KRÁSA:

29.05.20 | Krása / Péče o tělo
  Ruce jsou nejen jednou z prvních věcí, na které se lidé během prvotního
Trpké rysy, buldočí tváře… ať jim říkáte, jak chcete, svěšené koutky vám dodají
28.05.20 | Krása / Péče o tělo
   Také si celý rok říkáte, že byste měla zhubnout, ale nějak se nemůžete
27.05.20 | Krása
Nejsem sama, kdo čas od času přemýšlí, kolik že je mu vlastně let.
26.05.20 | Krása / Péče o vlasy
  Zase jste investovali do šamponu proti lupům, jenže vás zklamal na celé čáře?

Pozor na laky na nehty bez toxinů.

13.11.18 | Sekce: Krása / Kosmetika |

Nedáte bez laku na nehty ani ránu? Dávejte pozor, co si v lahvičce se svou oblíbenou barvou vlastně kupujete. Laky totiž mohou obsahovat škodlivé látky, i když obaly tvrdí opak!

Někteří výrobci chápou potřebu zákaznic být krásné, sexy a in, ale ne za cenu toho, že si nalakují nehty barvou plnou toxinů. Proto si už běžně můžete koupit laky, které, jak obaly tvrdí, toxické látky neobsahují. To zní prima, nemyslíte? Jenže, má to háček. Nové studie tvrdí, že i tyto „zdravé” laky mohou leckdy obsahovat další škodlivé látky!

Samozřejmě je rozumné hledat výrobky bez zbytečné chemie. A právě laky na nehty mohou obsahovat sloučeniny, které jsou spojeny se zdravotními problémy, jako jsou vrozené vady, dysfunkce štítné žlázy, obezita, rakovina a alergické reakce. To přece nikdo nechce.

Proto mnoho produktů sází na marketing, který slibuje zákaznicím, že podobné látky neobsahují. Může to být pravda, ale také bohužel nemusí. Nová studie z USA naznačuje, že štítky na obalech laků mohou být zavádějící a že chemické látky, které laky na nehty obsahují, nemusí být o mnoho bezpečnější!
Toxická pětka

Tato studie se zabývala hlavně laky, které slibují, že neobsahují dibutylftalát, toluen a formaldehyd. Což jsou složky, které v těle mít opravdu nechcete, protože mají co dělat s reprodukčními, neurologickými a vývojovými problémy a rakovinou. Výrobci se jim proto vyhýbají a vedle výše uvedeného „toxického tria" jsou nově vyráběné laky často také bez dalších dvou potenciálních alergenů – kafru a formaldehydové pryskyřice. A protože výrobci dobře vědí, že zejména američtí spotřebitelé skvěle reagují na kouzelné slovíčko „free" na obalech, v tomto případě znamenající, že je lak bez nějaké škodlivé přísady, tak v obchodech narazíte na laky označené „5-free", „6-free", ale i „10-free" nebo „13-free"!

Anna Young, doktorka na harvardské TH Chan School of Public Health tvrdí, že i když si člověk může myslet, že kupuje zdravé produkty, ne vždy to platí. Tak alespoň vyhodnotila svůj výzkum, který provedla spolu se svými kolegy. Zaměřili se 44 populárních značek laků na nehty prodávaných v obchodech a nehtových salonech. Porovnávali přitom štítky a seznamy ingrediencí, aby zjistili, jak každý z nich definuje své požadavky na to, že jsou „bez obsahu" toxických složek.

Politováníhodné náhražky

A jak to dopadlo? I když se značky zbavují škodlivých složek, často je nahrazují podobnými sloučeninami, které ještě nejsou tak všeobecně známé a stále se neví, jak moc jsou škodlivé. Vědci se tedy obávají, že tyto nové sloučeniny nemusí být pro spotřebitele lepší než jejich toxičtí předchůdci.

„Je to praxe známá jako politováníhodná náhrada a nedělá se to jen v odvětví výroby laků na nehty," říká Ann Young. „Když je jedna jedovatá složka jednoduše nahrazena jinou, nic se nezměnilo!"

Dobrou zprávou je, že většina značek už postupně vyřazuje dibutylftalát a snižuje množství podobného změkčovadla. Autoři nové studie však tvrdí, že by se výrobci laků měli spíš víc snažit vyloučit celé třídy složek než sloučeniny po jedné.

Zákaznice se mohou lépe a zodpovědněji rozhodovat tím, že si poctivě přečtou štítky přísad. Je to sice zdlouhavější, ale určitě lepší, než jen mrknout na krabičku s nápisem, který slibuje, že lak je „zdravý”. Marketing a reklama mohou pravdu šikovně kamuflovat.

Spotřebitelé by měli také vědět, že když byla odstraněna jedna jedovatá složka, neznamená to, že stále neexistují rizika související s ostatními látkami, které lak obsahuje!

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: Krása / Manikúra
Asi to znáte. Dáte si záležet na nalakování nehtů, nad kterým klidně strávíte dvě hodiny. Ale

Sekce: Krása / Manikúra
Odlakovala jste si nehty a ke svému zklamání zjistila, že bez dalšího nalakování to nepůjde, protože

Sekce: Krása / Manikúra
Alespoň jednou se to stalo každé z nás. Koupíme si krásný lak na nehty, ovšem kýžený

Sekce: Krása / Manikúra
 Vyzkoušely jsme skvělé hrátky s laky na nehty, díky kterým dostanou vaše nehty šťávu.

 Upravené ruce a zdravé nehty o nás prozrazují hodně, stejně jako nehty okousané a s oloupaným lakem.
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

8 otázek, na které se svobodných holek neptejte!
8 otázek, na které se svobodných holek neptejte!
29.05.20 | Láska
Hlavně zachovejte klid, stejně jako Bridget Jonesová to nakonec taky zvládnete!
Víte, kolik lidí ve skutečnosti zkusilo trojku?
Víte, kolik lidí ve skutečnosti zkusilo trojku?
29.05.20 | Láska / Intimita
Pro kolik lidí to zůstane pouhým snem, a kdo to doopravdy zkusí?
Krize ve vztahu? Dá se ustát.
Krize ve vztahu? Dá se ustát.
28.05.20 | Láska / Intimita / Rodinná
Zamilovanost je pryč a s ní i ty krásné okamžiky, které přináší první týdny vztahu. Už nejsi rozechvělá, když se máte potkat,
Přírodní afrodiziaka: 5 dobrých rad
Přírodní afrodiziaka: 5 dobrých rad
28.05.20 | Láska / Intimita
Toužíte po nezapomenutelné noci a rádi byste si úspěch „pojistili“ nějakým přírodním povzbuzovačem erotické chuti a výkonnosti?

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády