KRÁSA:

28.02.20 | Krása / Péče o vlasy
  Krásný šperk se stává naší součástí, a tak není divu, že se nám ho vůbec
21.02.20 | Krása / Péče o vlasy
   Dokonalé vlasy – to je sen každé z nás, ale realita bývá bohužel jiná.
Po zářivém hollywoodském úsměvu touží každý. Jak si ho ale pořídit bez
12.02.20 | Krása / Péče o tělo
Snažíte se jíst vyváženě, dopřáváte si pohyb, ale stejně vám do vysněné váhy
07.02.20 | Krása / Péče o vlasy
Jsou vaše vlasy až příliš suché? Dopřejte jim jarní ozdravnou kúru s hořčičným

Epidemie spalniček se dál šíří

03.09.18 | Sekce: Zdraví / DĚTI |

Díky moderní medicíně a očkování jsme o celé řadě infekčních a mnohdy i velmi závažných nemocí již dlouho neslyšeli. V poslední době se ale vše začíná měnit. Proočkovanost světové populace klesá a nemoci, které již měly být dávno vymýcené, zaznamenávají opět obrovský nárůst.

Nejinak je tomu u spalniček, infekčního onemocnění, které je vysoce nakažlivé a na které se může i zemřít. V zimě se epidemie šířila po Evropě, nyní s ní bojují v Jižní Americe (Brazílii a Venezuele).

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) v průběhu prvních šesti měsíců roku 2018 přibylo v Evropě více jak 40 000 případů spalniček, přičemž 37 lidí na toto onemocnění zemřelo. Jedná se o obrovský nárůst, přičemž většina těchto případů byla zaznamenána na Ukrajině (více jak 25 000 nemocných), větší množství ale i v zemích, jako je Srbsko (5666), Rumunsko (4317), Francie (2588) či Řecko (2338).

Za celý loňský rok bylo přitom zaznamenáno jen 23 927 případů v celé Evropě a za rok 2016 dokonce jen 5273. U nás bylo koncem letošního června zaznamenáno 146 nemocných, což je stejné číslo jako za celý loňský rok. Vědci nyní zdůvodňují, proč tomu tak je.

Především USA a západní svět z pohledu očkování velmi negativně ovlivnila podvodná studie z roku 1998 tehdy ještě britského lékaře Andrewa Wakefielda, jež tvrdila, že kombinovaná vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám způsobuje autismus. Této lživé informace se tehdy chytily některé známé osobnosti, kvůli nimž se zpráva rozšířila do celého světa. Přestože dvacetiletá zkoumání nic takového nepotvrdila, míra proočkovanosti v západním světě významně klesla.

Přestože byly tyto lži již nesčetněkrát vyvráceny, na internetu a sociálních sítích stále žijí a neustále přibývá lidí, kteří jim věří.

Na Ukrajině tomu bylo jinak. V roce 2008 zde dosáhla míra proočkovanosti 95 %, což je potřebné množství, jež dokáže ochránit společnost před rozvojem infekce. Nicméně v roce 2016 již proočkovanost činila jen 31 %. Stalo se tak zejména kvůli válečnému konfliktu a zhoršené dostupnosti zdravotní péče, včetně očkovacích látek.

V Itálii došlo ke zhoršení situace až v letošním roce, kdy za první půlrok bylo zaznamenáno více než 2000 případů. Jak uvedl deník Time, stalo se to na základě zrušení povinného očkování dětí při nástupu do mateřské školy či předškolního vzdělávání.

Z těchto důvodů Světová zdravotnická organizace (WHO) nyní apeluje na vlády států Evropy, aby udělaly vše proto, aby se u nich opět zvýšila populační proočkovanost. Podle odborníků téměř všechny vakcíny fungují, vždy ale záleží na konkrétních dospělých jedincích, jak se k danému tématu postaví. Pokud dospělí selžou, pak bez ohledu na to, v jaké zemi se tak stane, jsou to děti, které za to platí.

Spalničky

Spalničky se zprvu projevují jako běžná virové infekce. Nemocné trápí kašel, rýma, zánět spojivek, zvýšená tělesná teplota až horečka šplhající ke 40 stupňům. Časem se ale za ušima a na zátylku objevuje vyrážka, která postupuje přes obličej a krk směrem dolů na trup a končetiny. Současně se zvětšují mízní uzliny, může nastoupit průjem, nechutenství.

Nekomplikovaný průběh spalniček může provázet zánět průdušek. Existují ale i komplikace jako zápal plic a zánět mozku. Nejvíc obávanou komplikací je tzv. subakutní sklerotizující panencefalitida, což je vzácný, ale vždy smrtelný následek spalničkové nákazy. Projevuje se až po šesti či sedmi letech po předchozí infekci. Dochází k ní, pokud dítě prodělá spalničky do dvou let věku, kdy ještě imunitní systém není úplně zralý a infekce se rozšíří i do centrálního nervového systému.

Odborníci dodávají, že nejvíce nebezpečné jsou spalničky právě pro kojence a děti do dvou let věku, případně pro další lidi s oslabenou imunitou.

Komplikace může způsobit i nákaza těhotné ženy v prvních dvanácti týdnech těhotenství, zde hrozí především potrat.

 

скачать dle 12.1
(hlasů: 1)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: Zdraví
Chřipkové epidemie u nás probíhají prakticky každoročně a jen málokdo jimi projde bez úhony. Dá se

Sekce: Zdraví
Epidemie žloutenky typu A pořádně potrápila Brno a okolí. Nedávno se tato infekce objevila také

Sekce: Zdraví
 Kolem roku 2020 by nemoci a úmrtí na následky kouření mohly být větší epidemií než

Sekce: Zdraví
 Lze se vůbec útoku chřipky bránit nějak preventivně? V podstatě ano, ale není to ochrana stoprocentní, pouze

Sekce: Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Co chtějí muži, aby ženy věděly o sexu? Těchto deset věcí!
Co chtějí muži, aby ženy věděly o sexu? Těchto deset věcí!
28.02.20 | Láska / Intimita / Rodinná
  Říká se, že muži jsou tak pohlceni svým libidem, že během sexuálních aktivit o sobě vůbec nevědí. Muži se však od žen vůbec
Pánové, tohle chce zažít opravdu každá
Pánové, tohle chce zažít opravdu každá
28.02.20 | Láska / Intimita
  Nemusíte chodit do jazykovky, abyste se stal mistrem jazykových dovedností. Ženy milují, když jim uděláte tyhle čtyři věci.
Muži pravděpodobně chtějí sex víc než jídlo
Muži pravděpodobně chtějí sex víc než jídlo
27.02.20 | Láska / Intimita / Rodinná
  Máte doma partnera, který při milování myslí na jídlo, nebo se jím v rámci milostným hrátek rád obklopuje? Vědci tvrdí, že to
Po náročném cvičení velikostí penisu neohromíte. Scvrkne se na minimum
Po náročném cvičení velikostí penisu neohromíte. Scvrkne se na minimum
27.02.20 | Láska / Intimita / Rodinná
Muži se rádi poměřují ve sprchách posiloven a bazénů a jsou kvůli tomu těmi, komu na velikosti penisu záleží mnohem více než

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády