KRÁSA:

Povislá horní víčka jsou problémem žen i mužů. Kromě toho, že je vnímáme jako
15.10.19 | Krása / Kosmetika
   Stav naší pokožky, a zejména pak pleti, vypovídá o stavu našich vnitřních
11.10.19 | Krása / Péče o vlasy
   Dokonalé vlasy – to je sen každé z nás, ale realita bývá bohužel jiná.
10.10.19 | Krása / Péče o vlasy
  Krásný šperk se stává naší součástí, a tak není divu, že se nám ho vůbec
10.10.19 | Krása
Nejsem sama, kdo čas od času přemýšlí, kolik že je mu vlastně let.

Varovné signály těla: Jak poznat, že vám jde o zdraví?

02.01.17 | Sekce: Zdraví |

 Lidské tělo nemá příliš možností, jak nahlásit problém. Vysílá signály, které však máme tendenci přehlížet. Zbystřete, pokud jste často nemocní, unavení, bolí vás záda, otékáte nebo se prostě jen cítíte zle. 

Rozbolí vás hlava, vezmete si prášek – a je to. Bolest odezní. Jenže co když se vám tělo touto bolestí snažilo něco říct? A co když únava, která vás dlouhodobě sžírá, zasluhuje větší pozornost?

Podle psychosomatika Jana Hnízdila nemá tělo jinou možnost, jak nás na problém upozornit, než nemocí. Problém je, že většina pacientů i mnoho lékařů neumí naslouchat tělesným signálům. „Pokud by lidé hned v první fázi identifikovali chybu, změnili chování, mohli by se uzdravit sami, bez léků i bez lékařů,“ podotýká doktor Hnízdil.

Jestliže však člověk dlouhodobě potlačuje příznaky pomocí léků, nemoc možná na čas poleví, pak se ovšem objeví s větší intenzitou, nebo jiným způsobem.

„V civilizaci jsme odmalička odnaučováni naslouchat tělesným signálům a ,přemáhat se', ,ovládat', ,přizpůsobit'. Signály únavy, bolesti, hladu, žízně nebo vyprazdňování jsou ale velmi zásadní a v zájmu zachování zdraví bychom se měli znovu naučit je vnímat,“ říká internistka a psycholožka Kateřina Cajthamlová.

Které signály nepřehlížet?

Jak poznáte, že je něco v nepořádku? Podle doktorky Cajthamlové je takových signálů celá řada: celkový pocit únavy, změny kůže (barva, pigmentace, otoky, vystupující žíly), změny dýchání, srdeční aktivity nebo krevního tlaku, bolesti zad, problémy s vyměšováním či nejzávažnější signál – krvácení z oblasti kůže či sliznic.

„Nelze říci, který signál je nejčastější, často to bývá soubor různých potíží, který ve svém důsledku signalizuje závažné onemocnění. V zásadě platí pravidlo, pokud se objevuje nějaký příznak stále častěji a je stále obtížněji zvládnutelný běžnými opatřeními, je třeba vyhledat lékaře,“ radí lékařka.

Pozor dejte na brnění končetin, závratě, dvojí vidění nebo nezřetelnou mluvu – může jít o mozkovou příhodu. Problémy se srdcem se ohlašují bolestí na hrudi, studeným potem, slabostí, nevolností.

V případě psychiky byste neměli přehlížet úzkostné stavy, které mohou signalizovat celkové vyčerpání, problémy se zvládáním životních změn či poruchy sebedůvěry. „Úzkost může být postiženým vnímána a chápána jako problém duše (takto reagují častěji ženy) nebo se může takzvaně somatizovat – projevovat jako různé typy onemocnění s příznaky z oblasti srdce, páteře, změny dechu, změny vědomí – kolapsové stavy. Takto často reagují muži nebo přetížení lidé v rámci takzvaného syndromu vyhoření,“ podotýká Kateřina Cajthamlová.

Mezi další varovné signály patří hubnutí 10 % a více hmotnosti za dobu kratší než čtvrt roku (může signalizovat depresi nebo nerozpoznané nádorové onemocnění) nebo změny spánku. Přerušovaný spánek, potíže s usínáním, pozdní buzení s pocitem nevyspání, noční močení nebo bolesti mohou být opět známkou počínající nemoci.

Přísloví chytřejší než moderní přístroj

Zamyslet byste se měli i v případě, že vás v poslední době stihlo několik úrazů. Podle Jana Hnízdila to může být signál, že trpíte nadměrným napětím, protože člověk ve stresu hůř koordinuje své pohyby.

Pošramocená psychika se často projevuje nejrůznějšími nemocemi. „Člověk má nějaké životní starosti a to, co nedokáže vyřešit vědomě, začne postupem času tělo ,řešit' na nevědomé úrovni za něj – nemocí. Může to být bolest hlavy – signál, že má něčeho plnou hlavu, bolest zad – naložil si víc, než unese, deprese – žije pod tlakem, bolest břicha – nemůže něco nebo někoho strávit,“ říká Jan Hnízdil.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: Zdraví
Možná víte, že na uchu existují takzvané reflexní body. A pomocí akupresury, tedy jemného tlaku prsty je můžete kdykoli a kdekolli masírovat a ulevit

Sekce: Zdraví / Diety / DĚTI
Je to jako noční můra. Sledujete, jak vaše dítě odmítá jíst, jak hubne, až jsou z něj v podstatě jen kosti

  Jsou dvě hodiny ráno a vy se nervózně převalujete v posteli ze strany na stranu a ne a ne usnout. Co za tím stojí a jak se další probdělé noci

Sekce: Zdraví / DĚTI
Bolesti břicha jsou jedna z nejčastějších stížností u dětí a dospívajících, s níž

Sekce: Zdraví
Každá žena alespoň jednou v životě setkání s nevysvětlitelná bolest na hrudi, ale většina z nich
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

12 věcí, které spolu dělají šťastné páry.
12 věcí, které spolu dělají šťastné páry.
19.10.19 | Láska / Intimita / Rodinná
Láska má mnoho podob, ale existují situace, podle kterých zaručeně poznáte, že vedle sebe máte toho správného člověka.  
Jak poznáte, že už nejde jen o nezávazný sex?
Jak poznáte, že už nejde jen o nezávazný sex?
19.10.19 | Láska / Intimita
Jak poznáte, že nezávazné blbnutí možná přerůstá ve velkou lásku?  
10 důvodů, proč byste měla chodit se samotářem.
10 důvodů, proč byste měla chodit se samotářem.
19.10.19 | Láska / Intimita
Neradi chodí do společnosti a opouštějí teplo svého domova. A jsou v mnoha věcech lepší než ostatní muži.  
14 strašlivých věcí, které muži nechtějí, aby se při sexu opakovaly!

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády