KRÁSA:

Povislá horní víčka jsou problémem žen i mužů. Kromě toho, že je vnímáme jako
15.10.19 | Krása / Kosmetika
   Stav naší pokožky, a zejména pak pleti, vypovídá o stavu našich vnitřních
11.10.19 | Krása / Péče o vlasy
   Dokonalé vlasy – to je sen každé z nás, ale realita bývá bohužel jiná.
10.10.19 | Krása / Péče o vlasy
  Krásný šperk se stává naší součástí, a tak není divu, že se nám ho vůbec
10.10.19 | Krása
Nejsem sama, kdo čas od času přemýšlí, kolik že je mu vlastně let.

Víte, proč jsou vlastně modelky vyhublé?

21.09.19 | Sekce: Krása |

 

Na molu, v časopisech či v reklamních kampaních jasně vede extrémní štíhlost. Je to nevyhnutelné?

„Nikdo nemá chuť dívat se na pódiích na zakulacené ženy,“ prohlašoval Karl Lagerfeld v roce 2013. Od Coco Chanelové po Kate Mossovou stojí štíhlá silueta v centru estetiky módního průmyslu. Jde o neúměrnou prezentaci štíhlosti, která utváří estetické kodexy v průběhu času a dává muší váhu a vystupující kosti za ideál mnoha mladým dívkám.

„Není to nemoc, ale znamení času: mladé dívky chtějí být štíhlé. Nejsou to však módní mola, která vedou k mentální anorexii. Tato nemoc nepochází z módy, ale z vnitřních a rodinných příčin,“ říká psychiatr Xavier Pommereau. Za 15 let existence speciálního centra pro poruchy příjmu potravy, jehož je ředitelem, zaznamenal Pommereau rostoucí tendenci k hubenosti. Příčinou anorexie je podle něho touha napodobovat vzory.

V roce 1920 byl módní chlapecký vzhled, s plochým ženským tělem jako u dospívající dívky. „Na módních návrzích, v časopisech nebo náčrtech módních salonů bylo tělo zobrazováno velmi štíhlé v souladu s novou představou o ženskosti,“ vysvětluje historička módy Florence Müllerová.

Šedesátá léta minulého století přinesla druhou vlnu vlády štíhlosti. Slavná britská modelka „Twiggy měla tělo adolescentky, bez prsou, bez stehen, bez boků. Byla to bytost, která nerostla a tedy ani nestárla“, poznamenává Florence Müllerová. Jean Shrimptonová, Penelope Treeová či Veruschka - modelky 60. let měly tvář panenky a tělo nedospělé dívky a určovaly štíhlost, ale také mládí jako normu krásy pro nadcházející desetiletí.

Později skupina modelek výzvám k hubenosti odolávala. Naomi Campbellová, Linda Evangelista, Cindy Crawfordová a Claudia Schifferová, supermodelky 80. a 90. let, měly poprsí i boky. Supermodelky 90. let byly výjimkou potvrzující pravidlo.

Jejich éra skončila s příchodem malé blondýnky z londýnského předměstí Kate Mossové. Ta ztělesňovala chorobnou hubenost a vrabčí váhu a učinila z nich nezbytnou podmínku práce manekýny. Přicházely pak stále hubenější a hubenější modelky, a také stále mladší.

Štíhlost zůstává složkou povolání modelky. Velmi štíhlá postava slouží dobře práci módních značek. Nejtoužebnějším přáním návrháře je přenést návrh do reality, hledá lehkost své skicy na těle modelek. Mimo kameru všichni návrháři zdůrazňují: oděv padne lépe na tělo bez forem. Ale proč? „Na přehlídkách štíhlost prodlužuje tělo a toho prodloužení idealizuje siluetu. Štíhlá postava umožňuje přiblížit se jakémusi ideálu,“ říká historička Florence Müllerová.

Snem módního tvůrce je vidět své návrhy, jak oživují, ale spotřebitel se často s nimi nemůže ztotožnit. „Mnoho lidí by rádo nosilo oděvy vzešlé z přehlídek, ale nemohou, protože jim nesednou,“ uvádí prodavač v luxusním obchodě Jérémy. Podle něho by měl módní dům přehodnotit svá měřítka krásy. Využívání masitějších modelek v luxusní módě je však dosud okrajové.

Jedinou zemí Evropy, která oficiálně stanovila fyzické limity v módě, je Španělsko: v roce 2006 stanovilo maximální index tělesné hmotnosti (BMI), který je třeba na přehlídkách respektovat. Ve Francii byl letos v březnu odhlasován návrh zákona zavazujícího módní domy a agentury k tomu, aby zaměstnávaly modelky jen s BMI vyšším než 18, ale návrh se setkává s rozporuplnými reakcemi.

„BMI je jen jedním měřítkem, nepodává celou představu o zdraví,“ říká módní agentka Hélène Descarsová, která požaduje spíše pravidelné lékařské prohlídky. Takové opatření by mohlo odhalovat excesy a zabránit retušování praktikovanému četnými časopisy. „Díky retuši čtenáři nikdy nevidí odvrácenou stránku hubenosti,“ uvádí umělecký ředitel americké Vogue Robin Derrick. „Není divu, že ženy chtějí být velmi štíhlé, když nikdy nevidí, jak může být extrémní štíhlost ošklivá,“ dodává.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Že se fotky v módních časopisech a reklamách upravují, nepřekvapuje už nikoho. Zarážející ale je, že

  Na každém týdnu módy se najdou i modely, kterým běžný člověk módou se profesionálně

  Jemné rysy, platinová hříva a image hodného kluka, který neuznává sex před svatbou – to
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Jste mladí duchem? Sex si užíváte víc
Jste mladí duchem? Sex si užíváte víc
21.10.19 | Láska / Intimita / Rodinná
Tvrdí se, že věk je pouze číslo a každý jedinec je tak starý, jak se cítí, nikoli kolik mu říká jeho rodný list. Rozhodně to
Nemáte chuť na sex?
Nemáte chuť na sex?
21.10.19 | Láska / Intimita / Rodinná
Hypoaktivní porucha sexuální touhy neboli frigidita je porucha, kdy zejména žena nemůže nabýt sexuálního vzrušení. Příčiny lze
Hormon lásky může chránit i před bolestmi hlavy
Hormon lásky může chránit i před bolestmi hlavy
21.10.19 | Láska / Intimita
   Hormonu oxytocinu se přisuzuje schopnost vyvolávat pocit důvěry a upevňovat mezilidské vztahy. Nová studie ukázala, že může
Kdy je ideální hodina pro sex?
Kdy je ideální hodina pro sex?
20.10.19 | Láska / Intimita
I sex má své hodiny. Zvlášť v pokročilejším věku se dá nechuti na sex předejít tím, že se budete milovat v hodinách, které jsou

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády