KRÁSA:

20.08.19 | Krása / Péče o tělo
  Není žádným tajemstvím, že cvičit bychom prostě měli. Ale nezapomínejte, že
20.08.19 | Krása / Péče o vlasy
Sníte o dlouhé, bohaté hřívě, ale vaše řídké vlasy jako by se zastavily v jedné
20.08.19 | Krása / Manikúra
  Mnoho dnešních žen propadlo gelové či akrylové manikúře. Bohužel tento ne
  Nemáš čas odběhnout si na pedikúru a tak raději schováváš nožky v plných
17.08.19 | Krása / Péče o tělo
Připravují vás „ďolíčky“ na stehnech o sebevědomí i dobrý pocit? Vyzrajte na ně

Vagina. 10 věcí, které by o ní měly vědět nejen ženy!

12.11.17 | Sekce: Láska / Intimita |

Vagina. Většina mužů ji má spojenou pouze s pohlavním stykem a mnoho žen o všech funkcích tohoto orgánu vlastně ani pořádně neví. Seznamte se s ženskou vaginou neboli pochvou. Jaká je ideální velikost penisu pro vaginu? Jak vypadá panenská blána a jaké jsou všechny funkce tohoto ženského orgánu? Přinášíme vám deset zásadních věcí, které byste měla vědět o ženské pochvě.

1. Co všechno tvoří vaginu?

Na začátku se nachází poševní vchod, který je lemován slizniční řasou, která se označuje jako panenská blána. Poševní stěna je tvořena ze dvou vrstev hladkého svalstva. Pochva je zakončena takzvanou poševní klenbou, do níž vyčnívá poševní čípek. Zadní poševní klenba je hlubší než klenba přední. Délka pochvy od poševního vchodu do přední klenby je asi 10 cm, zadní poševní stěna pak měří maximálně 12 cm. Na přední stěně poševní se nachází shluk drobných žlázek, které jsou podobné s mikroskopickými žlázami mužské předstojné žlázy: prostaty. Vývody těchto žlázek ústí do močové roury a vylučují sekret biochemicky podobný s mužským prostatickým sekretem. Produkce tohoto sekretu mimo jiné také může způsobovat „mokrý orgasmus“, u ženy to je orgasmus spojený s výstřikem této tekutiny z močové trubice.

2. Jaké jsou hlavní funkce vaginy?

Při pohlavním styku přijímá penis, prochází tudy dítě při porodu a slouží k odtoku menstruace. Jednou z důležitých zprostředkovaných funkcí je pak zabránění vstupu infekce do vnitřních pohlavních orgánů pomocí samočistícího mechanismu poševního prostředí. Ve vagině se také nachází oblasti, které jsou pro vaginálně vzrušivé ženy velmi dráždivé, díky jejich sexuálnímu dráždění mnohé z nich prožívají orgasmus.

3. Kdy přichází žena o panenskou blánu?

Panenská blána může mít z anatomického pohledu mnoho podob, je kruhovitá, poloměsíčitá, perforovaná. I její prostupnost je značně individuální, většinou bývá po špičku prstu, někdy ale i pro celý prst. Tento otvor slouží k odtoku menstruační krve. Dívky většinou ztrácí panenství při proniknutí penisu do vaginy, ale k jejímu protržení může dojít i jiným způsobem, například při masturbaci nebo při sportu. Také používání tamponů ji může postupně roztahovat či dokonce odstranit zcela.

4. Jaká je ideální velikost penisu pro vaginu?

Vagina je elastická, a proto lze jen stěží určit přesnou, ideální velikost penisu. Někteří sexuologové tvrdí, že pro vaginálně vzrušivé ženy může v extrémním případě k vyvrcholení stačit penis o velikosti 4 cm, protože právě dolní třetina vaginy je nejvíce vzrušivá. Objektivně však lze říci, že průměrná velikost penisu (12,55 v erekci) by měla stačit k uspokojení vaginálně vzrušivé ženy. Téměř 70 procent žen ovšem ke svému vyvrcholení nepotřebuje penis žádný, protože jsou vzrušivé klitoriálně. Velikost penisu pak může mít pro ženu spíše psychologický význam než funkční.

5. Proč se vagina zvlhčuje?

Přirozené zvlhčení vaginy slouží k její ochraně. Za normálních okolností je pochva osídlena mikroflórou, ve které převládají bacily mléčného kvašení, díky dalším chemickým reakcím dochází ke zkvašení na kyselinu mléčnou, čímž se udržuje kyselé prostředí pH 4, které je nepříznivé pro růst patogenních mikroorganismů. Tím je zajištěn samočistící mechanismus poševního prostředí. Používání nevhodných mýdel a přílišná intimní hygiena tak může paradoxně vést k rozvoji bakteriální a kvasinkové infekce. Dnes se již běžně prodávají nejrůznější laktobacily vhodné pro podporu poševní mikroflóry, nejčastěji v podobě tablet. Používejte speciální gely a mýdla určená pro intimní hygienu. Pokud se jdete koupat do veřejného bazénu, používejte tampón, abyste se před případnou nákazou co nejlépe chránila. Nezapomeňte však tampon po koupání vyndat!

6. Jak se dokáže vagina zvětšit?

Pochva se může zvětšit dvakrát, až třikrát. Nejvíce se zvětšuje při porodu, což pro vaginu představuje největší zátěž. Proto se ostatně přistupuje k nastřižení hráze. Po porodu se vagina většiny žen vrátí téměř do původního stavu.

7. Co se děje s vaginou při orgasmu?

V momentě, kdy se žena vzruší, se začne pochva intenzivně prokrvovat a vlhnout. Při sexuálním vzrušení se pochva takzvaně naklápí a čípek se posunuje níž do poševní klenby, čímž se usnadňuje početí. Vagina se může zvlhčovat také vlivem ženského pohlavního hormonu při vzrušení, proto, aby při souloži penis snadněji pronikal dovnitř. Během orgasmu se může pochva začít stahovat a pulsovat.

8. Jak by se měla žena starat o vaginu?

Díky kyselému prostředí ve vagině není nutná výrazná péče o ni. Lékaři obvykle doporučují jen dodržování hygienických zásad při pohlavním styku. Důležité je také nenarušení kyselého prostředí, čemuž zabrání používání prostředků k tělesné očistě určených právě pro intimní partie, jak již bylo řečeno. Obecně pak lze doporučit při snížené lubrikaci použití intimních gelů, které zabrání zbytečnému a nepříjemnému tření a eventuálnímu poranění poševní sliznice.

9. Vagina a kvasinková infekce

Nejčastější problémy vycházejí z narušení kyselého prostředí infekcí, která je buď bakteriálního či kvasinkového původu. S kvasinkovou infekcí pochvy se za život setkala skoro každá žena. Jde o typické úmorné svědění, pálení, nepříjemné výtoky a často dlouhodobá a opakující se léčba. Nepříjemné napadení invazivními kvasinkami se vyskytuje hlavně při výkyvech bakteriální rovnováhy ve vagině. V pochvě je obvykle stálé kyselé prostředí způsobované bakterií lactobacillus (mléčná bakterie). Pokud je narušeno, může se zde přemnožit kvasinka candida albicans. Tento druh kvasinky se běžně vyskytuje v ústech a ve střevech, u některých žen je přirozený i v pochvě.

Riziko kvasinkové infekce nastává například při užívání širokospektrých antibiotik, která zabíjejí i pro tělo příznivé bakterie v pochvě. Poševní prostředí je tak přístupné pro infekce zvenčí. Další častá příčina poševních infekcí je oslabení imunity nebo hormonální změny (těhotenství, užívání hormonální antikoncepce nebo spermicidů). Nejběžnější důvody kvasinkových infekcí jsou ale daleko prostší. Uvádí se vliv například příliš parfemovaných hygienických prostředků nebo dlouhý pobyt ve vlhkém prostředí (například mokré plavky nebo dlouhé koupele). Další příčinou může být příliš těsné prádlo nebo kalhoty, anebo spodní prádlo z umělých materiálů.

Kvasinková infekce se může šířit také pohlavním stykem. Odsud plynou také její časté recidivy (opakované vracení se), protože u mužů se většinou neprojeví. Stojí pak za zvážení léčba obou sexuálních partnerů.Kromě vyvarování se parfémovaných mýdel, tamponů a toaletních papírů je nevhodné setrvávání po dlouhou dobu ve vlhkém prostředí. Zejména mokré plavky je lepší hned převléci a také se řádně usušit. Jako prevence se doporučuje při sexu použít prezervativ, zabrání se tak přenosu z asymptomatického (bez příznaků) partnera. Celkově pozitivně pak na prevenci kandidózy, stejně jako na prevenci jiných pohlavně přenosných chorob, působí omezení počtu sexuálních partnerů.

Lékař odebere stěr z poševní sliznice ke kultivaci, kde se zjistí přesný druh kvasinkové infekce, a umožní se tak cílenější léčba. Ta trvá okolo jednoho týdne. Aplikují se lokální léčiva ve formě čípků, mastí, výplachů, gelů nebo globulí. Jsou to povětšinou antimykotika. Alternativou je tzv. systémová léčba, kdy se léčiva nezavádějí lokálně, ale centrálně. Tímto způsobem je také léčen sexuální partner v případě opakovaného vracení se infekcí pacientce.

10. Vagina a bakteriální infekci

Vzniká v důsledku nadměrného bujení patogenních baktérií v pochvě. Přesná příčina nadměrného bujení choroboplodných bakterií není známá. Charakteristický je zápach rybiny v okolí vaginy, který může být intenzivnější po pohlavním styku a řidší, šedobílý výtok z pochvy. Vzácněji se objevují takové příznaky jako je pálení při močení nebo svědění vaginy a vulvy. Léčba je obvykle založená na zmírňování příznaků. Nejčastěji používanou terapií jsou antibiotika nebo chemoterapeutika aplikovaná perorálně nebo poševně. U většiny žen je tato léčba účinná, může však vyvolat nežádoucí důsledky.

Důležité je především používat preventivně volně prodejné prostředky, které udržují patřičné pH a bakteriální rovnováhu v pochvě.Problém může představovat bakteriální infekce v těhotenství. V některých případech může zvýšit riziko výskytu komplikací, např. předčasného porodu nebo potratu. Pokud jste těhotné a pozorujete u sebe příznaky spojené s bakteriální infekcí pochvy, obraťte se na lékaře! Během těhotenství lékař provádí preventivní stěr z pochvy. Pokud laboratoř potvrdí bakteriální infekci, tato informace je zvýrazněna na těhotenské průkazce, zejména pokud je v pochvě přítomen Streptococus aglacitae. Během porodu jsou nasazena antibiotika, aby se novorozenec nenakazil infekcí během průchodu pochvou. V minulosti to mělo za následek např. zápal plic u novorozenců. V současnosti se to již nestává právě díky aplikaci antibiotik během porodu. Vzhledem k tomu, že až třetina žen má Streptococ aglacitae v pochvě přítomný, jsou zcela nevhodné domácí porody, při kterých se antibiotika preventivně nepodávají.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: Láska / Intimita
O G-bodu jste už možná slyšeli, ovšem těch bodů, kam je příjemné sáhnout a kde hladit, je o něco

Sekce: Láska / Intimita
 Letní měsíce přinášejí nejen koupání či zvýšenou sexuální touhu,

Sekce: DĚTI / Děti 0-3
 Právě jste porodila a s vaším tělem se dějí věci, o kterých jste neměla ani tušení. Co s

Sekce: Zdraví
 Záněty močových cest se častěji vyskytují u žen než u mužů. Asi 35% žen překoná během svého života alespoň

  Infekce vyvolaná kvasinkami rodu Candida patří mezi časté ženské problémy a rozhodně nejde o nic
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Orgasmus, jaký jste ještě nezažily
Orgasmus, jaký jste ještě nezažily
20.08.19 | Láska / Intimita / Rodinná
Zatímco muži prožívají svůj vrchol velmi krátce, my máme výhodu. Slastné pocity, které projíždějí celým naším tělem, si užíváme
Proč si ženy hledají milence?
Proč si ženy hledají milence?
20.08.19 | Láska / Intimita
Znamená to jediné - ve vztahu nám to skřípe. A pak je přece tak krásně osvěžující cítit se zase milovány. Vznášíme se na křídlech
Kdy mají ženy největší chuť na sex?
Kdy mají ženy největší chuť na sex?
20.08.19 | Láska / Intimita / Rodinná
Občas jste podrážděná nebo bezdůvodně úzkostná, jindy hýříte energií a nejste k zastavení. Ovšem jak se v tom vyznat? Máme
Bod SP6 probouzí chuť na sex.
Bod SP6 probouzí chuť na sex.
20.08.19 | Láska / Intimita / Rodinná
Jak může akupresura zlepšit milostný život a zvýšit ženskou touhu? Věnujte se jí denně několik minut, a uvidíte tu změnu.

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády