KRÁSA:

Povislá horní víčka jsou problémem žen i mužů. Kromě toho, že je vnímáme jako
15.10.19 | Krása / Kosmetika
   Stav naší pokožky, a zejména pak pleti, vypovídá o stavu našich vnitřních
11.10.19 | Krása / Péče o vlasy
   Dokonalé vlasy – to je sen každé z nás, ale realita bývá bohužel jiná.
10.10.19 | Krása / Péče o vlasy
  Krásný šperk se stává naší součástí, a tak není divu, že se nám ho vůbec
10.10.19 | Krása
Nejsem sama, kdo čas od času přemýšlí, kolik že je mu vlastně let.

Dělená strava - vychvalovaná i zatracovaná

28.06.17 | Sekce: Zdraví / Zdravé stravování |

Dělená strava - vychvalovaná i zatracovaná

 Většina lidí u dělené stravy oceňuje, že žádná potravina není zakázaná. Lidé, kteří chtějí zhubnout, také rádi slyší, že se nemusí omezovat v množství. Jak to s ní ale je? Je opravdu tak "zázračná"?

Několik mých kamarádek dělenou stravu dodržovalo a během půl roku až roku se těšily z opravdu významného úbytku na váze. Za tuto dobu se jim podařilo shodit 6 až 10kg. Zajímavé ale je, že všechny svorně tvrdí, že jakmile přišly Vánoce, neudržely se, pravidla odložily a pak už nebyly schopny znova nastartovat režim.

Odkud se dělená strava vzala

Dělená strava pochází z Ameriky, vytvořil ji lékař William Hay na začátku 20. století. Hay věřil, že velké množství nemocí (např. alergie, zažívací poruchy či kožní nemoci) bývá způsobeno špatnými chemickými poměry v těle. Příčinou tohoto nesouladu byla podle něj strava obsahující příliš mnoho masa a rafinovaných sacharidů, špatné zažívání a zácpa.

Princip

Princip dělené stravy je jednoduchý, odděleně se konzumují sacharidová a bílkovinná jídla, respektive potraviny s převahou sacharidů nebo s převahou bílkovin. Podle teorie dělené stravy je společné trávení bílkovin a sacharidů pro trávící trakt náročné, oddělíme-li je, zrychlíme trávení, metabolismus a omezíme ukládání tuků.

Zastánci této stravy tvrdí:

Smyslem konzumace dělené stravy je odlehčit zažívacímu traktu a zamezit tvorbě toxinů ve střevech. Různé potraviny vyžadují různé prostředí v žaludku pro trávení, takže když sníte například vepřové maso s knedlíkem, žaludek vyloučí současně kyselé i zásadité trávicí šťávy, které se ovšem vzájemně neutralizují a potrava je natrávena velmi nedostatečně, čímž následně dochází ve střevech k zahnívaní s tvorbou nebezpečných toxinů. Ty pak prochází střevními stěnami a zamořují organismus. Je to jedna z hlavních příčin většiny civilizačních nemocí. Z těchto důvodů také používá dnes mnoho klinik s celostním způsobem léčby tzv. Colon hydroterapii, což je radikální vyčištění tlustého střeva na principu klystýru. Toto vyčištění dokáže téměř zázračně zlepšit zdravotní stav zejména u lidí, kteří jsou v otázkách stravy velmi neukáznění.

Jednotlivé skupiny potravin podle dělené stravy:

Bílkovinné potraviny

- Maso, drůbež, zvěřina, ryby, celá vejce, sýr
- Veškeré ovoce kromě druhů uvedených pod sacharidy
- Veškeré sušené ovoce kromě rozinek, které jsou neutrální
- Rajčata tepelně upravená (když se rajčata uvaří, dojde v nich k chemickým změnám, které zvýší jejich kyselost a způsobí, že nejsou vhodná ke konzumaci se škrobovými jídly)
- Arašídy
- Sojové boby, tofu
- Mléko, jogurt, všechny sýry kromě tvarohových (žervé, ricotta, cottage, imperial, apod.)
- Víno, mošt, ovocné šťávy

Neutrální potraviny

- Veškerá zelenina kromě brambor a cukrové kukuřice
- Všechny oříšky kromě arašídů
- Máslo,vaječné žloutky, šlehačka, smetana, tvaroh a tvarohové sýry (žervé obsahuje jen malé množství bílkovin, a proto se považuje za neutrální. Kvůli velmi vysokému obsahu tuku by se mělo v dietě užívat střídmě. Sýr Ricotta je technicky vlastně bílkovinnou potravinou, ale díky mimořádně snadné stravitelnosti se řadí k neutrálním potravinám)
- Jogurt a mléko (jsou to bílkovinné potraviny, ale mají nízký obsah bílkovin a pouze ve velmi malých množstvích je lze kombinovat se škrobovými potravinami)
- Za studena lisovaný sezamový, slunečnicový nebo olivový olej
- Čočka, sušený hrách, sušené nebo nakládané fazole a boby, cizrna apod., ale ne sójové boby (luštěniny jako čočka, fazole, a hrách obsahují značné množství bílkovin i sacharidů, a proto jsou hůře stravitelné než ostatní potraviny a v dietě by se měli jíst jen občas)
- Semena a klíčky
- Bylinky a koření, rozinky
- Med, javorový sirup

Sacharidové potraviny

- Brambory, cukrová kukuřice
- Chléb, mouka, oves, pšenice, ječmen, rýže, jáhly, žito, pohanka
- Velmi sladké ovoce, jako zralé hrušky, banány, papája, mango, velmi sladké hroznové víno
- Pivo

Názor lékařů

U mnoha lidí tato dieta funguje, ale musí vynaložit velké úsilí k tomu, aby vytvořili vhodnou kombinaci jídel, která k sobě mohou být dle zásad dělené stravy přiřazena.
Co se týče principu dělené stravy, neexistuje žádný vědecký důkaz o tom, že se strava lépe tráví a vstřebává, pokud jsou v jídle jen bílkoviny spolu s tuky, či jen sacharidy s tuky. Při příjmu potravy tělo vylučuje všechny enzymy, tj. takové, které tráví bílkoviny a také ty, co tráví cukry.
Při této dietě do jídelníčku zařazujeme velké množství potravin bohatých na rozpustnou a nerozpustnou vlákninu, protože konzumujeme velké množství zeleniny. Zelenina nenese skoro žádnou energii a přitom náš organismus zasytí na dlouhou dobu. A právě proto hubneme. Příčinou úspěšnosti dělené stravy je ve skutečnosti výrazně vyšší obsah vlákniny, sníme tedy na objemu stejně, ale do těla dodáme výrazně méně energie, takže hubneme bez pocitu hladu. Díky vláknině dělená strava snižuje riziko onemocnění tlustého střeva. A může dojít i ke snížení hladiny cholesterolu v krvi.

Nutriční terapeutka Julie Zákostelecká: Můj názor

Nejsem pro a ani proti. Myslím si, že lidé, kteří se rozhodnou tímto způsobem hubnout, nedělají špatně. Hlavně, že se pro určitou změnu stravovacích zvyklostí rozhodli. Výhodou dělené stravy je především velký příjem zeleniny a ovoce. Myslím si ale, že ten, kdo se pro tuto stravu rozhodne, by měl u těchto stravovacích návyků zůstat (pokud mu samozřejmě nehrozí nějaké zdravotní riziko). Dělená strava není totiž podle zastánců jen dieta, ale celoživotní filosofie.
Tuto stravu nedoporučuji lidem, kteří trpí Crohnovou chorobou, Ulcerózní kolitidou a při všech chronických průjmových onemocněních.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Na alkalickou nebo chcete-li zásaditou stravu nedají dopustit nejen australská modelka Elle Macpherson, Victoria Beckham, ale

Zdravě jíst, přiměřeně se hýbat a žít v duševní pohodě je návodem na dlouhý, spokojený život. Když se budete chtít podle této věty řídit, mohl by váš

Sekce: Zdraví / Diety
  Hovoříme-li o proteinové dietě, máme na mysli způsob stravování, který zajistí ve

  Každodenní konzumace červeného masa vede k poklesu hladiny testosteronu v krvi, tvrdí odborníci. Ruku v ruce s

Když se bavíme o dobře vyváženou stravu, máme na mysli, že jídlo subjekt musí obdržet všechny
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

12 věcí, které spolu dělají šťastné páry.
12 věcí, které spolu dělají šťastné páry.
19.10.19 | Láska / Intimita / Rodinná
Láska má mnoho podob, ale existují situace, podle kterých zaručeně poznáte, že vedle sebe máte toho správného člověka.  
Jak poznáte, že už nejde jen o nezávazný sex?
Jak poznáte, že už nejde jen o nezávazný sex?
19.10.19 | Láska / Intimita
Jak poznáte, že nezávazné blbnutí možná přerůstá ve velkou lásku?  
10 důvodů, proč byste měla chodit se samotářem.
10 důvodů, proč byste měla chodit se samotářem.
19.10.19 | Láska / Intimita
Neradi chodí do společnosti a opouštějí teplo svého domova. A jsou v mnoha věcech lepší než ostatní muži.  
14 strašlivých věcí, které muži nechtějí, aby se při sexu opakovaly!

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády