KRÁSA:

Povislá horní víčka jsou problémem žen i mužů. Kromě toho, že je vnímáme jako
15.10.19 | Krása / Kosmetika
   Stav naší pokožky, a zejména pak pleti, vypovídá o stavu našich vnitřních
11.10.19 | Krása / Péče o vlasy
   Dokonalé vlasy – to je sen každé z nás, ale realita bývá bohužel jiná.
10.10.19 | Krása / Péče o vlasy
  Krásný šperk se stává naší součástí, a tak není divu, že se nám ho vůbec
10.10.19 | Krása
Nejsem sama, kdo čas od času přemýšlí, kolik že je mu vlastně let.

Zapomeňte na sebemrskačství a naučte se milovat sami sebe!

13.04.17 | Sekce: Krása |

Vypěstovat si správnou sebeúctu není nic snadného. Nicméně je to však zásadně důležité pro naši vnitřní rovnováhu a osobnostní rozvoj. Profesionální postup, přátelství, láska či prostě jen dobrý pocit ze sebe sama, to vše vyžaduje minimální sebeúctu.

Přesto se většinou spíše podceňujeme, než abychom si uvědomili své kvality, sílu a schopnosti.

Americká psycholožka Susan Harterová, která se zabývala otázkami sebeúcty mezi mladými lidmi, naznačuje pět hlavních oblastí sebehodnocení: výsledky ve škole a ve sportu, akceptování ze strany společnosti, fyzický vzhled a chování. "Mohu být například velmi dobře akceptována ve společnosti, mohu mít přátele, ale mohu trpět tím, že si nemohu koupit oblečení stejné značky, jako mají oni," říká Harterová.

 

K těmto pěti oblastem připojuje psycholožka ještě tři, které platí pro dospělé osoby: kompetence spojené se zaměstnáním, s citovými vztahy a se zachováním dobrých přátel. To nám umožňuje minimalizovat naše neúspěchy. Dejme však pozor na to, abychom neúspěch v jedné oblasti nevztahovali i na ty další a nedomnívali se například, že nezdar v profesi znamená, že všechno ostatní už nemá cenu.

 

„Akceptujte to, že nejste dokonalí,“ zdůrazňuje Marie-Laure Cuzacqová, psycholožka a konzultantka pro osobnostní rozvoj. Jde o první etapu sebeúcty. Je zbytečné usilovat o to, aby vás akceptovali druzí, jestliže se neakceptujete sami.

Ptejte se: co máte rádi u svých přátel? Jejich upřímnost, respektování určitých hodnot a respektování těchto hodnot i u ostatních. Proč se tedy neřídit těmito příklady, abyste se měli sami rádi? Stačí si položit ty správné otázky: chci skutečně jít na tu večeři? Co potřebuji, abych se teď cítil dobře? Je důležité uměl formulovat své požadavky jasně, odvážit se být sami sebou, ale zároveň být vnímaví vůči ostatním a nacházet kompromis mezi vlastním očekáváním a očekáváním druhých.

Umlčte svého vnitřního soudce. Jestliže nemáte valnou úctu sami k sobě, automaticky vás napadají myšlenky: jsem nula, nikdy to nedokážu či nikdo si mě neváží. Takové myšlenky je možné vytěsnit a ptát se: jsem k sobě konstruktivně sebekritický? Jaké jsou prostředky či cesty, jak bych to mohl udělat lépe? Rovněž můžeme své myšlenky konfrontovat se skutečností a zeptat se osoby, o níž si myslíte, že si vás neváží nebo vás zpochybňuje, abyste se ujistili, že vaše obavy nejsou podložené.

Odvažujte se říkat NE. "Je to způsob, jak si zachovat a uchránit sebeúctu tím, že dáváte přednost vlastním potřebám, vlastní energii, času či dokonce penězům, abyste je věnovali na aktivity, které považujete za důležitější," uvádí Marie-Laure Cuzacqová.

Buďte přístupní kritice a dávejte si realistické cíle. Cíl musí být pragmatický, úměrný a dosažitelný. Musí odpovídat našim schopnostem a naší energii. Připomeňme si, že sebeúcta roste činy, malými či velkými každodennímu úspěchy, nikoli iluzemi. Nízká sebeúcta často brání tomu, abychom naslouchali tomu, co je pro nás dobré, a v kritice spatřovali urážku. Kritika ovšem často umožňuje pokrok a vede k hlubší sebeúctě.

S nikým se nesrovnávejte a nikoho nenapodobujte. Osoby s nízkou sebeúctou mají tendenci napodobovat vzory, jak to činí mládež. To však vede k popírání vlastní osobnosti, potřeb a tužeb. "Kolem nás je mnoho lidí, kteří neokázale prokazují ostatním dobrodiní. Můžeme je pozorovat, diskutovat s nimi, učit se od nich, zkrátka se jimi inspirovat," konstatuje Marie-Laure Cuzacq.

 

Chvalte druhé. Chvála stimuluje pozitivní pocity: Oba, ti kdo chválí, i ti, kdo chválu přijímají, pociťují uspokojení. Abychom zachovali hodnotu chvály, musí být upřímná a nesmí se jí používat příliš často.

Požádejte o pomoc profesionála. Jestliže jste učinili vše, co bylo ve vašich silách, ale pocity vlastní nicoty převládají, můžete požádat o pomoc terapeuta. Vždy je však třeba, aby šlo o dobrovolné rozhodnutí.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: Zdraví / Fitness
 Odborníci nás učí, jak si správně spočítat kalorie, odhalujeme tajemství energetického obsahu

Ženský orgasmus je pro mnohé muže cosi abstraktního, tajemného, špatně popsatelného – a přiznejme si,

Milování je prý nejlepší, když je spontánní. Ale co když se partneři doma prostě

Sekce: Láska / Intimita
Tolik toužíš po tom dosáhnout orgasmu, ale občas se ti to prostě nedaří? Možná se jen nedokážeš
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

12 věcí, které spolu dělají šťastné páry.
12 věcí, které spolu dělají šťastné páry.
19.10.19 | Láska / Intimita / Rodinná
Láska má mnoho podob, ale existují situace, podle kterých zaručeně poznáte, že vedle sebe máte toho správného člověka.  
Jak poznáte, že už nejde jen o nezávazný sex?
Jak poznáte, že už nejde jen o nezávazný sex?
19.10.19 | Láska / Intimita
Jak poznáte, že nezávazné blbnutí možná přerůstá ve velkou lásku?  
10 důvodů, proč byste měla chodit se samotářem.
10 důvodů, proč byste měla chodit se samotářem.
19.10.19 | Láska / Intimita
Neradi chodí do společnosti a opouštějí teplo svého domova. A jsou v mnoha věcech lepší než ostatní muži.  
14 strašlivých věcí, které muži nechtějí, aby se při sexu opakovaly!

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády