KRÁSA:

22.07.19 | Krása / Péče o tělo
Chcete úžasné nohy? Vypijte si nejdříve turka! Právě kávová sedlina je totiž
Injekce s botulotoxinem se stala běžnou součástí kosmetické péče v boji proti
Co si budeme povídat, vajíčka má doma téměř každý. Jsou ale dobrá jenom na
21.07.19 | Krása / Péče o tělo
Většina lidí, kteří začnou posilovat, se nejdříve zaměří na břicho. Jenže
20.07.19 | Krása / Péče o tělo
  Ženy svá prsa řeší už od dospívání. Trápí je, když jsou příliš malá nebo

Vlastní tělo je dnes nepřítelem i pro desetileté dívky

10.04.18 | Sekce: Krása / DĚTI |

Otázku vzhledu řeší v období dospívání téměř všechny dívky. Vše přitom často hodnotí na základě nerealistických obrázků z časopisů, ale i sociálních sítí. Ne náhodou se skutečně krásnými cítí jen dvě dívky z deseti. Jak ukázal rozsáhlý celosvětový průzkum značky Dove, tím nejhlavnějším a určujícím atributem je vlastní spokojenost s postavou. Pokud dívky spokojené jsou, pak se cítí nejen krásné, ale i celkově šťastné. Je-li tomu ale naopak, může to značit řadu problémů po sociální i zdravotní stránce.

Spokojenost s vnímáním vlastního těla ovlivňuje život již u desetiletých dívek. Na své tělo přitom pohlížejí velmi podobně jako sedmnáctileté dívky. Je to jednoduchá, a přitom velmi smutná rovnice. Pokud dívka není spokojena se svou konfekční velikostí, necítí se ani krásná.

Podle průzkumu s postavou není spokojena více jak polovina dívek ve věku 10-17 let. Tato nespokojenost přitom může často vyústit v sociální izolaci či zdravotní problémy. Osm z deseti dívek nespokojených s vlastním tělem se přiznalo, že se kvůli svému vzezření vyhýbají společenským aktivitám nebo dokonce vystupují z kroužku, ve kterém byly zvyklé působit. Alarmující je také zjištění, že sedm z deseti dívek nespokojených s vlastní postavou se vyhýbá návštěvě lékaře nebo omezuje konzumaci jídla.

Podle Kristýny Dolejšové, autorky projektu "Za normální holky" a současně ambasadorky Projektu sebedůvěry Dove je situace velmi podobná i v našem prostředí. I proto vytvořila dotazník, jehož vyplňování se zúčastnilo 4781 českých a slovenský dívek různých věkových kategorií. Výsledky jsou šokující - 67,7 % dotázaných tvrdí, že se sebou nejsou velmi spokojené a 7,7 % dokonce tvrdí, že nesnášejí to, jak vypadají.

V dotazníku padla také otázka: „Je něco, co bys na sobě změnila? Pokud ano, tak co a proč?" Ze všech dotazovaných by méně než 30 dívek zapracovalo na osobním rozvoji či svých vlastnostech. Zbývající odpovědi se týkaly výhradně korekce své postavy. Za zamyšlení stojí také fakt, že drtivých 56,1 % dotazovaných dívek odpovědělo, že někdy v životě trpěly poruchou příjmu potravy, odmítáním jídla, depresí ze svého vzhledu či dokonce sebepoškozováním.

Co může rodiče upozornit na fakt, že jejich dceru nadměrně trápí vzhled

Nezdravý vztah k vlastnímu tělu se může projevit dvěma extrémy. Buď se dívka na své tělo zaměřuje příliš a stává se z něj pro ni modla, anebo jej naopak zcela ignoruje a ponižuje.

„Některé dívky stráví většinu dne ´vylepšováním´ svého vzhledu a neustálým snažením vyhovět posledním trendům a ideálům, stávají se povrchními a s maskou dokonalého sebevědomí ponižují a hodnotí kvůli vzhledu lidi kolem sebe,” vysvětluje psycholožka Mgr. Šárka Kučerová.

Druhý a velmi častý případ je kritizování svého vzhledu, neustálé porovnávání s druhými, podceňování se a vyhýbání aktivitám, které dívku dříve bavily. „Oba případy jsou výstražným signálem rodičům, protože jejich dcery uvěřily lži, že jejich hodnota se odvíjí především od fyzického vzhledu a vyhovění určitým měřítkům a požadavkům okolí,” upozorňuje Kučerová.

„Poruchy příjmu potravy a další zdravotní problémy jsou pouze viditelnou špičkou ledovce. Dívky, které se snaží vyhovět určitému ideálu krásy, jsou v zajetí pasti plné vnitřního strachu, úzkosti a tlaku, který jim brání svobodně se projevit a rozvinout tak svůj pravý potenciál. Nevědomky se zotročují, což utlumuje pocit vnitřní spokojenosti a negativně ovlivňuje i jejich současné a budoucí vztahy,” varuje psycholožka.

Role rodičů 

To, jak dívka vnímá své tělo, může rodič ovlivnit především svým vlastním příkladem a způsobem komunikace v rodině. Což jsou zároveň oblasti, ve kterých se nejčastěji chybuje.

„Pokud rodiče chtějí, aby jejich dcera měla zdravý vztah k svému tělu, ale zároveň svým chováním i slovy naznačují, že vzhled je to jediné, na čem záleží, nedává to smysl. Člověk by si měl být vědom, že jeho vnitřní hodnota je neměnná a není závislá na ničem zvenku, jako je např. vzhled. Každý člověk je jedinečný. Proto i výchova v této oblasti by měla vést k uvědomění, že krása má mnoho podob a nikdo nemá právo určovat její měřítka,” radí Kučerová.

Důležitý je ale i celkový přístup rodiče k dítěti, který se odráží v sebevědomí dívky. Se sebevědomím přitom může pořádně zatřást i malá nevhodná poznámka, nedostatek komunikace v rodině či přehnané nároky.

Zvládnout období puberty je tak i pro samotného rodiče nesmírně náročný úkol a není proto hanbou se poradit. V reakci na provedený průzkum firma Dove vytvořila příručku "Sama sebou", která má rodičům na celém světě pomoci vychovat spokojené, přirozeně sebevědomé, a především šťastné mladé ženy. Příručka obsahuje nejen rady a tipy ohledně těch nejdůležitějších témat majících vliv na dívčí sebedůvěru, pomůže také s identifikací jednotlivých problémů ohrožujících sebevědomí vaší dcery.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: Láska
 Říká se, že když je šťastná žena, je šťastný i její muž. Málokoho by ale napadlo,

Sekce: Láska / Intimita
Zatímco modelace prsou je již dávno vnímána jako něco běžného, omlazení a vylepšení

Sekce: Zdraví / Fitness
 Výzkumy ukazují, že většina žen není spokojená s tím, jak vypadá. To vede

Sekce: DĚTI
 Mnoho rodičů trápí už od útlého věku jejich dětí strach, aby ve školním a

Sekce: Láska / Rodinná
 Je syndrom mrzutého muže jen mýtus? Nebo skutečně muži zažívají specifický typ deprese, jejíž projevy
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Penis pod drobnohledem: 5 věcí, které ženy nejvíc řeší. Délka to není...
Penis pod drobnohledem: 5 věcí, které ženy nejvíc řeší. Délka to není...
22.07.19 | Láska / Intimita
Nejnovější výzkum sundal mužům spodky a s nimi i růžové brýle z očí. Díky němu se ukázalo, že velikost nádobíčka je to poslední,
Přistihla jsem svého muže masturbovat v mém krajkovém prádle.
Přistihla jsem svého muže masturbovat v mém krajkovém prádle.
22.07.19 | Láska / Intimita
  Byla jsem vdaná téměř rok a náš život se podobal jízdě na horské dráze. S manželem jsme byli natolik pracovně vytížení, že jsme
Nechci lásku, ale sex. Mám postelového přítele. Jsem divná?
Nechci lásku, ale sex. Mám postelového přítele. Jsem divná?
22.07.19 | Láska / Intimita
  Každá máme své potřeby a touhy, a pokud jsme nezadané, nechceme žádný vážný vztah, nebo vyhledávat známosti na jednu noc, je
Jak se stát postelovou bohyní!
Jak se stát postelovou bohyní!
22.07.19 | Láska / Intimita
Pokud jste se zrovna nerozhodla strávit svůj život v klášteře, šťastný sexuální život je jedním z pilířů vašeho spokojeného

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády