KRÁSA:

 Netradiční až šokující tipy na to, jak být krásnější, si ženy vyměňují
Povislá horní víčka jsou problémem žen i mužů. Kromě toho, že je vnímáme jako
15.10.19 | Krása / Kosmetika
   Stav naší pokožky, a zejména pak pleti, vypovídá o stavu našich vnitřních
11.10.19 | Krása / Péče o vlasy
   Dokonalé vlasy – to je sen každé z nás, ale realita bývá bohužel jiná.
10.10.19 | Krása / Péče o vlasy
  Krásný šperk se stává naší součástí, a tak není divu, že se nám ho vůbec

Vbočený palec aneb Operace halluxu. Co tě čeká?

26.09.17 | Sekce: Zdraví |

Patříš k těm, kterým hyzdí vnější stranu chodidla nevzhledný hrbol? Máš problém koupit si boty, nebo rovnou sáhneš po o číslo větších, protože ve své velikosti nevydržíš? Pak máš vbočený palec, nebo také hallux. Pomůže ti výběr vhodné obuvi, rehabilitace nebo u těch nejhorších případů operace. Já ji mám za sebou a chci se s tebou podělit o své zkušenosti.

Operace vbočeného palce patří k nejčastějším operacím nohou. Nejde jen o to, že vypadá ohavně, ale vbočený palec ovlivňuje držení celého těla a ve finále může způsobovat nejen urputnou bolest celého chodidla, ale i páteře v bederní oblasti. Příčinou je nejčastěji dědičnost, v závěsu za ní pak nevhodná volba obuvi. Pokud na podpatcích vynášíš i koš, může tě hallux potrápit. Genetika ale hraje větší roli a není výjimkou, že se vbočený palec objevuje i u dětí.
Prevence? Funguje, ale začni včas

U počínajících případů lze zhoršení odvrátit pravidelným speciálním cvičením a volbou vhodné obuvi. Při nákupu tedy hlídej nejen design nových botiček, ale také tvar stélky, aby byl ergonomicky vytvarován podle tvaru nohy. Na vysoké jehly nebo špičaté botky rovnou zapomeň. Do bot s rovnou stélkou si kup ortopedické vložky, které můžeš přehazovat z jednoho páru do druhého.

Abys předešla zhoršení, zajdi včas k ortopedovi, který ti předepíše rehabilitaci, kde tě naučí, jak cvičit, aby se obnovila ochablá funkce některých svalů na chodidlech, které se vybočením kloubu atrofují. Doktor ti také může předepsat ortopedické vložky, které vytvarují přesně na tvé nohy. Jejich nevýhodou je, že jsou tak objemné, že se často nevejdou do tvých bot, ani když vytrhneš původní vložku.

Další možnosti, jak noze ulevit a zpomalit zhoršování stavu, je vkládání korektorů mezi palec a ostatní prsty, nebo tejpování, kdy se palec pomocí tejpů odtáhne od ostatních prstů do správné polohy. Sama s tím dobré zkušenosti nemám, respektive, síla vbočení vždy za krátkou dobu zvítězila nad tejpem a palec se vrátil do původní polohy. Při méně závažných případech ale může jít o dobrou pomůcku..

Operace ne vždy pomůže

Operace je pak posledním řešením. Ale pozor! Argumentem pro pojišťovnu není to, že si nemůžeš koupit boty. Problémy musí být zdravotního charakteru jako třeba velké bolesti. To byl i můj případ. Hallux v kombinaci se zborcením příčné klenby mám na obou nohou, přičemž na levé noze již více než deset let, ale nemám s ním žádné problémy, krom toho, že mám zničené všechny levé boty. Na pravé noze začal asi před pěti lety, ale poslední dva roky před operací jsem měla velké bolesti. Chytaly mě nesnesitelné křeče, při kterých jsem nemohla ani stát. Poslední rok jsem nepřetržitě kulhala a dokonce začal kloub otékat a objevovala se v něm voda.

Příčinu potíží žádné z mnoha vyšetření nezjistilo a tak jsme se s ortopedem dohodli na operaci, která by mohla, ale také nemusela pomoci. Druhů operací je popsáno asi 130, některé zdroje hovoří o 200, každý lékař volí jinou. Mně dělali rekonstrukci palcového paprsku podle Barouka a rekonstrukci příčné klenby. Popisuji jen laicky, ale v podstatě jde o to, že přeřežou kosti vedoucí ke kloubu, narovnají je do správné pozice a prošroubují v nové poloze. Co přečnívá, zabrousí. Také zkrátili palec asi o 3 mm, aby byl kloub méně zatěžován. Jde o docela velkou operaci s dlouhou rekonvalescencí. Ale samotná operace proběhla bez sebemenších komplikací, v pondělí v osm mě vezli na sál a ve středu dopoledne už jsem byla doma.

Musím se ale také zmínit, že někdy se vbočení palce po operaci vrátí. Znám i případ z okolí, kdy si paní nechala dělat obě nohy a po půl roce šla s jednou nohou podruhé na operaci, protože se hallux vrátil.
Léčba je dlouhá

Každý člověk je jiný, jinak se hojí a reaguje na léčbu. To je důležité si uvědomit a přijmout, není to jen lékařská fráze. Je to fakt. Proto se každý hojí jinak a tak se může úplné zhojení lišit i v řádu mnoha měsíců.

Já jsem po operaci víc než půl roku a stále trpím otoky nohou a do většiny bot se nevejdu. Když více chodím, večer mám velké bolesti a musím nechat nohu odpočinout. Prý to může trvat i více než rok, než bude noha úplně v pořádku. Naštěstí pracuji z domova a tak mohu režim přizpůsobit noze. Kdybych chodila do práce nebo pracovala třeba jako prodavačka, co je celý den na nohách, asi bych do toho nemohla jít. Neumím si představit, že bych byť v superpohodlných botách byla celý den na nohou. Vím ale, že v některých případech je léčba mnohem kratší. Píši o tom hlavně proto, abys počítala i s možností, že se to může hodně protáhnout. Lékaři to ne vždy řeknou.
Co před operací?

Nejvíce jsem před operací přemýšlela, jak se budu mýt. Nakonec to bylo to nejjednodušší. Pomohlo, že mám doma sprchový kout. Stačí si pořídit stoličku. Mně se ohromně osvědčilo takové to běžné plastové zahradní křesílko, protože jsem se mohla opřít. Operovanou nohu jsem měla ven ze sprcháče položenou na další stoličce, aby mi do obvazů nenatekla noha. U vany to lze vyřešit sedátkem a nechat nemocnou nohu z vany ven. Asi se trochu nacáká, ale to je to nejmenší. Dále doporučuji další stoličku nebo židli postavit k umyvadlu. Skvěle poslouží při čištění zubů a péči o pleť.

Pak si kup sádlo nebo modrou indulonu na mazání jizev. Doporučují je kvůli vyloučení vzniku alergických reakcí. Sádlo je skvělé mazadlo, ale pokud máš domácí zvířata, kteří ti po namazání okamžitě sádlo olížou, asi to moc hygienické není. Pak si připrav kupu polštářů, protože noha by měla být po operaci ve zvýšené poloze. Čím víc tím líp. Zkus si vychytat nějaké vypodložení i v noci.

Co po operaci?

Při propuštění z nemocnice bys měla dostat poukaz na rehabilitaci. Kvalitní zařízení jsou vytížená s objednáním delším než měsíc. Snaž se proto domluvit co nejdříve, abys mohla začít ihned po zhojení nohy do plného zatížení. To u mě nastalo po šesti týdnech, do té doby jsem chodila po patě. Ideální rehabilitace je alespoň 2 x týdně, celkem alespoň deset hodin, ale víc neuškodí, naopak.

Důležité je, abys měla první týdny po operaci někoho, kdo ti pomůže s domácností a postará se o tebe. Sice dostaneš francouzské hole, takže nejsi úplně nepohyblivá, ale přeci jen… Čím víc budeš ležet, tím méně noha otéká. Když jsem sundala po asi třech týdnech obvazy, během dvou dnů jsem měla nohu oteklou tak, že mi málem popraskaly jizvy. Jela jsem do nemocnice na kontrolu, kde mi doporučili, co nejméně chodit – takže znovu do postele. A to jsem dělala jen ty nejzákladnější práce a v posteli byla skoro celý den. Plně chodit jsem začala asi po třech měsících, auto jsem řídila asi po dvou, ale jen na krátké vzdálenosti.
Co pomůže po operaci?

Nejdůležitější je rehabilitace, pravidelné cvičení a masírování nohy, aby se lépe prokrvovala. To pomáhá k regeneraci jemných krevních a lymfatických cév a tím i k hojení. Také pravidelně maž a masíruj jizvy. I ty ovlivňují hojení a zanedbání může bolet. Určitě budeš chtít v létě obout sandálky a ne nohy schovávat v teniskách.

Když otok neopadal, vyzkoušela jsem lymfatické masáže. Pomohly, ale úlevu poskytly vždy jen bezprostředně po masáži. Nemám to lékařsky potvrzené, ale předpokládám, že jemné cévky nebyly ještě dobře zhojené a tak se tekutina v noze začala brzy hromadit. Každopádně bych je nezavrhovala, mohou hodně pomoci. Jedna ale nebude stačit. Počítej se sérií alespoň šesti v průběhu zhruba dvou až tří týdnů.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Párkrát jsem se tak zamyslela a říkala si, jak by bylo hezké mít upravené tohle a taky tamto, když už tu máme tak skvělý vynález, jako jsou plastické

Sekce: Zdraví
Chcete vědět, co je pro vás nejlepší? Nechte si poradit od odborníka!

   Nic nedokáže znepříjemnit nošení oblíbených bot více než kuří oko, které se často objeví, když ho nejméně očekáváte. Jistě se s ním potýkalo mnoho

   Milujeme módu, body a podpatky, ale ne za každou cenu. Ani pro samotného Louboutina nestojí za to obětovat svá záda, klouby a chodidla. Tak jak to

 S přicházejícím jarem odhodíte vysoké kozačky, tlusté ponožky a z botníku vylovíte
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

4 rozdíly mezi normálním sexem a pornem!
4 rozdíly mezi normálním sexem a pornem!
22.10.19 | Láska / Intimita / Rodinná
  4 věci z porna, které nejsou tak běžné, jak by se mohlo zdát.  
Jsou frigidní, nebo to partner neumí?
Jsou frigidní, nebo to partner neumí?
22.10.19 | Láska / Intimita / Rodinná
  Frigidita je samozřejmě reálný problém, ale je těžké odhadnout, jestli je nechuť k sexu způsobena opravdu touto dysfunkcí, nebo
Orgasmus na několik způsobů: Znáte všechny?
Orgasmus na několik způsobů: Znáte všechny?
22.10.19 | Láska / Intimita
  Nic vás neuvolní tak, jako přicházející rozkoš, která doznívá a rezonuje celým tělem. Myslíte si, že orgasmus je jenom jeden?
Pane, pojďte se seznámit…
Pane, pojďte se seznámit…
22.10.19 | Láska
  Jak jsem slíbila, vyzkoušela jsem se seznámit přes seznamovací agenturu a přiznávám se, že jsem v rozpacích. Nevím, jak se s

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády