KRÁSA:

25.03.20 | Krása / Kosmetika
   Stav naší pokožky, a zejména pak pleti, vypovídá o stavu našich vnitřních
18.03.20 | Krása
Všichni ho vychvalují až do nebe. Na internetu snad nenajdeš jedinou negativní
13.03.20 | Krása / Péče o vlasy
Patříte mezi ty, kteří si berou léky a antibiotika až ve chvíli, kdy už není
Nebaví vás neustále chodit ke kadeřnicím nebo jen občas zatoužíte po rychlé
   Vrásky, unavená pokožka, tmavé pytle pod očima. Tohle mladistvé vizáži

Jóga: Skvělé cvičení, které má ale i negativní stránky

12.03.20 | Sekce: Zdraví / Fitness |

Hot jóga je skvělé cvičení, které nabízí řadu výhod. My však známe i její odvrácenou stránku. Co přesně hot jóga představuje? A hodí se pro každého?

„Hot jóga, neboli horká jóga, je cvičení jógových pozic v místnosti vyhřáté na 38 až 42 °C a co je důležité, není to jiný název pro bikram jógu,“ upřesňuje hned na úvod instruktorka hot jógy Pavla Křečanová z Domu jógy v Praze. „Bikram jóga má přesně dané pořadí a počet pozic, kdežto při cvičení hot jógy si lektor vede lekci výhradně podle sebe. Většina lektorů má svou vlastní, specifickou sestavu,“ dodává Křečanová.

V každém případě však platí, že každý styl jógy vyžaduje různé stupně fyzické schopnosti. Některé formy jógy jsou zaměřené na duchovní stránku, jiné kladnou důraz na dechová cvičení a jiné jsou zaměřené na samotný pohyb. „Nejlepší variantu pak představují takové styly jógy, kde jsou zkombinované všechny tři prvky. Co se týče hot jógy, je k ní přidán ještě další prvek – vyšší teplota, což nabízí zajímavou zkušenost a poznání vlastního těla,“ doplňuje instruktorka jógy Věra Vojtěchová a zakladatelka Domu jógy v Praze.
Cvičením jógy můžete zlepšit svůj imunitní systém

Ačkoliv z vědeckých výzkumů často vyplývá ledasco, tak tvrzení, že pravidelným cvičením klasické, dynamické či hot jógy můžete zlepšit svůj imunitní systém, potvrzují i samotní instruktoři jógy – nikoliv pouze vědci. Podle jedné ze studií byly potvrzeny blahodárné účinky jógy na fyzické i duševní zdraví a ukazuje se rovněž, že jóga může pozitivně ovlivňovat náš imunitní systém. „Jóga dokáže snižovat hladinu stresu, zlepšit kostní zdraví, snížit bolesti v zádech, ulevit od depresí a snížit rizikové faktory pro srdeční onemocnění,“ vyjmenovává benefity cvičení jógy Křečanová.
Další benefity, které hot jóga nabízí:
1. Krásnější pleť

Vyšší teplota napomáhá otevření pórů, díky čemuž se pleť čistí. Kromě toho je pot přírodní antibiotikum, které dokáže zničit kožní bakterie.
2. Lepší flexibilita

Správně nahřáté svalstvo umožňuje provádět cviky s větší intenzitou, bez bolestí svalů a s menším rizikem zranění.
3. Dobrá nálada

Hot jóga je ideální k zahnání chmur a dokonce i k léčení depresí. Hodina až hodina a půl hot jógy vás doslova nabije endorfiny.
4. Nalezení harmonie

Při hot józe se musíte mnohem intenzivněji soustředit na svůj dech a mnohem snáze se tak dostanete do harmonie s vlastním tělem i duší.

Kromě toho hot jóga, díky vyšší teplotě, má pozitivní vliv na prokrvení organismu. Pomáhá také v prevenci proti virovým onemocněním. Zvyšuje kapacitu plic, posiluje srdeční činnost a napomáhá přirozenému čištění organismu a pročištění lymfatického systému. V neposlední řadě upravuje metabolismus a v porovnání s jinými styly jógy se u ní i mnohem snadněji hubne.

Na druhou stranu se ale najdou i negativní stránky hot jógy.
Na co si dát při hot józe pozor
1. Dehydratace

Pobyt v příliš vyhřáté místnosti může vést k dehydrataci, což se projevuje sníženou potivostí, slabostí, nevolností, bolestí hlavy či dokonce pocity na omdlení. Tento problém se dá poměrně snadno vyřešit tím, že budete pít dostatečné množství čisté neperlivé vody. „Nejdůležitější je dodržovat pitný režim před lekcí, během lekce ani po ní už to nedoženete,“ zdůrazňuje Vojtěchová.
2. Rychlé vyčerpání

Většina z nás není zvyklá fungovat při vysokých teplotách, takže se může objevit určitá míra tepelné intolerance. „Je důležité hlídat se, zbytečně se nepřetěžovat, spíše si užívat duchovní stránku hot jógy. Jakmile začnete mít pocit malátnosti, vyčerpání nebo bolesti hlavy – odpočívejte a neváhejte oslovit instruktora jógy,“ upozorňuje Křečanová.
3. Riziko infekce

Jelikož se cvičení hot jógy odehrává v horku a vlhku, mohou se snadněji šířit infekce, i tomu jde však předcházet. „Navštěvujte pouze studia jógy, kde je na první pohled čisto. Při cvičení používejte vlastní ručníky a pokud možno i podložky,“ radí Vojtěchová.
Hot jóga není pro každého

Pokud se svěříte do rukou zkušeného instruktora jógy, budete naslouchat jeho pokynům i pokynům svého těla, snadno si na hot józe vypěstujete závislost a budete moci těžit z jejich benefitů. Přesto není hot jóga pro každého. „Hot józe by se měly vyhnout těhotné ženy. Příliš vhodná není ani pro lidi, kteří trpí cukrovkou nebo hypermobilitou. Zcela byste na toto cvičení měli zapomenout, pokud vás trápí kardiovaskulární choroby nebo vysoký krevní tlak. Jestliže si nejste svým zdravotním stavem či kondicí jisti, zeptejte se na názor svého lékaře.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: Láska / Intimita
Není pochyb o tom, že jóga je skvělá a každým dnem jí po celém světě přibývají

Sekce: Zdraví / Fitness
Je pro vás posilovna místem, kde chcete být sami, a skupinová cvičení nemůžete ani cítit? Možná

Sekce: Zdraví / Fitness
Když se hormony splaší, je to zlé. Míváš bolestivou menstruaci, trpíš

Sekce: Zdraví / Fitness
 Cvičební program deep work zažívá nevídaný boom. Je to nové dynamické cvičení,

Sekce: Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení. Specialitou je, že se
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Tyhle drobnosti z vaší ložnice vyženou rutinu
Tyhle drobnosti z vaší ložnice vyženou rutinu
03.04.20 | Láska / Intimita / Rodinná
Prosinec je poměrně náročný na různá setkání, přípravy, shánění dárků a s nimi spojený stres. Že na milování v tomto hektickém
Sex dělá lidi chytřejší
Sex dělá lidi chytřejší
03.04.20 | Láska / Intimita
V průběhu vědeckých experimentů se američtí medici dozvěděli, že vzrušený stav a zvýšená pohlavní touha se příznivě odráží na
Proč končí stále více vztahů rozchodem? Očekáváme od nich příliš mnoho
Proč končí stále více vztahů rozchodem? Očekáváme od nich příliš mnoho
02.04.20 | Láska / Rodinná
Najít partnera vhodného pro život není jednoduché. Pokud už se zadaří, není ani tehdy jistota, že případné manželství vydrží
Sex jako lék na všechno. 5 nemocí, se kterými se dokáže vypořádat
Sex jako lék na všechno. 5 nemocí, se kterými se dokáže vypořádat
01.04.20 | Láska / Intimita
Nepříjemné ledvinové kameny, chřipka, bradavice nebo bolehlav? Ač je to k nevíře, i tohle jde snadno a rychle „vykurýrovat“

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády