KRÁSA:

 Netradiční až šokující tipy na to, jak být krásnější, si ženy vyměňují
Povislá horní víčka jsou problémem žen i mužů. Kromě toho, že je vnímáme jako
15.10.19 | Krása / Kosmetika
   Stav naší pokožky, a zejména pak pleti, vypovídá o stavu našich vnitřních
11.10.19 | Krása / Péče o vlasy
   Dokonalé vlasy – to je sen každé z nás, ale realita bývá bohužel jiná.
10.10.19 | Krása / Péče o vlasy
  Krásný šperk se stává naší součástí, a tak není divu, že se nám ho vůbec

Sluneční alergie se často objevují krátce po příjezdu k moři

26.06.18 | Sekce: Zdraví |

 

Pokud se vám na pokožce po pobytu na sluníčku objeví zarudlá místa, případně vyrážka, která svědí, pak se jedná s největší pravděpodobností o sluneční alergii. Příčinou jejího vzniku může být užívání některých léků (např. antibiotik), mastí či obyčejné používání parfémů, vždy však v kombinaci s UV zářením. Nicméně existuje i řada slunečních alergií, u nichž hraje roli pouze UV záření a jím vyvolané volné radikály.

Sluneční alergie se nejčastěji objevují v dekoltu, na rukou a lýtkách, tedy na místech trvale vystavených slunci. Už po několika hodinách začne kůže svědit, někdy i pálit a objeví se kopřivka. Pokud se pokožka správně neošetří, pak se alergie mohou vyskytnout u každého opalování. Ustupují obvykle až koncem léta či po první letní dovolené, po tzv. otužení kůže.

Zarudnutí a vyrážka se mohou objevit i po krátkém pobytu na slunci u moře. „Vyvolávající příčiny jsou velmi pestré, mohou to být různé látky aplikované zevně na kůži – kosmetické přípravky, jako jsou mýdla, pleťové krémy, laky nebo tužidla na vlasy, zejména parfémované. Některé chemické látky, jako je například dehet nebo různé rostlinné výtažky z citrusů, celeru či například bolševníku. Na jejich vzniku se ale mohou podílet také vnitřně užívané léky – antibiotika, léky na vysoký tlak a řada dalších. Dochází k prudkému rozvoji spektra nových léků, z nichž některé mají jako typický vedlejší účinek zvýšenou citlivost kůže vůči slunečnímu záření. Nesmí se zapomínat také na různé podpůrné přípravky a doplňky stravy, kterých se užívá stále více. Z vyvolávajících příčin nelze vyloučit ani úzký a častý kontakt s domácími zvířaty a mnoho jiných faktorů zevního prostředí,” vysvětluje primářka MUDr. Ivana Krajsová, MBA.

Jak problému předcházet? 

V první řadě je zapotřebí vyloučit všechny možné vyvolávající příčiny, jež mohou alergie způsobit.

„Lze preventivně užívat i antioxidanty jako beta karoten, vitamín E a C či lykopen, jež jsou schopny částečně ochránit kůži před negativními vlivy slunečního záření. Pro vybrané pacienty s těžkým recidivujícím průběhem sluneční alergie je pak možno zvážit prevenci v podobě kúry pomocí UV lampy – fototerapeutickými přístroji za dohledu lékaře,” doporučuje dermatoložka MUDr. Naděžda Vojáčková z pražské Polikliniky Anděl.

Citliví jedinci by pak měli nosit výhradně volné oděvy, klobouk nebo slunečník. Jelikož se na vzniku alergií podílí jak UVA, tak UVB záření, je zapotřebí používat opalovací přípravky s oběma typy. Výborné jsou přípravky se silným antioxidačním komplexem, který neutralizuje volné radikály, jež jsou spouštěči slunečních alergií.

Naopak by tito lidé neměli používat parfémy, kolínské či osvěžující kapesníčky, které mohou přispět ke vzniku sluneční alergie. Po pobytu na slunci by se měli vždy osprchovat.

První pomoc 

Při akutních obtížích pomáhají antihistaminika, která zmírní svědění a zarudnutí pokožky. Lékaři je doporučují užívat u opakovaných alergií již tři dny před odjezdem na dovolenou a pak po celou dobu dovolené.

Projevy na kůži je potřeba ošetřovat lokálně. Pokud mokvají, pomůže tekutý pudr nebo prostředky se zinkem. Zaschlá ložiska je potřeba promazat tzv. emoliencií (látky zvyšující hydrataci), prospěšné mohou být preparáty s panthenolem.

„Při prudké reakci na kůži někdy lékaři doporučují i lokální použití kortikoidů. Pomoci ale může i homeopatická léčba, která spočívá v užívání preventivních přípravků 14 dní před pobytem na slunci a po celou dobu pobytu, ale i v bezprostřední péči o již vzniklou alergii,” vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová z Benu lékárny Mladá Boleslav.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Opálená pokožka působí na první pohled zdravěji a mnohým jedincům dodává na sebevědomí.

Sekce: Zdraví
Také vás zajímá, jak je možné, že s někým nedělá pyl nebo přítomnost kočky naprosto nic,

Pokožka každého z nás přirozeně stárne. Soudržnost buněk se zhoršuje, zpomaluje se syntéza kolagenu,

 Víte, že i strava může ochránit pokožku před slunečním zářením? Samozřejmě krémy

Sekce: Zdraví
 Alergie je v poslední době jeden z mnoha civilizačních strašáků. Trápí dospělé i děti. Pro
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

4 rozdíly mezi normálním sexem a pornem!
4 rozdíly mezi normálním sexem a pornem!
22.10.19 | Láska / Intimita / Rodinná
  4 věci z porna, které nejsou tak běžné, jak by se mohlo zdát.  
Jsou frigidní, nebo to partner neumí?
Jsou frigidní, nebo to partner neumí?
22.10.19 | Láska / Intimita / Rodinná
  Frigidita je samozřejmě reálný problém, ale je těžké odhadnout, jestli je nechuť k sexu způsobena opravdu touto dysfunkcí, nebo
Orgasmus na několik způsobů: Znáte všechny?
Orgasmus na několik způsobů: Znáte všechny?
22.10.19 | Láska / Intimita
  Nic vás neuvolní tak, jako přicházející rozkoš, která doznívá a rezonuje celým tělem. Myslíte si, že orgasmus je jenom jeden?
Pane, pojďte se seznámit…
Pane, pojďte se seznámit…
22.10.19 | Láska
  Jak jsem slíbila, vyzkoušela jsem se seznámit přes seznamovací agenturu a přiznávám se, že jsem v rozpacích. Nevím, jak se s

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády