KRÁSA:

12.11.19 | Krása / Péče o tělo
Pomalu se otepluje a my s chutí vytahujeme ze skříní své jarní kostýmky, sukně
12.11.19 | Krása
Všichni ho vychvalují až do nebe. Na internetu snad nenajdeš jedinou negativní
11.11.19 | Krása
  Známe to každá. Opakované řinčení budíku, vyděšený pohled do zrcadla a
09.11.19 | Krása / Péče o tělo
Chcete úžasné nohy? Vypijte si nejdříve turka! Právě kávová sedlina je totiž
07.11.19 | Krása / Manikúra
  Mnoho dnešních žen propadlo gelové či akrylové manikúře. Bohužel tento ne

Potraviny, které se tváří jako zdravé. Ale nejsou!

03.02.17 | Sekce: Zdraví / Zdravé stravování |

Potraviny, které se tváří jako zdravé. Ale nejsou!

 Snídáte müsli, nejíte pečivo a nakupujete biopotraviny. Tak to váš jídelníček musí být ukázkově zdravý! A nebo ne? Budete se divit, ale některé zdánlivě zdravé potraviny mohou totiž přímo klamat tělem.

Naučit se stravovat vyváženě a zdravě není nic zas až tak náročného. Každopádně stejně jako ve všem, i v tomto případě na vás bude čekat pár malých nástrah.

Pozor si musíte dát především při výběru potravin. Ne všechny z těch, co jsou běžně považovány za zdravé, skutečně zdravé jsou. S výživovými odbornicemi Hanou Málkovou ze společnosti STOB a Pavlou Tomáškovou, specialistkou se soukromou praxí, jsme vybrali pět potravin, které vás matou nejčastěji.

Jaké to jsou?

1. Ochucené kefíry a jogurtové nápoje

„Kefíry, zákysy a jogurtové nápoje jsou zdrojem mnoha cenných látek, zejména plnohodnotných bílkovin, vápníku a probiotických kultur. Ochucené varianty těchto nápojů jsou však kromě toho také velmi bohatým zdrojem cukru. Například v jednom balení ochuceného kefíru je obsaženo až 50 g cukru, což je více než polovina maximálního doporučeného denního příjmu,“ upozorňuje Hana Málková.

Raději tedy vybírejte neochucené varianty těchto produktů. „Komu neochucené nápoje nechutnají, může do nich přidat čerstvé ovoce nebo je případně i trochu přisladit. Množství cukru bude i tak určitě nižší než v kupovaných ochucených nápojích,“ dodává Hana Málková.

2. Müsli

Když se řekne „zdravá snídaně“, drtivá většina lidí si představí právě müsli s mlékem či jogurtem. Často však müsli, které si běžně dáváte k snídani, nemá se zdravou výživou nic společného.

„Záleží na tom, jaké vyberete. Některé dětské cereálie nebo zapékané müsli jsou velmi bohatým zdrojem cukru, někdy i nevhodného tuku, a obsah vlákniny a dalších příznivých látek je minimální,“ říká Hana Málková.

Z výživového hlediska bývají nejvýhodnější takzvané sypané müsli, které obvykle obsahují nezpracované vločky, semínka, sušené ovoce a někdy i ořechy.

Mimochodem, víte, jaká semínka a ořechy jsou nejzdravější?

3. Dětská šunka

Kupujete dětskou šunku s představou, že musí být určitě zdravější než její klasická verze?

„Na dětskou šunku nejsou kladeny žádné legislativní požadavky a je jen marketingovým tahem výrobců. Někteří výrobci tvrdí, že je v jejich dětské šunce méně soli. Ale snížením jejího obsahu je šunka na povrchu ,mokrá‘ a toto prostředí je živnou půdou pro patogenní mikroorganismy. Často si lidé také myslí, že je v dětské šunce méně dusitanů, což není pravda. Dětská šunka obsahuje stejné množství dusitanů jako šunka normální,“ uvádí Pavla Tomášková.

Pokud vybíráte šunku, nejvhodnější variantou jsou šunky výběrové, které nesmí obsahovat barviva a škroby. Zároveň je u nich důležité pohlídat co nejnižší obsah tuku, maximálně 5 procent, a naopak co nejvyšší podíl masa. Ten by měl být vyšší než 90 procent.

4. Pufované chlebíčky

Někdy se jim říká „polystyren“ a pro spoustu lidí představují neodmyslitelnou součást zdravého odlehčeného jídelníčku.

„Jedinou výhodou těchto chlebů je ale jen to, že jsou plné vzduchu, jsou tedy velmi lehké a člověk jich může sníst na množství kusů více než klasického pečiva. Co se ale týká nutričních hodnot, žádné výhody tu nejsou. Obsah vlákniny většinou není o mnoho vyšší než u klasického pečiva, a nevýhodou je především jejich vysoký glykemický index. Brzy po nich tedy budete mít opět hlad,“ říká Hana Málková.

Lepší je proto volit kvalitní celozrnné pečivo, ač ho třeba na množství nemůžete sníst tolik. Obsahuje totiž mnohem víc vlákniny, tudíž má i výrazně nižší glykemický index.

5. Sójové nápoje

Řada lidí kupuje sójové nápoje jakožto zdravější alternativu mléka. To však má význam jen pro ty, kteří ze zdravotních důvodů mléko živočišného původu konzumovat nemohou.

„Mléko je cenným zdrojem vápníku, plnohodnotných bílkovin a dalších příznivých látek, které v sójových nápojích v takovém množství nenajdete. V některých méně kvalitních nápojích je navíc sója z velké části nahrazena ztuženým tukem, který může být bohatý na trans mastné kyseliny,“ uvádí Hana Málková.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: Zdraví / Diety
 Existuje spousta mýtů, které kazí vaše hubnutí. Vybrali jsme sedm, o kterých možná

  Aneb porazí párek s hořčicí cereálie?

Sekce: Zdraví / Diety / DĚTI
 Anglické slovo snídaně („breakfast“) znamená přerušení nočního půstu neboli

Nadváha, tloušťka nebo aspoň nevzhledná pneumatika okolo břicha či boků. Lidský tuk je obvykle spojován s

Když se bavíme o dobře vyváženou stravu, máme na mysli, že jídlo subjekt musí obdržet všechny
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Proč v nás hádky vyvolávají sexuální napětí
Proč v nás hádky vyvolávají sexuální napětí
12.11.19 | Láska / Intimita
  Určitě to znáte samy. Situace, kdy po hádkách máte chuť svého partnera vytrestat mlčením či nepříjemnou atmosférou, místo toho
Vědci tvrdí, že páry, které se spolu často hádají, se opravdu milují.
Vědci tvrdí, že páry, které se spolu často hádají, se opravdu milují.
12.11.19 | Láska / Intimita / Rodinná
Podle nových studií, až 44 % sezdaných párů věří, že dohadování se více než jednou týdně jim pomáhá udržet zdravý a produktivní
Co všechno se ti může stát při sexu? Někdy se pobavíš, jindy jde o život!
Co všechno se ti může stát při sexu? Někdy se pobavíš, jindy jde o život!
12.11.19 | Láska / Intimita
Že je sex naprosto bezpečná aktivita? Vždyť jde při něm skoro o život! Pokud tě jako největší riziko napadly všemožné pohlavní
5 pravidel pro sex v práci
5 pravidel pro sex v práci
12.11.19 | Láska / Intimita
Máte v práci neodolatelného kolegu, kterého svlékáte očima, jen se kolem vás mihne? Přehráváte si v hlavě ty nejúžasnější plány,

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády