KRÁSA:

Znáte to – ráno se normálně obléknete a nalíčíte do práce a najednou uprostřed
Vzhled sebekrásnější ženy může degradovat jakýkoli problém s pletí. Právě
22.08.19 | Krása / Péče o vlasy
Vánoční večírky vrcholí a společenské události nahrávají různým účesům
22.08.19 | Krása / Péče o vlasy
Vlasy jsou korunou krásy každé ženy a zaslouží si naši pečlivou péči. Dopřáváte
22.08.19 | Krása / Péče o tělo
   Zhubnout břicho je pro některé ženy skutečný oříšek. Pokud už jste změnila

Lupy: Zdánlivě banální onemocnění, které umí potrápit

14.04.17 | Sekce: Krása / Péče o vlasy |

 Mnoho lidí je považuje mylně za důsledek nedostatečné hygieny. Lupy však mohou nepříjemně překvapit každého z nás. I ty, kteří svým vlasům a pokožce věnují maximální možnou péči. Boj s tímto nepříjemným kožním onemocněním může trvat dlouho, v některých případech může léčba vyžadovat zásah odborníka. 

Seboreická dermatitida, lidově lupy, je zánět kůže, který se projevuje odlupováním malých šupinek kůže. Samotnému odlupování velmi často předchází tvorba ložisek s nažloutlou, mastnou krustou. Ložiska se nejčastěji objevují ve vlasech, v záhybech za ušima, mezi obočím či kolem nosu, mohou se však objevit i v horní části trupu, například mezi lopatkami. Nejohroženější skupinou jsou lidé s mastným typem pleti, kterým se hodně mastí vlasy a kteří mají podobné kožní problémy v rodině. Lupy mohou ale potrápit i ostatní. Nejčastější příčinou bývá totiž agresivní vlasová kosmetika.

Tvorbu lupů spouští stres i hormonální výkyvy

Kromě agresivních vlasových přípravků k výskytu lupů přispívá celá řada různých faktorů. Nezanedbatelný vliv na vznik tohoto kožního onemocnění mají mimo jiné stres, hormonální změny, oslabená imunita, přemnožení kvasinek v organismu, nedostatek vitamínu B, nedostatek selenu a zinku, teplotní výkyvy nebo nadměrné pocení.

Najděte si vhodný šampón

Objevíte-li si ve vlasech či na ošacení lupy, nepropadejte hned panice, zkuste vylučovací metodou odhalit příčinu. Pro začátek se snažte najít šetrný a přesto účinný šampón. Vyhýbejte se těm přípravkům, které vám příliš vysušují pokožku či které vám po aplikaci způsobují pálení. Vhodný šampón si můžete nechat doporučit i v lékárně. Rozhodně se vyvarujte mytí vlasů sprchovými gely či tělovými šampóny. Volba správného šampónu je totiž alfa omegou krásných vlasů a zdravé pokožky. Při výběru vlasové kosmetiky se zaměřte na její složení, volte spíše přípravky s vyšším obsahem zinku a selenu. 

Konec každodenního mytí vlasů

Lupy nejsou důsledkem špatně vlasové hygieny, proto se vyvarujte příliš častého mytí vlasů. Pokud se vám vlasy opravdu hodně mastí, myjte si alespoň obden. Každodenní mytí vlasů pokožku na hlavě zbytečně vysušuje a ta je pak náchylnější k tvorbě lupů. Problémy mohou způsobovat i některé barvy na vlasy pro domácí využití. Ty bývají totiž výrazně agresivnější než barvy, které používají profesionální kadeřníci. Po domácím barvení vlasů se tak mohou lupy objevit i u těch žen, respektive mužů, kteří obvykle potíže s lupy nemívají.

Neškrábat!

Lupy jsou nepříjemné i díky intenzivnímu svědění kůže, které způsobují a kterému byste se rozhodně neměli poddávat. Škrábáním si pokožku na hlavě ještě více podráždíte a infekce se vám může rozšířit po celé hlavě.  

Vyzkoušejte babské rady, mohou pomoci

Kromě speciálních přípravků, které jsou k dostání v drogerii či v lékárně, můžete v boji proti lupům vyzkoušet také některé babské rady. Ty například tvrdí, že účinným spojencem v boji proti lupům je citronová šťáva, jablečný ocet nebo březová voda. Máte-li podezření, že za vznikem lup stojí plísňová infekce, zkuste si zasažená místa potírat tea tree olejem. Připravit si můžete i lektvar z tymiánu nebo rozmarýnu. Bylinku zalijete horkou vodou, necháte vylouhovat a poté odstát. Vychladlým lektvarem si na závěr mytí vlasů opláchněte pokožku i vlasy. Pomoci vám může také změna stravy, zařaďte do ní více ovoce a zeleniny a nezapomeňte ani na paraořechy či hlívu ústřičnou.

Komplikace při léčbě lupů

Mnozí lidé se mylně domnívají, že lupy jsou banální onemocnění, které postihuje výhradně osoby s nedostatečnou hygienou, což někdy vede ke stigmatizaci lidí s tímto onemocněním. Ti se pak kvůli svému onemocnění ostýchají s problémem někomu svěřit a snaží se lup zbavit pomocí nejrůznějších přípravků či babských rad. Nezlepší-li se stav do třech měsíců, měli by postižení vyhledat odbornou péči. Návštěvě u kožního lékaře se nevyhnou ani ti, u kterých za vznikem seboreické dermatitidy stojí přemnožení kvasinek nebo plísní v organismu. V tomto případě bude potřeba účinnější léčba. Lupy mohou být navíc doprovodným příznakem dalších, bohužel závažnějších kožních onemocnění, jako je například lupénka. V okamžiku, kdy se k lupům přidruží zarudnutí i v obličeji a stroupky na hlavě, neváhejte a vyhledejte lékařské ošetření.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Taky se děsíš pohledu do zrcadla, protože ačkoliv sis večer vlasy myla, ráno už vypadáš jako zmoklá

Sníte o dlouhých hustých vlasech, které Vám příroda nedopřála? Díky moderním technikám zhušťování a prodlužování vlasů se můžete i vy pyšnit bohatým

 Obsažený silikon obaluje vlas ochrannou vrstvou a teoreticky by měl být pro vlasy dobrodiním. To ale jen při

 Stěžujete si na svoje vlasy? Padají vám, jsou slabé, skoro nerostou, zkrátka vůbec nevypadají tak, jak byste

 Příroda se k vám zachovala macešsky, místo bujné hřívy vám nadělila pouhé
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Pánové, víte, o čem vaše partnerka tajně sní?
Pánové, víte, o čem vaše partnerka tajně sní?
23.08.19 | Láska / Intimita
Jaké jsou nejčastější sexuální fantazie?  
Jak si sex na jednu noc suprově užít.
Jak si sex na jednu noc suprově užít.
23.08.19 | Láska / Intimita
Sex bez závazků může být skvělá relaxace a nic ti v dnešní době nebrání si ho plně vychutnat. Ale na tyhle věci nezapomeň,
Jak může masturbace ovlivnit váš cvičební plán
Jak může masturbace ovlivnit váš cvičební plán
23.08.19 | Láska / Intimita
Potřebujete se tak trochu eroticky vybít, takže si zalezete pod peřinu se svým oblíbeným vibrátorem. Co když vás čekají nějaké
Co dělat v posteli, když vás běžný sex nudí?
Co dělat v posteli, když vás běžný sex nudí?
22.08.19 | Láska / Intimita
Jste spolu dlouho a hledáte nové možnosti, jak si zpestřit sexuální život? Tak to jsou následující tipy přímo pro vás!

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády