KRÁSA:

07.07.20 | Krása / Péče o vlasy
Lidé, zejména ženy, jsou pro lesklou a zdravě vypadající hřívu ochotní udělat
03.07.20 | Krása / Péče o tělo
Že s bradavicí si dokáže poradit jen tekutý dusík? Ale kdepak! Jsou i jiné
03.07.20 | Krása / Péče o tělo
Většina lidí, kteří začnou posilovat, se nejdříve zaměří na břicho. Jenže
Mít zdravé a hezké zuby je dobrá vizitka každého. Je důležité chodit pravidelně
01.07.20 | Krása / Péče o vlasy
Málokterá dlouhovláska si nechává na své lokny ráda sáhnout. Pokušení nechat je

Sovy umírají dříve než skřivani, protože musejí chodit do práce ráno

10.09.18 | Sekce: Zdraví |

Podle britských a amerických vědců sovy umírají dříve než skřivani. A není to výrok ornitologů nýbrž epidemiologů zabývajících se průměrnou délkou života člověka a faktory, které délku dožití ovlivňují. Sovami se rozumí lidé, kteří chodí do postele pozdě a vstávají dopoledne, skřivany ti, kteří jsou vzhůru za kuropění a chodí spát se slepicemi. Druhá skupina lidí s těmito biorytmy žije déle, protože jejich biorytmům odpovídá chod společnosti.

Sovy umírají dříve než skřivani podle všeho proto, že doplácejí na společenský koloběh, který spíš nahrává skřivanům. Tedy že musejí vstávat příliš brzy, ale protože neusnou večer brzy, spí kratší dobu než skřivani. Přitom spánek je pro délku života jedním z nejzásadnějších faktorů. Ospalé a vyčerpané sovy po ránu se přejídají, pijí více kávy a kouří, žijí nezdravěji a dále tak doplácejí na narušování jejich přirozených biorytmů.
Podle vědců z University of Surrey v Anglii a Northwestern University v USA umírají sovy předčasně o deset procent častěji než skřivani. A to proto, že musejí chodit do práce příliš brzy ráno a nevyspí se dostatečně.
„Je to velký problém veřejného zdraví, který už politikové nemůžou ignorovat. Měli bychom diskutovat o tom, aby večerní typy lidí mohly začít a končit s prací později, především tam, kde je to možné,“ uvedl profesor chronobiologie Malcolm von Schantz z University of Surrey.
Následování vlastních biorytmů a odpovídající chování je stěžejní pro zdraví člověka.
„Noční sovy snažící se žít ve světě ranních skřivanů můžou doplácet výrazně na tuto snahu svým zdravím,“ souhlasí doktorka neurologie Kristen Knutson z Northwestern University v Chicagu.
Deprese a splíny
Jako by toho nebylo málo, před nedávnem vědci z Colorada prokázali, že ženy sovy kvůli rozladění biorytmů trpí mnohem častěji depresemi. Tým z Boulderu vyšetřil dvaatřicet tisíc žen a rozdělil je do tří skupin podle toho, kdy chodily spát a kdy vstávaly. Ve skupině žen, které vstávaly brzy ráno a chodily brzy večer spát a jimž se přezdívá skřivani, bylo mnohem méně trpících depresí.
Podle autorů můžou mít na vyšší riziko rozvoje deprese u sov vliv dva faktory. Jednak tito lidé častěji ponocují, jsou tedy aktivní v temnou část dne a část světelné etapy dne prospí, takže můžou mít méně slunečního záření a světla. A ví se, že lidé žijící v temných oblastech světa (kupříkladu Skandinávci), častěji trpí depresemi.
Ale na rozvoj depresí může mít vliv také rozladění osobních biorytmů a rytmů společnosti, kdy sovy musejí vstávat do práce, když mají ještě noc. A protože nejsou schopny usnout brzy večer, jejich spánek je většinou kratší než u skřivanů.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: Zdraví
Pokud přizpůsobíte své návyky svým biologickým hodinám, budete se cítit lépe Napadlo

Sekce: Zdraví
Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, které bývá nejčastější příčinou
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

3 největší mýty o sexuálních fantaziích
3 největší mýty o sexuálních fantaziích
10.08.20 | Láska / Intimita
Sexuální fantazie je hnacím motorem dobrého milování. Mají ji vyvinutější muži, nebo ženy? A jak jste na tom vy? Jestli věříte
Dva typy sexuální touhy.
Pravda o orgasmu.
Pravda o orgasmu.
09.08.20 | Láska / Intimita
Malátnost, extáze, pocit horka a postupně se rozlévající vzrušení po celém těle. Každý vyvrcholení prožívá po svém, ale někteří
Sex na jednu noc zažil každý druhý Čech.
Sex na jednu noc zažil každý druhý Čech.
07.07.20 | Láska / Intimita
Milování na jednu noc vyzkoušela víc jak polovina z nás. Víme, kde ho mají úplně nejradši. 

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Oblékání podprsenky vypovídá o osobnosti. Do které skupiny patříte?
Oblékání podprsenky vypovídá o osobnosti. Do které skupiny patříte?    To, jakým způsobem si zapínáte podprsenku, je součástí řeči vašeho těla a vypovídá i o tom, jaká jste osobnost. Expertka na
Nový trend: Svatební tetování místo prstýnků! Jdeš do toho?
Nový trend: Svatební tetování místo prstýnků! Jdeš do toho? Ať už toužíš po extravaganci, nebo si prostě jen nepotrpíš na šperky, svatební tetování může představovat skutečně originální
Pyžamová revoluce: Buď sexy i v posteli
Pyžamová revoluce: Buď sexy i v posteli Už tě nebaví se každý večer převlíkat do obyčejné bavlněné košilky na spaní a klasických pyžam s běžnými vzory máš už plné zuby?
Piercing: Šílenost, pás cudnosti nebo ozdoba?
Piercing: Šílenost, pás cudnosti nebo ozdoba? Patříte mezi milovníky kroužků, kuliček, falešných diamantů, protahováků a kdoví čeho ještě? Jednoduše – jste vyznavači piercingu
Buď krásná i s bříškem. Ukážeme ti trendy v těhotenské módě
Buď krásná i s bříškem. Ukážeme ti trendy v těhotenské módě Čekáš miminko a tvoje bříško je den za dnem větší. Už jsi odložila všechny upnuté džíny i tvoje oblíbené šaty a klasická věta
Copyright © 2020 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády