KRÁSA:

11.12.19 | Krása / Péče o tělo
Že s bradavicí si dokáže poradit jen tekutý dusík? Ale kdepak! Jsou i jiné
11.12.19 | Krása / Péče o vlasy
Příčin nadměrného vypadávání vlasů můžu být hned několik. Obvykle za to mohou
11.12.19 | Krása / Péče o vlasy
Chtěla byste mít krásné vlasy zářící zdravím? Není nic jednoduššího než
10.12.19 | Krása / Péče o vlasy
  Trápí vás mdlé, suché vlasy, které postrádají lesk a vitalitu? Přečtěte si o
09.12.19 | Krása / Péče o tělo
  Holení žiletkou může být energeticky i časově namáhavá práce. A co teprve

Jak vyzrát na premenstruační syndrom?

26.11.19 | Sekce: Zdraví |

 

Ačkoli ho stále mnoho lidí – zejména mužů – považuje za mýtus, kterým ženy omlouvají „bolení hlavy“, hysterii a špatnou náladu, premenstruační syndrom neboli PMS skutečně existuje.  

Přestože jsou dokonale popsány příznaky a projevy PMS, samotná příčina, proč jím ženy trpí, je stále tak trochu záhadou. Spouštěčem není jediná věc, nýbrž více faktorů – především hormonální kolísání a následné vlivy na tělo, ale také to, jak žena žije a jak o sebe pečuje. Stres, málo pohybu a nezdravá strava příznaky zhoršují. Obecně se dá říci, že projevy PMS jsou výraznější tím více, čím horší je náš životní styl.
PMS není nemoc, a proto je mnoho žen smířeno s tím, že ho prostě musí nějak přežít, a nenapadne je vyhledat odbornou pomoc. Přitom je mnoho možností, jak jeho projevy výrazně zmírnit. A jaké to vlastně jsou?
Zhruba deset dní až týden před menstruací postihnou ženu nejrůznější potíže jak fyzického, tak psychického rázu. Mezi ty nejčastější patří bolesti hlavy, podbřišku a v prsou, přibývání na váze způsobené zadržováním vody v těle, křeče ve svalech. Některým ženám se přechodně zhorší akné. Dostavit se mohou také zažívací potíže, ať zácpa, průjem či nechutenství.

Zatímco tyto tělesné nepříjemnosti trápí jen ženu samotnou, psychické obtíže, které PMS přináší, ovlivňují i její okolí. Obzvlášť pro partnera a manžela je těžké vyjít s bytostí, která je zničehonic nervózní až hysterická, neustále pláče, utápí se v sebelítosti, její nálady se střídají jako na houpačce, výbuchy vzteku přicházejí naprosto nečekaně… Ačkoli za to nemůže a nejvíc trpí ona sama, je potřeba vědět, že ani její blízcí to nemají lehké. PMS by neměl být automatickou omluvou pro chování, které bychom si v jiných dnech netolerovali. Právě to je také významný motiv pro to, abychom PMS nebraly jako něco, co prostě jednou za čas musíme vydržet a naši blízcí s námi.


Jak na PMS vyzrát?
Asi nejúčinnější zbraní je hormonální antikoncepce. Dokáže srovnat „zlobivé“ hormony a potlačit většinu projevů PMS. Dnes už neplatí ani léty zažitý mýtus, že po antikoncepci se přibírá. Moderní antikoncepce obsahuje drospineron, který zabraňuje zadržování vody v těle a nechtěnému „nafouknutí“.
Bohužel ne každá žena může tuto antikoncepční metodu používat. Proto pak přicházejí ke slovu další prostředky. Tím hlavním je celková úprava životního stylu a jeho optimalizace tak, aby byly účinky PMS co nejmenší. Hlídejte si skladbu svého jídelníčku. PMS zhoršuje přemíra cukru a soli. Vyhýbejte se tedy sladkým jídlům a pokrmy příliš nesolte. Stejně tak je dobré se (nejen) v rizikovém období vyhýbat alkoholu a nápojům obsahujícím kofein.
Vhodné je naopak „dopovat se“ vápníkem, hořčíkem a vitaminy, především E a B6. K tomu přidejte hodně ovoce a zeleniny. Pomohou také bylinky, doporučuje se hlavně pupalka. Další nezbytností je pravidelný a dostatečně dlouhý spánek a pravidelný pohyb. Bohužel vždy nějakou dobu trvá, než si tělo na tyto změny zvykne (nebo než dokážeme přemoci své chutě a lenost) a jejich účinek se projeví. Navíc je nutno říct, že takováto úprav životního stylu může být ve své podstatě vzhledem k PMS jakési placebo. Pokud začnete žít zdravěji, je jasné, že se budete cítit lépe vždy. 

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: Zdraví
 Říká se mu syndrom sto padesáti obtíží. Jeho příznaky jsou skutečně rozmanité

Sekce: Zdraví
 Patříte k těm ženám, které pravidelně alespoň jednou měsíčně přepadne nepříjemná bolest hlavy?

 Dvě skleničky vína před spaním. Lahvinka každou sobotu s kamarádkami… Alkohol v malém

Sekce: Láska / Intimita
 Antikoncepce? Nechcete-li chovat, pak nezbytnost, bez které se neobejdete. Ale víte nakolik je skutečně účinná? My

Sekce: Láska / Intimita
 V ČR je mnoho druhů hormonální antikoncepce. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Nechráněný sex může spustit průjem!
Nechráněný sex může spustit průjem!
11.12.19 | Láska / Intimita / Rodinná
Jestli vás bolí břicho a máte průjem, nemusí to být vždy tím, že jste něco špatného snědli. Může to být i náhodným milencem!  
Lubrikační gely a masážní oleje. Základní výbava vašeho muže
Lubrikační gely a masážní oleje. Základní výbava vašeho muže
08.12.19 | Láska / Intimita / Rodinná
  Mnoho milenců považuje lubrikační gel za nepostradatelnou pomůcku. Usnadňuje masturbaci, používání erotických pomůcek,
Orální sex může být nepříjemný.
Orální sex může být nepříjemný.
08.12.19 | Láska / Intimita / Rodinná
Je příjemný a je součástí našich milostných životů. Ne vždycky to ale dáme se zachováním celé své hrdosti a úcty, protože se to
Nechce vám to dělat pusou? Možná řeší jednu z těchto věcí
Nechce vám to dělat pusou? Možná řeší jednu z těchto věcí
08.12.19 | Láska / Intimita / Rodinná
  Pro spoustu žen je orální sex jedinou cestou, kdy jsou schopné dosáhnout orgasmu. Někteří muži se však této praktice vyhýbají,

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády