KRÁSA:

09.09.19 | Krása / Péče o vlasy
  Ráda byste se chlubila sexy hřívou, jenomže místo toho vám matka příroda
05.09.19 | Krása / Péče o tělo
Toužíte po opálené pokožce, ale nechcete své tělo vystavovat škodlivým
04.09.19 | Krása / Péče o tělo
Máte po těle kožní výrůstky a drobné bradavičky, které jsou vadou na kráse, jež
04.09.19 | Krása / Kosmetika
   Být tak roztomilá jako malá holka a přitom neuvěřitelně svůdná…nyní máte
01.09.19 | Krása / Péče o tělo
  V létě čas běží tak nějak jinak. Zase ses začetla do knihy a zapomněla se

Když nás trápí citlivé zubní krčky

08.08.19 | Sekce: Zdraví |

Trpíte pokaždé, když se zakousnete do čokolády nebo se napijete horkého čaje či čehokoli studeného? Pak vás zřejmě trápí odhalené zubní krčky. Máme pro vás několik rad, jak tento problém řešit.

Že máte problém s odhalenými zubními krčky, poznáte celkem snadno: stačí, když si dáte něco kyselého, sladkého, horkého nebo studeného, a namísto slastného pocitu se okamžitě dostaví prudká bolest, která vám projede dásní až kamsi do čelisti. Trvá sice jen chvilku, ale je poměrně intenzivní a nepříjemná.

Co tento problém způsobuje? Někdy špatná péče o chrup a dásně, a tedy vznikající parodontitida, jindy přehnaně tvrdý kartáček a čištění zubů velkou silou, výjimečné ale nejsou ani příčiny, které sami neovlivníte.

„Ohroženi jste i v případě, že máte málo kosti v zubním lůžku nebo máte dásně málo připojené ke kosti. Bohužel se to týká většinou žen,“ konstatuje dentální hygienistka Kateřina Hořejší. Problémy s ustupujícími dásněmi mohou navíc způsobovat i hormony, například v období těhotenství nebo menopauzy.

Zastavit ano, vrátit ne

Pokud se vám dásně už jednou odhalily, není bohužel příliš pravděpodobné, že byste je vhodnou péčí dokázali zase „posunout“ zpět. „Takové teorie sice existují, ale bohužel nejsou vědecky potvrzené a ve své praxi jsem se ještě s takovým případem nesetkala,“ popisuje Kateřina Hořejší a dodává: „Doporučujeme ale masírovat dásně od kořene směrem ke korunce. Dáseň se tím zpevní, vazy v ní se zmnoží a dáseň přestane alespoň nadále ustupovat.“

Pokud zanedbáváte pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa a nechodíte ani na dentální hygienu, raději se co nejdříve objednejte. „Stomatolog vás při pravidelných prohlídkách na problém obnažených krčků upozorní a doporučí vám návštěvu dentální hygienistky, která vás naučí správnou techniku čištění. S odstupem času by měla zkontrolovat a případně provést nácvik znovu,“ vysvětluje MUDr. Dagmar Kudrnová, vedoucí lékařka pražské stomatologické ordinace Arbes Dent.

„Pokud na pravidelné prohlídky nechodíte, citlivé krčky se časem ohlásí samy bolestí,“ doplňuje stomatoložka.

Pasta, krém, výplň

V případě, že je poškození ještě v normě, vás dentální hygienistka naučí správnou techniku čištění, doporučí vám vhodný měkký kartáček a zubní pastu určenou pro citlivé zubní krčky. „Vhodná je i pravidelná fluoridace u zubního specialisty,“ doplňuje Hořejší.

Podle Kudrnové jsou na odhalené krčky účinné jak zubní pasty určené pro domácí péči, tak desenzitivní laky, které se aplikují na povrch krčků v ordinaci dentální hygienistky.

„Některé pasty a laky obsahují látky, které pomáhají opravit povrch zubů a zabraňují, aby vnější vlivy pronikaly k nervovým zakončením. Pokud se však na krčku objeví již klínovité defekty, stomatolog by je měl raději vyplnit kompozitní výplní,“ dodává zubní lékařka s tím, že pasty ani výplně proces odhalování dásní nezastaví.

Když bolí, tak je nečistím…

Lidé s citlivými krčky také často dělají chybu, že se správnému čištění postižených míst raději vyhýbají. „Hodně pacientů si myslí, že se postižená dáseň nesmí čistit kartáčkem, protože by se ještě více odtahovala od zubu. Jenže neodstraněný plak vede obvykle k zánětu dásně. Ten bolí a krvácí, takže si pacient toto místo tím spíše nečistí, protože se domnívá, že si krvácení způsobuje právě kartáčkem. Jenže tím se zánět pořád zhoršuje a dáseň stále ustupuje,“ popisuje dentální hygienistka Jana Křepelková.

Je proto potřeba, aby zubní lékař nebo dentální hygienistka pacientovi vysvětlili, že ustoupené dásně a bolavé krčky potřebují ještě důkladnější očistu než zuby zdravé. Pomůže vám s tím buďto klasický měkký kartáček, nebo elektrický sonický kartáček.

„Podle studie i klinické praxe je sonický kartáček k dásním i zubům výrazně šetrnější než kartáček manuální. Studie prokázala, že způsobuje o 50 % méně dentinových abrazí než manuální kartáček. Některé sonické kartáčky navíc umožňují čistit v režimu pro citlivé zuby, můžete si k nim koupit i jemnější hlavici, což je pro odhalené krčky ideální,“ dodává Jana Křepelková.

Pozitivní zprávou také je, že se citlivé krčky začínají objevovat až kolem dvacátého roku věku, a nehrozí tedy, že by se s nimi musely potýkat děti.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 Krásné a zdravé zuby reprezentují a dodávají pocit sebevědomí, jsou znakem zdraví a

Krásný úsměv dělají zuby a na jejich perfektní vzhled klademe velký důraz. Proto

 Váš úsměv je vaší vizitkou, tak si ho určitě chcete udržet zářivý. Takže si pravidelně

Sekce: Zdraví
Zní to hrozně, ale u lidí nad třicet se začínající parodontitida dá vystopovat až v 80 procentech. I když

Sekce: Zdraví
Pěkné zuby jsou naší vizitkou. I proto je důležitá dostatečná péče. "Nedá se přesně specifikovat
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Těchto 9 potravin zvyšuje počet spermií.
Těchto 9 potravin zvyšuje počet spermií.
19.09.19 | Láska / Intimita / Rodinná
  Máme dobrou zprávu pro muže, kteří chtějí být otcem. Všechno, co jíte, může mít velký vliv na kvalitu a počet vašich spermií. A
Míváte sny o sexu?
Míváte sny o sexu?
19.09.19 | Láska / Intimita
Zdálo se vám v noci, že máte sex se svým šéfem, který vás ale vůbec nepřitahuje, se svým známým nebo třeba s Georgem Clooneym?
Tohle jsou věci, které při seznamování odradí každou holku
Tohle jsou věci, které při seznamování odradí každou holku
19.09.19 | Láska / Intimita
  Pánové a dámy, tyhle věci byste opravdu dělat neměli, jestli nechcete potenciálního partnera odradit dřív, než se stačíte
Blíží se revoluce v sexu? Muži odteď nebudou potřebovat kondomy.
Blíží se revoluce v sexu? Muži odteď nebudou potřebovat kondomy.
19.09.19 | Láska / Intimita / Rodinná
 Co se sexu týče, když to vezmeme hodně zjednodušeně, existují pouze dva druhy. Chráněný a nechráněný. Každý má asi nějaké své

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády