KRÁSA:

10.12.19 | Krása / Péče o vlasy
  Trápí vás mdlé, suché vlasy, které postrádají lesk a vitalitu? Přečtěte si o
09.12.19 | Krása / Péče o tělo
  Holení žiletkou může být energeticky i časově namáhavá práce. A co teprve
09.12.19 | Krása / Péče o tělo
Trápí vás pomerančová kůže, která se bez vašeho souhlasu „zabydlela“ na vašich
Pokud se chcete dopracovat ke krásné pleti, měla byste dodržovat pár pravidel.
08.12.19 | Krása / Péče o vlasy
Kajenský pepř proti vypadávání vlasů, vodka pro extra lesk, nebo koupací čepice

Vaše kůže v zimě: Co ji trápí a jak se s tím vypořádat?

22.11.16 | Sekce: Krása / Péče o tělo |

Vaše kůže v zimě: Co ji trápí a jak se s tím vypořádat?

 Myslíte si, že je vaše pokožka v zimě v bezpečí, protože je skoro pořád přikrytá? Tak to je bohužel omyl. Střídání teplot jí nesvědčí, hrozí zapaření i zhoršení kožních nemocí. Přečtěte si víc! 

Dobře vysoušet, chránit před chladem, mazat výživnými krémy. A často měnit ponožky. To jsou asi nejdůležitější zásady zimní péče o pokožku.

Svědění? Kopřivka? Může jít o alergii na zimu

Alergií na chlad trpí odhadem pět lidí ze sta, častěji ženy než muži. Může se projevovat různými způsoby, od „pouhého“ zarudnutí a svědění pokožky přes vyrážku až k otokům nebo popraskání kůže. K potížím dochází při pobytu na chladném vzduchu, případně při přechodu z tepla do zimy či naopak. Postižené bývají nechráněné části těla, tedy hlavně obličej a ruce.

Co s tím: Objednejte se k alergologovi, který vám provede chladový test – vystaví vaši pokožku chladné vodě nebo ledu ve zkumavce. Pokud se diagnóza potvrdí, pravděpodobně vám předepíše antihistaminika a doporučí dobře si chránit nezakrytá místa oblečením a krémy.

Plísně nohou: i v zimě se jim daří!

Obvykle se o nich píše v létě, v souvislosti s koupališti a chozením naboso. To ale neznamená, že by v chladných měsících nehrozily. Do bazénů a saun chodíte přece i v zimě! To, že máte nohy celý den zavřené ve vysokých botách, pochopitelně znamená pro plísně další bod.

„Mykóza na nohou začíná obvykle v meziprstích, nejčastěji mezi 4. a 5. prstem. Projevuje se svěděním, tvorbou šupin a někdy i trhlin. Postupně se šíří na chodidla a na nehtové ploténky,“ popisuje počáteční stadium onemocnění docentka Ivana Kuklová z Dermatovenerologické kliniky VFN v Praze.

Co s tím: Hlavní je mít nohy vždycky v suchu. Používejte deodorační pudry, a pokud je to možné, v práci se přezouvejte. Pokud musíte být ve stejných botách celý den, vezměte si s sebou náhradní ponožky a ve vhodné chvilce je vyměňte. „Preventivně lze doporučit i použití volně dostupných antimykotik,“ doporučuje Ivana Kuklová.

Pozor na omrzliny, nebolí!

Nemusíte kvůli nim jezdit do velehor. K omrzlinám můžete přijít i na zastávce autobusu – stačí, aby byla dost zima, vlhko a větrno. Nejohroženější jsou nezakrytá místa a periferní části těla, jako jsou prsty u rukou, nohou nebo uši. Co přesně se s omrzlou kůží děje? Chladem se stáhnou kapiláry (nejtenčí cévky), prokrvení je tudíž nedostatečné a kožní buňky mají málo kyslíku. Při omrzlinách vyššího stupně může dojít až k tomu, že se v tkáni začnou tvořit ledové krystalky, které ji potrhají.

Co s tím? Omrzlina nebolí, je to bílé, necitlivé místečko, které snadno přehlédnete. Když si jí všimnete, spěchejte do tepla. Omrzlé místo netřete sněhem, nestrkejte do horké vody ani nepokládejte na radiátor. Zahřívejte je pomalu, teplýma rukama nebo ponořením do vlažné (!) vody. A nelekněte se toho, když postižené místo po rozmrznutí zčervená a bude bolet jako čert.

Ekzém a lupénka: očekávejte zhoršení

Mlha, chlad a smog jsou důvody, proč se dermatitidy v zimních měsících většinou zhoršují. Dalším problémem jsou velké rozdíly teplot. „Ke zhoršení přispívá i to, jak se oblékáte. Protože jsou velké teplotní výkyvy, obvykle se ráno moc nabalíte. Jak se přes den oteplí, začnete se potit, a to je pro atopiky úplný jed. Nemluvě o tom, že je teplé oblečení obvykle víc na kůži a drsnější – a to kůži dráždí,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Eva Fialová.

Co s tím: Mazat, mazat, mazat – nejlépe speciálními přípravky pro atopiky, ať už volně prodejnými nebo na předpis. V nouzi ale dobrou službu udělá i mastný krém. Užitečnou náhražkou pobytu u moře, které lidem s dermatitidou prospívá, může být i pobyt v solné jeskyni.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Hydratační krémy nakupujete po tuctech, ale nepříjemného pocitu ze suché pleti se ne a ne zbavit. To proto, že vyživení pokožky na těle i obličeji

Nesnášíš se, protože jsi: příliš tlustá, děsně hubená, máš velký zadek,

  Když začíná být život hektický – a buďme upřímné, kdy není? – je čas se začít trochu rozmazlovat. Existuje několik možností, jak na to, ale jednou

Ročním obdobím sice neporučíme, ale máme pro vás pár tipů, jak si opálení z léta

  Infekce vyvolaná kvasinkami rodu Candida patří mezi časté ženské problémy a rozhodně nejde o nic
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Lubrikační gely a masážní oleje. Základní výbava vašeho muže
Lubrikační gely a masážní oleje. Základní výbava vašeho muže
08.12.19 | Láska / Intimita / Rodinná
  Mnoho milenců považuje lubrikační gel za nepostradatelnou pomůcku. Usnadňuje masturbaci, používání erotických pomůcek,
Orální sex může být nepříjemný.
Orální sex může být nepříjemný.
08.12.19 | Láska / Intimita / Rodinná
Je příjemný a je součástí našich milostných životů. Ne vždycky to ale dáme se zachováním celé své hrdosti a úcty, protože se to
Nechce vám to dělat pusou? Možná řeší jednu z těchto věcí
Nechce vám to dělat pusou? Možná řeší jednu z těchto věcí
08.12.19 | Láska / Intimita / Rodinná
  Pro spoustu žen je orální sex jedinou cestou, kdy jsou schopné dosáhnout orgasmu. Někteří muži se však této praktice vyhýbají,
Bod SP6 probouzí chuť na sex.
Bod SP6 probouzí chuť na sex.
08.12.19 | Láska / Intimita / Rodinná
Jak může akupresura zlepšit milostný život a zvýšit ženskou touhu? Věnujte se jí denně několik minut, a uvidíte tu změnu.

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády