KRÁSA:

28.02.20 | Krása / Péče o vlasy
  Krásný šperk se stává naší součástí, a tak není divu, že se nám ho vůbec
21.02.20 | Krása / Péče o vlasy
   Dokonalé vlasy – to je sen každé z nás, ale realita bývá bohužel jiná.
Po zářivém hollywoodském úsměvu touží každý. Jak si ho ale pořídit bez
12.02.20 | Krása / Péče o tělo
Snažíte se jíst vyváženě, dopřáváte si pohyb, ale stejně vám do vysněné váhy
07.02.20 | Krása / Péče o vlasy
Jsou vaše vlasy až příliš suché? Dopřejte jim jarní ozdravnou kúru s hořčičným

Látky, které podporují plodnost

15.06.18 | Sekce: Rodinná / DĚTI / Těhotná |

Toužíte po miminku a stále se vám to nedaří? Pak vězte, že jedním z důvodů může být špatný životní styl, ale i nevyvážený jídelníček obou partnerů. Někdy tedy postačí přidat do jídelníčku některé výživné látky, které dokážou zvýšit nejen plodnost, ale také šanci na zdravé dítě.

Nejsnáze otěhotní ženy se zdravou váhou, tedy s BMI mezi 18 a 25. Podváha i nadváha ovlivňují hormonální systém, konkrétně hladinu estrogenu, podváha ji snižuje, nadváha či obezita zvyšuje. Obojí tak může bránit ovulaci a bez ovulace nelze otěhotnět.

K úpravě hormonálního systému často stačí i menší změna váhy (5 nebo 10 %)  jak v případě podváhy, tak nadváhy. Kromě vhodného pohybu je důležitá i pestrá strava, bohatá na zeleninu a ovoce. Diety, během kterých se z jídelníčku zcela vynechají například sacharidy, maso a mléčné výrobky, nejsou žádoucí.

Důležité je maximálně omezit alkohol a zajistit tělu dostatečný přísun vitamínů. Z nich má zejména pro ženy zvláštní význam například kyselina listová, která spolu s komplexem vitamínů B, zejména B2, B6 a B12, může pomoci zlepšit podmínky pro vyvíjející se zárodek. Zároveň mají tyto látky schopnost snížit riziko vzniku vrozené vady, především rozštěpu páteře a centrálního nervového systému.

Muži by se měli zaměřit na konzumaci většího množství zinku a vitamínů ze skupiny antioxidantů. Ty všechny mají pozitivní vliv na tvorbu a vývoj spermií. „Proces tvorby spermií vyžaduje velmi stálé a zdravé buněčné prostředí. Jeden z nejsilnějších antioxidantů, astaxanthin, napomáhá udržet stálé prostředí tím, že pohlcuje volné radikály, které mohou tvorbu spermií narušit,” vysvětluje klinický farmaceut Dr. Richard Pfleger.

Vždy je ale nutné pamatovat na to, že spermie dozrávají přes dva měsíce. Krátkodobé užívání vitamínů či pouze dočasná změna životosprávy proto nepřináší výraznější změny k lepšímu.

Další důležité látky

Pro mužskou plodnost je velmi důležitý i dostatečný příjem selenu, který přispívá k normální spermatogenezi, tedy tvorbě mužských pohlavních buněk, jež je pro plodnost klíčová. Spermatogeneze je také ovlivňována hladinou testosteronu, na kterou má výtečný vliv zinek. Podstatný je rovněž příjem vitamínů C a B.

Nejnovější poznatky také potvrzují, že plodnost muže se výrazně zlepší i pomocí karotenoidů, pigmentů, které obsahují barevné potraviny. Tyto látky obsahuje především ovoce a zelenina žluté a oranžové barvy. Jejich předností je, že je tělo dokáže přeměnit na antioxidanty, které pomáhají neutralizovat volné radikály, destruktivní skupiny atomů, které vznikají jako vedlejší produkt metabolismu a mohou poškozovat buněčnou membránu a DNA.

Tvorbu pohlavních hormonů podporuje i vitamín D, u nějž byla prokázána i větší úspěšnost IVF (mimotělního oplodnění) u žen. Působí příznivě i na endometriózu, velmi nepříjemné gynekologické onemocnění. U mužů pozitivně ovlivňuje kvalitu spermatu a hladinu androgenů. Léčba vitamínem D může zvýšit i hladinu testosteronu.

Podle časopisu Fertility and Sterility zvyšují množství i kvalitu spermií například sladké brambory, meloun, přičemž mrkev dokáže zvýšit i jejich výkon, a to o 6,5–8 procent. Rajčata, která obsahují protirakovinný lykopen, zase redukují počet abnormálně tvarovaných spermií, tudíž navyšují o 8–10 procent počet zdravých spermií.

Velmi vhodné je do jídelníčku ve větší míře zařadit i ryby, ovoce, zeleninu, luštěniny a obiloviny.

Pomoci mohou mléčné výrobky

Výrobky z mléka jsou výborným zdrojem kvalitních bílkovin, a jak je známo, ty mají velkou sytící schopnost.

„Současně mléčné výrobky snižují výsledný glykemický index potravin a pomáhají udržovat vyrovnanější hladinu krevního cukru. Jsou i zdrojem vápníku, který snižuje pocit hladu a zabraňuje poklesu aktivní svalové hmoty. Jedinci tak mají menší hlad, shazují tuky, zároveň si ale zachovávají svaly,“ vysvětluje nutriční specialistka Karolína Hlavatá.

Vápník navíc může podpořit plodnost mužů i jinak. „Spotřeba vápníku u spermií se zvyšuje v posledních okamžicích před oplodněním, kdy spermie potřebují energetickou bombu k průniku do vajíčka. Tím se zvyšuje pravděpodobnost oplodnění,“ dodává Hlavatá.

Doporučovány jsou tři porce mléčných výrobků denně.

Čemu se naopak vyhnout

Muži by se měli vyhnout konzumaci sóji a výrobků z ní. Přestože sóju mnozí odborníci na výživu doporučují jako zdravou náhradu masa a mléčných výrobků, odborníci na plodnost před její konzumací varují. Přírodní chemické látky obsažené v sóji, používané k výrobě vegetariánských a veganských produktů, jako je tofu, prý při častém užívání velmi významně poškozují spermie.

Podle španělských vědců problém spočívá v tzv. fytoestrogenech, které napodobují ženské hormony. Právě tyto přírodní látky mohou za snížení rychlosti spermií, také zvyšují počet spermií, které obsahují nedostatečný počet chromozomů.

Pohyblivost a životaschopnost spermií pak také snižuje nadměrné množství alkoholických nápojů. Dokonce může způsobit i jejich zánik. Narušuje totiž i důležité kontakty mezi mozkem a pohlavními orgány.

Stejně škodlivý je i nikotin obsažený v cigaretách, který vyvolává vyplavení takzvaných katecholaminů (kam patří i adrenalin, noradrenalin či dopamin), které způsobují zúžení cév a snížení přítoku krve do topořivých těles. Z tohoto důvodu také dlouhodobé kouření může způsobovat i úplnou impotenci.

Alkohol v kombinaci s cigaretami tak mohou mužskou plodnost zcela zničit.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: Zdraví / Fitness
Při sportovní zátěži dochází po buněčné stránce k mnoha procesům, které způsobují

Sekce: Láska / Intimita
Uvízl váš sexuální život v rutině, nebo z něj jen zkrátka chcete vyždímat co

Sekce: Láska / Intimita
Technika v současnosti provází člověka na každém kroku. Mnozí tak vlastní hned několik chytrých

Sekce: DĚTI / Těhotná
 Plánujete potomka, nebo už jste v očekávání? Potom se seznamte s kyselinou listovou, které

  Každodenní konzumace červeného masa vede k poklesu hladiny testosteronu v krvi, tvrdí odborníci. Ruku v ruce s
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Co chtějí muži, aby ženy věděly o sexu? Těchto deset věcí!
Co chtějí muži, aby ženy věděly o sexu? Těchto deset věcí!
28.02.20 | Láska / Intimita / Rodinná
  Říká se, že muži jsou tak pohlceni svým libidem, že během sexuálních aktivit o sobě vůbec nevědí. Muži se však od žen vůbec
Pánové, tohle chce zažít opravdu každá
Pánové, tohle chce zažít opravdu každá
28.02.20 | Láska / Intimita
  Nemusíte chodit do jazykovky, abyste se stal mistrem jazykových dovedností. Ženy milují, když jim uděláte tyhle čtyři věci.
Muži pravděpodobně chtějí sex víc než jídlo
Muži pravděpodobně chtějí sex víc než jídlo
27.02.20 | Láska / Intimita / Rodinná
  Máte doma partnera, který při milování myslí na jídlo, nebo se jím v rámci milostným hrátek rád obklopuje? Vědci tvrdí, že to
Po náročném cvičení velikostí penisu neohromíte. Scvrkne se na minimum
Po náročném cvičení velikostí penisu neohromíte. Scvrkne se na minimum
27.02.20 | Láska / Intimita / Rodinná
Muži se rádi poměřují ve sprchách posiloven a bazénů a jsou kvůli tomu těmi, komu na velikosti penisu záleží mnohem více než

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády