KRÁSA:

14.07.19 | Krása / Péče o tělo
Jsou vaše nehty neustále křehké a lámavé? Pokud ano, pak je na čase, abyste se
  Je vaše pleť mdlá a bez života? Zapomeňte na drahé krémy nebo invazivní
14.07.19 | Krása / Péče o vlasy
Jsou vaše vlasy až příliš suché? Dopřejte jim jarní ozdravnou kúru s hořčičným
14.07.19 | Krása / Kosmetika
   Jak vypadá vaše pleť? Je vysušená a nevypadá zrovna svěže? Potom vyzkoušejte
Po zářivém hollywoodském úsměvu touží každý. Jak si ho ale pořídit bez

Postarejte se v dubnu o jahody, ať sklidíte sladké plody

 

Abyste v červnu sklidili plné hrsti sladkých červených plodů, začněte o jahody pečovat už na začátku dubna. Ukážeme vám, jak na jahodníku odstranit suché listy, jak přesazovat a správně přihnojovat.

Jahody jsou náročnější ovoce. Aby plody dozrály, potřebují slunce, zálivku, dobře živenou půdu a vaši péči. Jakmile se v dubnu oteplí, zaměřte svoji pozornost na jahodový záhon. Jestli jste ho na podzim neokopali, možná je zarostlý plevelem. Začněte tím, že se ho zbavíte, nejlépe i s kořeny, aby se dál nemnožil. Potom si připravte hrábě a zahradnické nůžky.

Pryč se starými listy

Péči o jahody začněte tím, že odstraníte staré a suché listy. V nich se mohou skrývat škůdci nebo zárodky houbových chorob. Proto se zásahu nebojte. Jahody zase brzy obrazí. Suché listy můžete opatrně vyhrabat hráběmi, jen dejte pozor, abyste s nimi nevyškubli i celou rostlinu. Pokud se listy jahodníku drží, odstřihněte je nůžkami.

Zdravé lupeny klidně přihoďte do kompostu, ale pokud máte podezření, že se v nich drží škůdci či jsou napadené houbami (mají na sobě například tmavé fleky), raději je spalte nebo jinak zlikvidujte. Jestli je jahodník napadený hodně, zvažte vytrhání všech rostlin a pořízení nových sazenic. Na houby a plísně bohužel většinou neplatí nic než chemický postřik.

Až odstraníte odumřelé listy, rostlinu po rostlině můžete lehce přitlačit do země a přihrnout k nim zeminu. Možná, že si všimnete, že jahody zapustily mladé odnože. Můžete je opatrně vyjmout a přesadit, pokud chystáte rozšíření jahodového záhonu, případně je použijte na omlazení a vyměňte je za staré rostliny.

Jahodníky přihnojujte

Jakmile ve středu jahodníků začnou rašit nová listová srdéčka, je na čase dát rostlinám živiny. Jahody hnojivo potřebují, raději s ním ale opatrně, abyste mladé listy nepopálili. Přihnojit můžete už při první okopávce jahodového záhonu, hodí se třeba kravský nebo koňský hnůj, jenž zapracujete do půdy. Stačí, když ke každé rostlině použijete zhruba polévkovou lžíci hnojiva. Pokud nemáte zrovna za souseda chovatele koní či krav, můžete hnojivo pořídit i ve formě granulí, s nimiž se i snadněji pracuje. Granulované hnojivo stačí použít jednou nebo se řídit doporučením výrobce.

Až jahody začnou kvést, což bývá většinou v polovině nebo na konci května, podle odrůdy a počasí, je čas znovu přihnojovat. Mezi tradiční přírodní hnojivo patří slepičinec obsahující dusík, fosfor i draslík, tedy živiny, jež jahody potřebují.

Napřed si musíte připravit takzvaný zákvas. Nádobu, třeba běžný kbelík, naplňte do třetiny slepičím trusem, dolijte vodou a nechte zhruba tři týdny kvasit. Nevoní to, ale funguje to. Zákvas pak promíchejte a použijte při zálivce. Je třeba ho ředit, abyste jahodník nepopálili, a to 1 : 10 ve prospěch vody. Znamená to, že na 5litrovou konev použijete asi půl litru zákvasu. Co se týká četnosti zálivky, jahody můžete slepičincem zalévat jednou týdně nebo za čtrnáct dní.

Vysaďte nové jahodníky

Pokud v jahodovém záhonu některé rostliny uhynuly, vyměňte je za nové sazenice. Jahody se velmi často samy rozrůstají pomocí šlahounů, snadno tak můžete získat sazečky, případně je pořiďte v zahradnictví. Před výsadbou jahod zapracujte do zeminy kravský nebo koňský hnůj, případně použijte granulové hnojivo.

Jahody můžete vysazovat na hrůbky pokryté černou fólií, která vám v mnohém usnadní práci. Ušetříte si pletí a černá barva přitáhne víc slunečních paprsků. Fólie funguje zároveň jako izolace, plody by pak neměly uhnívat, což se děje, když jsou v přímém kontaktu s půdou. Také lépe zadržuje vlhkost, takže jahodníky spotřebují méně vody.

Aby jahody dozrály velké a sladké, potřebují pravidelnou zálivku, zvlášť když kvetou a tvoří plody. Ideální je dešťová voda. Zalévejte navečer nebo ráno, rostliny pak lépe vodu využijí než při zálivce během parna. Stačí zalévat obden.

скачать dle 12.1
(hlasů: 1)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Do Švédska a Rakouska byly dovezeny mražené jahody obsahující virus vyvolávající hepatitidu

Sekce: Láska
 Slaďoučké jahody v šampaňském a horké maliny s vanilkovou zmrzlinou nemusejí být jen sladkým

 Také už tě nebaví kupovat za nehorázné peníze nahnilou nebo nedozrálou zeleninu, bylinky, co nic
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Znamení, že byste neměla mít s klukem anální sex.
Znamení, že byste neměla mít s klukem anální sex.
15.07.19 | Láska / Intimita
  Zvažujete, že byste se s ním vrhla do prvního análního sexu? Přinášíme vám hned 5 důvodů, proč to není nejlepší nápad.
Toužíš mít dva chlapy najednou?
Toužíš mít dva chlapy najednou?
15.07.19 | Láska / Intimita
 Nudí tě sex s partnerem, vyzkoušeli jste společně už kdejakou novinku a rádi byste svůj sexuální život ještě nějak zpestřili?
5 tipů pro odvážné holky, co se toho nebojí!
5 tipů pro odvážné holky, co se toho nebojí!
15.07.19 | Láska
  Holky, kdy můžete nechat kalhotky doma?
Jak mít uspokojivější sex?
Jak mít uspokojivější sex?
15.07.19 | Láska / Intimita / Rodinná
  Ať už si to přiznáme, nebo ne, sex patří mezi primární potřeby společně se spánkem, příjmem potravy a tekutin, dýcháním,

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády