti počítačových a komunikačních technologií, které jsou nutné nejen pro samotnou práci, ale i ke komunikaci s kolegy a nadřízenými.

Data Českého statistického úřadu prozrazují, jak si Česká republika stojí v otázce vybavenosti výpočetní technikou a počítačové gramotnosti. Na otázku: "Vlastníte ve své domácnosti počítač a připojení k internetu?" odpovědělo kladně necelých 81 % dotázaných, což oproti podobnému výzkumu z roku 2005 představuje nárůst o 17 procentních bodů.

Ze získaných dat také vyplývá, že ne každý, kdo vlastní počítač, s ním také umí dobře zacházet. Na otázku: "Zvládáte práci s počítačem a na jaké úrovni?" naprostá většina dotázaných (89 %, což v přepočtu představuje 45 % populace) odpověděla, že pouze pro svoji potřebu. Pod tím si lze představit například napsání dopisu, vytvoření jednoduché tabulky či prohlížení fotografií z dovolené, případně hraní nějaké hry. To ovšem není znalost, která by byla pro samostatnou práci se základními kancelářskými aplikacemi dostačující.

Nejvyšší úroveň počítačové gramotnosti má podle výzkumu Středočeský kraj (42 % oslovených), na opačném pólu škály se nachází kraj Ústecký s 25 %. 
Podle omnibusového šetření, které na objednávku společnosti Gopas realizovala firma IBRS, by absolvování nějakého počítačového kurzu uvítalo celých 44 % ekonomicky aktivních lidí. Procento přitom stoupá s dosaženým vzděláním, takže největší zájem mají vysokoškoláci, nejčastěji ve věkové skupině 30-39 let. U žen je zájem o kurzy práce s počítačem zhruba o 5% vyšší než u mužů.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: KARIÉRA
 Je snem mnoha lidí. Jenže rozdíly mezi snem a skutečností bývají často diametrální.

Sekce: KARIÉRA
 Ženy dnes pracují mnohem déle než muži. Jejich pracovní doba v zaměstnání je stejně dlouhá jako ta

Sekce: Láska / Rodinná
 Práce, práce a zase práce. Také máte pocit, že jediné, čemu se váš partner věnuje, je

Sekce: KARIÉRA
 Čím dál tím víc lidí tráví podstatnou část dne v kanceláři za pracovním

Problémy v práci se často stávají pro nás zdroj konstantního napětí a stresu
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Těchto 9 potravin zvyšuje počet spermií.
Těchto 9 potravin zvyšuje počet spermií.
19.09.19 | Láska / Intimita / Rodinná
  Máme dobrou zprávu pro muže, kteří chtějí být otcem. Všechno, co jíte, může mít velký vliv na kvalitu a počet vašich spermií. A
Míváte sny o sexu?
Míváte sny o sexu?
19.09.19 | Láska / Intimita
Zdálo se vám v noci, že máte sex se svým šéfem, který vás ale vůbec nepřitahuje, se svým známým nebo třeba s Georgem Clooneym?
Tohle jsou věci, které při seznamování odradí každou holku
Tohle jsou věci, které při seznamování odradí každou holku
19.09.19 | Láska / Intimita
  Pánové a dámy, tyhle věci byste opravdu dělat neměli, jestli nechcete potenciálního partnera odradit dřív, než se stačíte
Blíží se revoluce v sexu? Muži odteď nebudou potřebovat kondomy.
Blíží se revoluce v sexu? Muži odteď nebudou potřebovat kondomy.
19.09.19 | Láska / Intimita / Rodinná
 Co se sexu týče, když to vezmeme hodně zjednodušeně, existují pouze dva druhy. Chráněný a nechráněný. Každý má asi nějaké své

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády