KRÁSA:

28.02.20 | Krása / Péče o vlasy
  Krásný šperk se stává naší součástí, a tak není divu, že se nám ho vůbec
21.02.20 | Krása / Péče o vlasy
   Dokonalé vlasy – to je sen každé z nás, ale realita bývá bohužel jiná.
Po zářivém hollywoodském úsměvu touží každý. Jak si ho ale pořídit bez
12.02.20 | Krása / Péče o tělo
Snažíte se jíst vyváženě, dopřáváte si pohyb, ale stejně vám do vysněné váhy
07.02.20 | Krása / Péče o vlasy
Jsou vaše vlasy až příliš suché? Dopřejte jim jarní ozdravnou kúru s hořčičným

Vlastní tělo je dnes nepřítelem i pro desetileté dívky

10.04.18 | Sekce: Krása / DĚTI |

Otázku vzhledu řeší v období dospívání téměř všechny dívky. Vše přitom často hodnotí na základě nerealistických obrázků z časopisů, ale i sociálních sítí. Ne náhodou se skutečně krásnými cítí jen dvě dívky z deseti. Jak ukázal rozsáhlý celosvětový průzkum značky Dove, tím nejhlavnějším a určujícím atributem je vlastní spokojenost s postavou. Pokud dívky spokojené jsou, pak se cítí nejen krásné, ale i celkově šťastné. Je-li tomu ale naopak, může to značit řadu problémů po sociální i zdravotní stránce.

Spokojenost s vnímáním vlastního těla ovlivňuje život již u desetiletých dívek. Na své tělo přitom pohlížejí velmi podobně jako sedmnáctileté dívky. Je to jednoduchá, a přitom velmi smutná rovnice. Pokud dívka není spokojena se svou konfekční velikostí, necítí se ani krásná.

Podle průzkumu s postavou není spokojena více jak polovina dívek ve věku 10-17 let. Tato nespokojenost přitom může často vyústit v sociální izolaci či zdravotní problémy. Osm z deseti dívek nespokojených s vlastním tělem se přiznalo, že se kvůli svému vzezření vyhýbají společenským aktivitám nebo dokonce vystupují z kroužku, ve kterém byly zvyklé působit. Alarmující je také zjištění, že sedm z deseti dívek nespokojených s vlastní postavou se vyhýbá návštěvě lékaře nebo omezuje konzumaci jídla.

Podle Kristýny Dolejšové, autorky projektu "Za normální holky" a současně ambasadorky Projektu sebedůvěry Dove je situace velmi podobná i v našem prostředí. I proto vytvořila dotazník, jehož vyplňování se zúčastnilo 4781 českých a slovenský dívek různých věkových kategorií. Výsledky jsou šokující - 67,7 % dotázaných tvrdí, že se sebou nejsou velmi spokojené a 7,7 % dokonce tvrdí, že nesnášejí to, jak vypadají.

V dotazníku padla také otázka: „Je něco, co bys na sobě změnila? Pokud ano, tak co a proč?" Ze všech dotazovaných by méně než 30 dívek zapracovalo na osobním rozvoji či svých vlastnostech. Zbývající odpovědi se týkaly výhradně korekce své postavy. Za zamyšlení stojí také fakt, že drtivých 56,1 % dotazovaných dívek odpovědělo, že někdy v životě trpěly poruchou příjmu potravy, odmítáním jídla, depresí ze svého vzhledu či dokonce sebepoškozováním.

Co může rodiče upozornit na fakt, že jejich dceru nadměrně trápí vzhled

Nezdravý vztah k vlastnímu tělu se může projevit dvěma extrémy. Buď se dívka na své tělo zaměřuje příliš a stává se z něj pro ni modla, anebo jej naopak zcela ignoruje a ponižuje.

„Některé dívky stráví většinu dne ´vylepšováním´ svého vzhledu a neustálým snažením vyhovět posledním trendům a ideálům, stávají se povrchními a s maskou dokonalého sebevědomí ponižují a hodnotí kvůli vzhledu lidi kolem sebe,” vysvětluje psycholožka Mgr. Šárka Kučerová.

Druhý a velmi častý případ je kritizování svého vzhledu, neustálé porovnávání s druhými, podceňování se a vyhýbání aktivitám, které dívku dříve bavily. „Oba případy jsou výstražným signálem rodičům, protože jejich dcery uvěřily lži, že jejich hodnota se odvíjí především od fyzického vzhledu a vyhovění určitým měřítkům a požadavkům okolí,” upozorňuje Kučerová.

„Poruchy příjmu potravy a další zdravotní problémy jsou pouze viditelnou špičkou ledovce. Dívky, které se snaží vyhovět určitému ideálu krásy, jsou v zajetí pasti plné vnitřního strachu, úzkosti a tlaku, který jim brání svobodně se projevit a rozvinout tak svůj pravý potenciál. Nevědomky se zotročují, což utlumuje pocit vnitřní spokojenosti a negativně ovlivňuje i jejich současné a budoucí vztahy,” varuje psycholožka.

Role rodičů 

To, jak dívka vnímá své tělo, může rodič ovlivnit především svým vlastním příkladem a způsobem komunikace v rodině. Což jsou zároveň oblasti, ve kterých se nejčastěji chybuje.

„Pokud rodiče chtějí, aby jejich dcera měla zdravý vztah k svému tělu, ale zároveň svým chováním i slovy naznačují, že vzhled je to jediné, na čem záleží, nedává to smysl. Člověk by si měl být vědom, že jeho vnitřní hodnota je neměnná a není závislá na ničem zvenku, jako je např. vzhled. Každý člověk je jedinečný. Proto i výchova v této oblasti by měla vést k uvědomění, že krása má mnoho podob a nikdo nemá právo určovat její měřítka,” radí Kučerová.

Důležitý je ale i celkový přístup rodiče k dítěti, který se odráží v sebevědomí dívky. Se sebevědomím přitom může pořádně zatřást i malá nevhodná poznámka, nedostatek komunikace v rodině či přehnané nároky.

Zvládnout období puberty je tak i pro samotného rodiče nesmírně náročný úkol a není proto hanbou se poradit. V reakci na provedený průzkum firma Dove vytvořila příručku "Sama sebou", která má rodičům na celém světě pomoci vychovat spokojené, přirozeně sebevědomé, a především šťastné mladé ženy. Příručka obsahuje nejen rady a tipy ohledně těch nejdůležitějších témat majících vliv na dívčí sebedůvěru, pomůže také s identifikací jednotlivých problémů ohrožujících sebevědomí vaší dcery.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: Láska
 Říká se, že když je šťastná žena, je šťastný i její muž. Málokoho by ale napadlo,

Sekce: Láska / Intimita
Zatímco modelace prsou je již dávno vnímána jako něco běžného, omlazení a vylepšení

Sekce: Zdraví / Fitness
 Výzkumy ukazují, že většina žen není spokojená s tím, jak vypadá. To vede

Sekce: DĚTI
 Mnoho rodičů trápí už od útlého věku jejich dětí strach, aby ve školním a

Sekce: Láska / Rodinná
 Je syndrom mrzutého muže jen mýtus? Nebo skutečně muži zažívají specifický typ deprese, jejíž projevy
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Co chtějí muži, aby ženy věděly o sexu? Těchto deset věcí!
Co chtějí muži, aby ženy věděly o sexu? Těchto deset věcí!
28.02.20 | Láska / Intimita / Rodinná
  Říká se, že muži jsou tak pohlceni svým libidem, že během sexuálních aktivit o sobě vůbec nevědí. Muži se však od žen vůbec
Pánové, tohle chce zažít opravdu každá
Pánové, tohle chce zažít opravdu každá
28.02.20 | Láska / Intimita
  Nemusíte chodit do jazykovky, abyste se stal mistrem jazykových dovedností. Ženy milují, když jim uděláte tyhle čtyři věci.
Muži pravděpodobně chtějí sex víc než jídlo
Muži pravděpodobně chtějí sex víc než jídlo
27.02.20 | Láska / Intimita / Rodinná
  Máte doma partnera, který při milování myslí na jídlo, nebo se jím v rámci milostným hrátek rád obklopuje? Vědci tvrdí, že to
Po náročném cvičení velikostí penisu neohromíte. Scvrkne se na minimum
Po náročném cvičení velikostí penisu neohromíte. Scvrkne se na minimum
27.02.20 | Láska / Intimita / Rodinná
Muži se rádi poměřují ve sprchách posiloven a bazénů a jsou kvůli tomu těmi, komu na velikosti penisu záleží mnohem více než

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády