KRÁSA:

29.05.20 | Krása / Péče o tělo
  Ruce jsou nejen jednou z prvních věcí, na které se lidé během prvotního
Trpké rysy, buldočí tváře… ať jim říkáte, jak chcete, svěšené koutky vám dodají
28.05.20 | Krása / Péče o tělo
   Také si celý rok říkáte, že byste měla zhubnout, ale nějak se nemůžete
27.05.20 | Krása
Nejsem sama, kdo čas od času přemýšlí, kolik že je mu vlastně let.
26.05.20 | Krása / Péče o vlasy
  Zase jste investovali do šamponu proti lupům, jenže vás zklamal na celé čáře?

Nemá vaše dítě anorexii? Odhalte varovné signály včas!

18.05.20 | Sekce: Zdraví / Diety / DĚTI |

Je to jako noční můra. Sledujete, jak vaše dítě odmítá jíst, jak hubne, až jsou z něj v podstatě jen kosti a kůže. Mentální anorexie zabíjí! Jak ji poznat včas? 

Nejen touha po fyzické kráse, ale i snaha o jakousi celkovou dokonalost přispívá k tomu, že řada dětí propadne mentální anorexii. Vždyť přece být štíhlý znamená být úspěšný, bohatý, chtěný. Tak si totiž děti interpretují současnou dobu a výsledkem je, že nejedí. Základem pro úspěšnou léčbu je rozpoznat nemoc včas, dřív, než je pozdě.

Ať čas hraje ve váš prospěch

Varovné signály jsou zjevné, ale i skryté. „Je potřeba být ke svým dětem pozorný. Zajímat se o ně, o jejich radosti i trápení,“ radí nutriční odbornice z Cloud 9 Institute v Brně Karla Večeřová.

Většina příznaků se logicky točí kolem jídla. Zpozornět byste měli v následujících případech:

  • Odmítání společných jídel – Dítě nechce jíst jídla, která byste mohli mít pod kontrolou (snídaně či večeře), tedy jídla v době, kdy jste pohromadě. Odchází od stolu a leckdy to zdůvodňuje velmi rozumnými argumenty. Třeba, že se musí učit nebo že už jedlo u kamaráda, že nestíhá a přišlo by pozdě do školy, proto si snídani vezme s sebou a sní ji po cestě.
  • Změna jídelních návyků – Signály mohou být velmi nenápadné, nemusí hned jít o odmítání jídla jako takového. „Dítě například nechce potraviny, které dříve během dne jedlo, ubírá si porce a podobně,“ popisuje rodinná terapeutka Lucie Mucalová.
  • Sport – Všímejte si i toho, jak to má vaše ratolest se sportem. Varovným signálem může být i extrémní nárůst pohybu, kdy například i z jindy lenivého dítka je nyní zarputilý sportovec.
  • Sledování se – Důvodem anorexie je snaha dítěte být štíhlé a krásné. „Proto je dalším signálem například časté vážení se, sledování se v zrcadle a podobně,“ popisuje Lucie Mucalová.

Kdo je v ohrožení

Anorexii může propadnout v podstatě každé dítě, poruchy příjmu potravy se týkají i chlapců, bohužel u nich bývá složitější je rozpoznat. „U hochů se anorexie nemusí zjistit třeba několik let. Vždyť u nich je přece přirozené, že hodně cvičí a věnují se sportu. Prvotní příčina není snaha zhubnout, jde spíš o kontrolu nad vlastním tělem,“ vysvětluje Karla Večeřová.

Ať už se ale bavíme o dívkách či chlapcích, rizikové faktory existují:

  • Vysokoškolsky vzdělaní rodiče – „Z poslední studie švédských vědců vyplývá, že děti pocházející z rodin vysokoškolsky vzdělaných rodičů, či pokud později samy děti studují vysokou školu, mají větší pravděpodobnost vypuknutí mentální anorexie,“ tvrdí Karla Večeřová. Za vším je snaha o dokonalost a perfekcionismus.
  • Matky dietářky – Matky se hodně zrcadlí ve svých dcerách. I maminka, která stále drží nějaké diety, snaží se zhubnout, je nespokojená se svým tělem, je vzorem, který napodobují.
  • Přehnané nároky – Snaha udělat z dítěte dítě bezchybné vede k tomu, že bude toužit po dokonalosti ve všech směrech, tedy i ve vzhledu. Nepřetěžujte tak své děti, nepoukazujte na jejich chyby, nesnižujte jim sebevědomí, milujte je bezvýhradně a bezpodmínečně.

Co když máte podezření?

Hlodá ve vás podezření, že vaše ratolest má anorexii? Hlavně postupujte klidně, citlivě a dítě nevyděste! „Pokud zaútočíte a dítě osočíte, může se stáhnout a zcela se před vámi zavřít. Pokud máte podezření, neváhejte a zajděte si na konzultaci s odborníkem, který vás nasměruje,“ radí Lucie Mucalová.

Zároveň se snažte s dítětem trávit co nejvíce času, naslouchat mu a také mít kontrolu nad jeho stravováním. Při společném stolování se nemusí jen jíst, ale dá se i povídat! Obecně platí, že vlídné slovo, zájem a láska jsou nejlepšími lékaři!

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: DĚTI
 Nelez tam, nesahej na to, běž od toho dál! Některé matky by svoje děti nejraději navlékly do skafandru, jen aby se vůbec

Sekce: DĚTI
 Konečně jste si přivedli domů vymodleného potomka a jste kompletní rodina – máma, táta a dítě.

Sekce: Zdraví / Diety / DĚTI
 Anglické slovo snídaně („breakfast“) znamená přerušení nočního půstu neboli

  S manželem prožíváme nejhorší chvíle svého života. Denně si říkáme, kde jsme udělali

Děti by měly jíst ovoce a zeleninu. To se snadno řekne, ale jak to udělat? Můžete samozřejmě pobíhat za svým drobečkem s jablkem
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

8 otázek, na které se svobodných holek neptejte!
8 otázek, na které se svobodných holek neptejte!
29.05.20 | Láska
Hlavně zachovejte klid, stejně jako Bridget Jonesová to nakonec taky zvládnete!
Víte, kolik lidí ve skutečnosti zkusilo trojku?
Víte, kolik lidí ve skutečnosti zkusilo trojku?
29.05.20 | Láska / Intimita
Pro kolik lidí to zůstane pouhým snem, a kdo to doopravdy zkusí?
Krize ve vztahu? Dá se ustát.
Krize ve vztahu? Dá se ustát.
28.05.20 | Láska / Intimita / Rodinná
Zamilovanost je pryč a s ní i ty krásné okamžiky, které přináší první týdny vztahu. Už nejsi rozechvělá, když se máte potkat,
Přírodní afrodiziaka: 5 dobrých rad
Přírodní afrodiziaka: 5 dobrých rad
28.05.20 | Láska / Intimita
Toužíte po nezapomenutelné noci a rádi byste si úspěch „pojistili“ nějakým přírodním povzbuzovačem erotické chuti a výkonnosti?

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády