KRÁSA:

09.09.19 | Krása / Péče o vlasy
  Ráda byste se chlubila sexy hřívou, jenomže místo toho vám matka příroda
05.09.19 | Krása / Péče o tělo
Toužíte po opálené pokožce, ale nechcete své tělo vystavovat škodlivým
04.09.19 | Krása / Péče o tělo
Máte po těle kožní výrůstky a drobné bradavičky, které jsou vadou na kráse, jež
04.09.19 | Krása / Kosmetika
   Být tak roztomilá jako malá holka a přitom neuvěřitelně svůdná…nyní máte
01.09.19 | Krása / Péče o tělo
  V létě čas běží tak nějak jinak. Zase ses začetla do knihy a zapomněla se

Co funguje na spálenou pokožku od sluníčka

14.07.18 | Sekce: Zdraví |

Sluneční záření má celou řadu benefitů, ale i stinných stránek. Kromě pozitiv v podobě podpory tvorby vitamínu D i hormonu dobré nálady serotoninu je to i nebezpečné UV záření a jeho negativní působení na pokožku. K velkým problémům přitom stačí velmi málo. A nejedná se jen o spálenou pokožku, ale i mnohem závažnější problém v podobě zhoubného nádoru melanomu.

Spálení pokožky je naprosto přirozenou reakcí nechráněné kůže na působení UVB složky slunečního záření. Jelikož se jedná o poměrně bolestivou záležitost, poradíme vám, jak dosáhnout okamžité úlevy a také co nejrychlejší regenerace poškozené pokožky.

Nejprve je zapotřebí rozlišit, o jakou formu spálenin se jedná:

  • Mírné spáleniny se vyznačují růžovou až zčervenalou pokožkou, která je horká, bolestivá a svědí.
  • U středně těžkých spálenin dochází k zarudnutí pleti, na které se utvoří puchýřky, které praskají. Spálená kůže se později sloupe.
  • Nejtěžší spáleniny se vyznačují tmavočervenou až purpurovou barvou kůže, na které se mohou tvořit puchýřky. Tento stav je doprovázen nevolností, bolestí hlavy, zimnicí, horečkou a závratěmi.

Lehčí stavy dokážete zvládnout sami. První pomocí u lehčích forem je přiložení studeného obkladu a celková hydratace organismu. Osvědčené jsou i obklady z odvaru ze silného zeleného a černého čaje či borové vody.

„Vyzkoušejte osvědčený recept jižanských zemí – bílý jogurt bohatý na probiotika. Nejenže chladí, ale posiluje i lokální imunitu kůže a urychluje hojení. Na spáleniny pomáhají i obklady z mléka či potření postiženého místa tvarohem,“ doporučuje dermatoložka doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D.

Obklady z tvarohu, bílého jogurtu, kefíru či syrovátky lze přiložit na 15 minut a následně setřít. Kyselina mléčná pomáhá zklidnit zarudnutí pokožky a ulevuje od bolesti. Někdy je zapotřebí obklad několikrát za sebou opakovat. Výborná je i vlažná koupel s příměsí podmáslí nebo jogurtu, případně s hrstkou ovesných vloček.

Od zarudlé pokožky může ulevit i okurka či nakrájená rajská jablíčka. Pomoci ale může i gel z aloe vera či kokosový olej. Někomu dělají dobře i obklady z jahodové šťávy či dřeně. Doporučit lze i obklady z hypermanganu či koupel s rozpuštěnou jedlou sodou.

Pomocníci z lékárny

Jako skvělá první pomoc může zafungovat i termální voda, jež dokáže pokožku hydratovat i do hlubších vrstev. Osvědčené jsou i nejrůznější spreje či gely s panthenolem či další SOS přípravky se speciálními komplexy, které dokážou zklidnit zarudlou pokožku, hydratovat a přinést jí okamžitou úlevu.

„Pokud máte těžké spáleniny, neměli byste hazardovat se zdravím a raději okamžitě vyhledat pomoc lékaře. V těchto případech budou zapotřebí k léčbě obvykle krémy nebo mléka s obsahem kortikosteroidů, celkově vedou k úlevě léky s antipyretickým a protizánětlivým účinkem,” upozorňuje MUDr. Naděžda Vojáčková z pražského Laserového centra Anděl.

Hrozbu rakoviny kůže lidé stále podceňují

Pokud se zanedbá ochrana kůže během vrcholící sezóny, může to mít i tragické následky.

„Deset i dvacet let po spálení pokožky nemusí dojít k žádným projevům, pak ale může dojít k vyčerpání imunitního systému pokožky, který se snaží každé poškození buňky opravit či zničit, a začne docházet k dělení buněk a vzniku kožního nádoru,” vysvětluje primářka Darina Zelenková z pražské Nemocnice Na Bulovce.

Ani to ale nemusí být pravidlem. U někoho se může rakovina kůže objevit mnohem dříve. Což potvrzují i statistiky tohoto onemocnění. Neustále totiž roste počet nemocných mladších třiceti let, kteří onemocní zhoubným melanomem. U většiny z nich se tak nejčastěji stalo právě kvůli nedostatečné ochraně před UV zářením. Podceňovat ochranu pokožky se tedy skutečně nevyplácí.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: Zdraví
Pokud se vám na pokožce po pobytu na sluníčku objeví zarudlá místa, případně vyrážka, která

Když mluvíme o zdraví, měli bychom myslet i na zdravé nohy. Právě ty jsou enormně namáhány a trpí

Pokožka každého z nás přirozeně stárne. Soudržnost buněk se zhoršuje, zpomaluje se syntéza kolagenu,

Sekce: Krása / Kosmetika
 Jaké existují druhy peelingů a jak působí?

 Jemná kůže kolem očí dělá ženám vrásky, a to doslova. Již okolo dvacátého pátého
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Těchto 9 potravin zvyšuje počet spermií.
Těchto 9 potravin zvyšuje počet spermií.
19.09.19 | Láska / Intimita / Rodinná
  Máme dobrou zprávu pro muže, kteří chtějí být otcem. Všechno, co jíte, může mít velký vliv na kvalitu a počet vašich spermií. A
Míváte sny o sexu?
Míváte sny o sexu?
19.09.19 | Láska / Intimita
Zdálo se vám v noci, že máte sex se svým šéfem, který vás ale vůbec nepřitahuje, se svým známým nebo třeba s Georgem Clooneym?
Tohle jsou věci, které při seznamování odradí každou holku
Tohle jsou věci, které při seznamování odradí každou holku
19.09.19 | Láska / Intimita
  Pánové a dámy, tyhle věci byste opravdu dělat neměli, jestli nechcete potenciálního partnera odradit dřív, než se stačíte
Blíží se revoluce v sexu? Muži odteď nebudou potřebovat kondomy.
Blíží se revoluce v sexu? Muži odteď nebudou potřebovat kondomy.
19.09.19 | Láska / Intimita / Rodinná
 Co se sexu týče, když to vezmeme hodně zjednodušeně, existují pouze dva druhy. Chráněný a nechráněný. Každý má asi nějaké své

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády