Bonsaje jsou bezesporu zajímavé rostliny, které nás svou krásou doslova vybízí k tomu, abychom si s nimi zkrášlili poličku v obýváku, noční stolek v ložnici nebo komodu v předsíni.
Co rostlinám ubližuje během zimy a co jim naopak chybí?
Péče o bonsaje je v mnoha ohledech odlišná od péče o běžné pokojové rostliny. Jestliže s jejich pěstováním ještě nemáš žádné zkušenosti, pak bys měla začít s nějakým odolným a nenáročným druhem.
Zdroj → Fotografie od uživatele Todd Trapani ze služby Pexels
Podmínky hrají důležitou roli
Při výběru pokojové bonsaje hrají důležitou, ba možná lépe řečeno klíčovou roli podmínky, ve které rostlinu budeš pěstovat. Vyhnout by ses měla rostlinám, které pochází z mírného pásma, protože ty zpravidla dodržují období klidu a jakmile je přineseš domů, kde je celoročně teplo, jednoduše odumřou.
Mnohem lepší volbou jsou proto rostliny pocházející z oblastí, kde se teplota běžně pohybuje nad 18 °C – jde především o tropy, případně subtropy.
Nestyď se sáhnout po rostlině, která odolá začátečnickému přešlapu
Není žádná ostuda vybrat pro sebe na začátek takovou rostlinu, které jsou odolné a hravě ustojí i nějaký ten začátečnický přešlap, kterého se pravděpodobně dopustíš. Nakupuj ideálně u zkušeného pěstitele, nebo ve specializovaném obchodě, aby ses při nákupu bonsaje nespálila a nekoupila zajíce v pytli.
Zdroj → Fotografie od uživatele David Yu ze služby Pexels
Na co si dát pozor při nákupu?
Všímat by sis měla nejen dostatečného zakořenění, které si ověříš jednoduše tak, že s rostlinou zkusíš lehce zakývat – když se ani nehne, narazila si na dobrý kousek. Nelekej se, když bude povrch půdy pokrývat mech, není to na škodu a rozhodně to není vada na kráse. Při výběru pokojové bonsaje si všímej také správně zbarvených listů či jehlic. Rostlina by také neměla vykazovat viditelné známky zastřihávání.