KRÁSA:

03.06.20 | Krása / Péče o tělo
Tmavé chloupky kolem prsních dvorců, podobně jako v okolí pupíku, trápí snad
Zase ztrácíš před zrcadlem nervy? Klid. Černé tečky jsou sice odolné, ale
01.06.20 | Krása / Péče o tělo
Krásné ploché bříško je snem mnohých žen i mužů, kteří hodiny týdně tráví
29.05.20 | Krása / Péče o tělo
  Ruce jsou nejen jednou z prvních věcí, na které se lidé během prvotního
Trpké rysy, buldočí tváře… ať jim říkáte, jak chcete, svěšené koutky vám dodají

Domácí účetnictví

25.08.16 | Sekce: Útulný dům |

 Také máte takovou radost z novoročního zdražování? Máme pro vás cenné rady, aby se korunky nerozkutálely...

Podle dostupných informací způsobuje všeobecné zdražování v Česku dokonce mírnou paniku. Lidé již koncem roku skupovali potraviny, které měly být po Novém roce znovu výrazně zdraženy a senioři obsadili linky důvěry v obavách, že se pro ně rok 2008 stane finančně neúnosným. V čem je problém?

Na rozdíl od minulých let, kdy bylo možné pomocí různých osobních omezení přizpůsobit životní styl politice zdražování, letošní situace nenechává nikoho z nás na pochybách. Zdražování se vyhnou pouze ti občané Česka, kteří nebudou v roce 2008 nic jíst, pít, přestěhují se do parku, nebo pod most - odkud budou docházet do zaměstnání výhradně pěšky, a kteří se natolik otuží, že vůbec nikdy neonemocní.

Možností, jak se bránit je pomálu

Kromě emigrace, vyloupení bezpečnostní agentury a jiných stále snad ještě avantgardních řešení  zbývá jedno staré, jednoduché, levné a velice účinné.
Úspěšně je používaly naše babičky i babičky našich babiček, které sice nic nevěděly o managementu řízení domácnosti, ale zato měly nejméně jeden pečlivě vedený sešitek s nápisem „Výdaje domácnosti“.

Suché a nudné počty?

Možná. Ovšem jak pro koho.
Ten, kdo dosud nikdy nevedl nic, co by alespoň vzdáleně připomínalo domácí účetnictví, může být překvapen až zaskočen, když zjistí, o jak napínavé čtení může jít. Mnoho našich domácností  totiž skýtá následující obraz: účty a složenky jsou „zastrkány“ do hrníčků, košíčků, nebo mističek v kuchyni, pojistky, úvěry, leasingy, doplatky apod. jsou zase roztroušeny po šuplících. Když se to potom jednoho dne sepíše, zalapá po dechu i vytrénovaný detektivkář. S takovým chaosem se totiž sice dá žít, ale nikoliv šetřit.
Chaos v domácím účetnictví se nejvíce podobá děravému vodovodnímu potrubí – platíte, platíte a platíte a nechápete, kam ta „voda“ mizí….

Pořádek dělá přátele

A to dokonce i v případě, že chcete být dobrými přáteli sami sobě. Chcete-li se bránit zdražování, musíte mít nejprve přehled o tom, kolik za co utratíte – teprve potom můžete začít utrácet s rozvahou – tedy tak, aby vás státní politika nesrazila finančně na kolena.
Jak to uděláte, záleží jen na vás – na trhu existují různé varianty domácího účetnictví.
Náročnější z vás určitě uspokojí počítačové programy  prodávané právě pod názvem „Domácí účetnictví“ , jejich cena začíná na zhruba 700Kč. Předností těchto programů je naprostá profesionalita, se kterou budete pouze vyplňovat údaje do úhledných tabulek a program vše ostatní zpracuje za vás. Jediným kliknutím se tak dozvíte okamžitou hotovost, spotřebu energie, či  průměrnou měsíční útratu za jakékoliv položky. Tyto účetní programy jsou ale schopny zpracovávat i další nadstandardní data – například vaše sbírky, či kalendář rodinných oslav apod.
Někoho profesionalita těchto programů nadchne, někoho může ale naopak děsit. Pro ty z vás, kteří nechtějí domácí finance hlídat s pocitem kancelářské práce, je tu stále ještě tradiční řešení – bloček a tužka.
Nepostačí však ledajaký bloček – ideální je velký, silný kostičkovaný sešit, nebo dokonce předtištěné verze „Domácího účetnictví“, jaké je možné zakoupit v papírnictví. A i když je těžké tomu v 21.století uvěřit,  i tato levná metoda, jejíž minimální pořizovací cena bude zhruba 25Kč, je stále plně funkční. Tedy pokud…..

Nestačí jen zapisovat

Domácí účetnictví v obyčejném sešitě funguje v případě, že si vše dobře promyslíte. Pokud by jste jen zapisovali výdaje a příjmy, váš sešitek by se brzy proměnil ve změť čísel, ve které se nevyzná ani sám autor. Vše je třeba rozdělit do kolonek a tím zpřehlednit.
Úplný základ tvoří vždy příjmy – je dobré je dále rozdělit na stálé (zaměstnání), příležitostné (brigády),  a pro ty šťastnější z vás i výnosy.
Stejně důležité jsou samozřejmě výdaje – tady platí, čím více kolonek, tím větší přehled "na první pohled". Domácnost můžete rozdělit na nájem, energie, telefony, potraviny, drogerii, apod. Osobní spotřebu můžete dále rozdělit na výdaje za oblečení, kosmetiku, sporty, kulturu, zájmy apod. Zcela zvlášť je dobré vést různé úvěry, půjčky apod. a stejně tak i spoření a pojistky. Zapomenout by jste neměli ani na tzv. zvláštní výdaje – kam můžete zařadit jak dovolenou, tak třeba doplatky za spotřebu energií.
S tímto jednoduchým základem můžete začít hned teď v lednu a pokud to uděláte, už v únoru získáte určitý přehled, který vás automaticky povede k možnostem úspor. Časem své kolonky určitě rozšíříte a obohatíte o další, které budou vyplývat z vašich výpočtů a povedou vás už jen rozumnějším směrem a k rozumnějším řešením vašeho soukromého finančního řízení domácností.

Pozitivní  vedlejší  účinky

Jakmile jednou začnete, bude vás vedení domácího účetnictví stát jen o něco málo více času, než by vás stálo vhození složenky do šuplíku, ale získáte mnoho. Kromě již zmíněné možnosti
úspor, získáte hlavně klid na duši. Pokud totiž nejste stát, nemůžete si dovolit končit každý měsíc a rok s deficitem v rodinném rozpočtu, jinak si na vás právě stát povolá své exekutory, soudce a četníky. Ale budete-li vlastnit alespoň jeden obyčejný čtverečkovaný sešit s tužkou a investujete-li  trochu svého času, nikdy se vám to nestane.

Dalším nezanedbatelným vedlejším účinkem bude, že se začnete více zamýšlet nad tím, co od života po materiální stránce vlastně očekáváte, do čeho si skutečně přejete investovat své peníze, které vám určitě nerostou na švestce za oknem, a bez čeho se naopak s klidem obejdete. To vás jednak ochrání před neuváženými, a leckdy i zbytečnými, nákupy v tzv. „výhodných akcích“, ale povede vás to i v případě velkých životních rozhodnutí. Vždyť pro někoho je vysoká hypotéka za dům „skousnutelnou“ nutností, protože vlastnit rodinný dům je jeho celoživotním snem, ale pro jiného by byla hypotéka za jakýkoliv dům nechutným „ždímáním“ z peněz, protože si od dětství přeje pouze nikdy nekončící cestování. Ale ať už sníte o čemkoliv, domácí účetnictví vás také, mnohem konkrétněji než vaše sny, dovede  k možná novým úvahám o tom, jak a kde získat finanční prostředky k jejich uskutečnění. Taková řešení samozřejmě málokdy objevíme z hodiny na hodinu, ale už jen tím, že o tom přemýšlíme, jsme svým cílům o krok blíž.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 Od ledna letošního roku se snad nemluví o ničem jiném, než o zdražování, které se

Sekce: Láska / Rodinná
 Nevěra je narušení vztahu, na tom se nejspíš všichni shodneme. Co všechno ale může způsobit kromě

Sekce: DĚTI
 Děti jsou naše radost, starost, ale i budoucnost. Záleží ale na nás, jakou budoucnost jim připravíme my. S

Sekce: Zdraví / Fitness
 Pokud se rozhodujete pro zařazení pohybových aktivit do svého životního stylu, je to určitě krok

Sekce: KARIÉRA
 Je snem mnoha lidí. Jenže rozdíly mezi snem a skutečností bývají často diametrální.
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Jak znovu nastartovat vztah
Jak znovu nastartovat vztah
03.06.20 | Láska / Rodinná
Na univerzitě v anglickém Oxfordu proběhl minulý rok zajímavý výzkum, jehož výsledky byly uveřejněny na britském webu Research
Většina párů není spokojena s milostným životem.
Většina párů není spokojena s milostným životem.
03.06.20 | Láska / Intimita / Rodinná
Jak dlouho se zdržet v ložnici ke vzájemné spokojenosti? To je vskutku ožehavá otázka! Zatímco mnozí by se svou fyzickou kondicí
Jak dlouho by měl podle žen trvat ideální sex,
Jak dlouho by měl podle žen trvat ideální sex,
03.06.20 | Láska / Intimita / Rodinná
Konečně víme, jak dlouho chtějí ženy sex.
Co dělat, když nefunguje sex?
Co dělat, když nefunguje sex?
02.06.20 | Láska / Intimita / Rodinná
Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života.  

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády