KRÁSA:

24.01.20 | Krása
   Krásná vůně je znakem opravdové dámy. Jak to ale udělat, aby nám elegantní
Znáte to – ráno se normálně obléknete a nalíčíte do práce a najednou uprostřed
22.01.20 | Krása / Péče o tělo
  Není žádným tajemstvím, že cvičit bychom prostě měli. Ale nezapomínejte, že
19.01.20 | Krása / Péče o vlasy
  Potřebujete dát svou hřívu trochu dohromady, než na její kondici začne útočit
17.01.20 | Krása
  Na molu, v časopisech či v reklamních kampaních jasně vede extrémní štíhlost.

Dvě novinky na cukrovku

11.01.20 | Sekce: Zdraví |

Diabetici mají k dispozici dvě zajímavé novinky. Inzulín, který si nemusejí píchat půl nebo čtvrt hodiny před jídlem, ale mohou ho aplikovat bezprostředně předtím, než začnou jíst. A dále injekce, jež pomáhají zlepšovat kompenzaci cukrovky tam, kde nezabírá metformin, tedy klasické antidiabetikum, ale ani jeho kombinace s dalšími léky.

Zdravé lidi může překvapit, proč by diabetici, kterým se netvoří dost přirozeného inzulínu, měli mít problém z toho, že si musí píchnout syntetický inzulín 30 minut před jídlem. Čím to může být problematické nebo dokonce záludné, to ukazuje například následující příběh.

Hrozilo mu bezvědomí

Manažer si domluvil jednání se svým obchodním partnerem v oblíbené restauraci na okraji Prahy, kde dobře vaří a kde budou mít klid i soukromí. Protože byl diabetik, píchal si inzulín půl hodiny před jídlem. V tomhle případě asi v půli cesty autem do restaurace. Pár kilometrů od ní se dostal na Jižní spojce do beznadějné zácpy. To byl průšvih. Zbývalo mu asi 15 minut, než začne inzulín fungovat a srazí mu krevní cukr dolů. Hrozilo, že ho nejspíš pošle do hypoglykémie, tedy do bezvědomí.

Rohlíky, které by mu glykémii zvedly a které vozil pro tyhle případy s sebou, si zapomněl doma. Nechat auto autem a běžet někam, kde si koupí něco k jídlu, to by z místa, kde uvízl, nemusel stihnout. Zachránila ho žena v autě za ním. Měla s sebou velký sendvič na cestu. Když jí vysvětlil svůj problém, dala mu ho. Jinak by musel volat záchranku. Nakonec vše dobře dopadlo, jen na schůzku přijel pozdě.

Nebezpečné výkyvy glykémie

Problém s pícháním inzulínu 30 minut před jídlem může být třeba i v tom, že jídla, které člověku přinesou, je málo, nebo moc, takže dávka, kterou si pacient píchnul, může být nedostačující, anebo naopak přílišná atd.

Spousta diabetiků řeší tuto situaci tak, že si píchne inzulín, až když mají jídlo na stole. To ale znamená velký výkyv krevního cukru. Po jídle totiž vyletí nahoru a zůstane tam, dokud k němu inzulín za 30 minut nedorazí. Výkyvy glykémie však představují pro diabetika vážný problém.

„Urychlují postupné zhoršování jeho zdravotního stavu,“ říká prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., přední odborník na léčbu cukrovky. „Zejména pak komplikace cukrovky: tedy kornatění cév, riziko infarktu a mrtvice, prokrvení nohou, což zvyšuje nebezpečí diabetické nohy, tedy její amputace, poškozují se ledviny, nervy, zrak a tak dál.“

Hledání nejlepší léčby

Proto se lékaři snaží kombinovat různé léky a inzulíny tak, aby dosáhli správné a co nejvyrovnanější hladiny krevního cukru. Mezi ně patří také inzulíny, které se vstřebávají velmi rychle, včetně novinky, o níž byla řeč v úvodu. Protože se dokáže dostat do krve a do těla bleskově, může si ji diabetik píchnout těsně před jídlem. Proč pro něj představuje menší stres a větší kvalitu života, je zjevné z předchozích řádků.

Tuto novinku používá pacient buď samotnou, nebo v kombinaci s déle působícím typem inzulínu, který vytváří jakousi základní hladinu. Ta pak brání přílišnému poklesu glykémie.

„To, jestli je léčba správně nastavená a pacient zvládá udržovat hladinu krevního cukru v optimální výši a zároveň co nevyrovnanější, prozradí glykovaný hemoglobin,“ říká profesor Kvapil. „Ukazuje nám totiž průměrnou hladinu glykémie za poslední dva až tři měsíce.“

Lék, po kterém i zhubnou

Druhou novinkou jsou inzulínová pera, která obsahují kombinaci základního inzulínu glarginu a jednoho z inkretinů, lixisenatidu. Inkretiny jsou moderní léky. Podporují uvolnění inzulínu po jídle, ale ne nalačno, takže u nich nehrozí obávaná hypoglykémie. Stimulují také syntézu inzulínu, zpomalují vyprazdňování žaludku a prodlužují pocit sytosti. Proto řada pacientů při jejich užívání hubne.

„Kombinace glarginu a lixisenatidu je zajímavá i tím, že v ní obě látky fungují o něco lépe, než kdyby je pacient užíval samostatně,“ vysvětluje profesor Kvapil.

„Jako by se jejich účinky posilovaly. Je určená diabetikům, u kterých neúčinkuje dostatečně efektivně metformin, klasické antidiabetikum. Ať už samotné, nebo opět v kombinaci s jinými léky.“ Pozitivním jevem je i to, že spousta pacientů, kteří si novou kombinaci léků píchají, zhubne o 2 až 3 kila, zlepší se jim glykémie a sníží riziko hypoglykémie.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: Zdraví / Diety
  Ve světě diet a hubnutí se momentálně nejvíce skloňuje metoda přerušovaného půstu. Kromě redukce hmotnosti slibuje i různé zdravotní benefity. Proč

Také tě trápí celulitida? Zkoušela jsi už všechny možné i nemožné produkty a procedury,

 Malé děti po borůvkách obvykle šílí. Není se co divit. Lákavé modré bobulky

 O vínu se ví, že má i pozitivní dopad na lidský organismus. A červené víno se opět

Zdá se být naprosto samozřejmé, že alkohol se s léky nemá míchat. Ale je to opravdu úředně
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Sex a intimita
Sex a intimita
24.01.20 | Láska / Intimita
Sex je jedna z nejpřirozenějších oblastí lidského života. Milujeme se, abychom se množili, nebo jen pro potěšení a z lásky.
Potraviny, které povzbudí unavené libido. Tyhle má doma každý
Potraviny, které povzbudí unavené libido. Tyhle má doma každý
24.01.20 | Láska / Intimita / Rodinná
Domácí erotika už jaksi není, co bývala? Nemusíte tomu smířeně přihlížet s tím, že po letech manželství už to vážně lepší nebude.
Orgasmus na několik způsobů: Znáte všechny?
Orgasmus na několik způsobů: Znáte všechny?
23.01.20 | Láska / Intimita / Rodinná
  Nic vás neuvolní tak, jako přicházející rozkoš, která doznívá a rezonuje celým tělem. Myslíte si, že orgasmus je jenom jeden?
Co byste měli v posteli konečně vyzkoušet?
Co byste měli v posteli konečně vyzkoušet?
23.01.20 | Láska / Intimita
Hledáte způsoby, jak si okořenit váš sexuální život? Tady pro vás máme dokonalý návod!  

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády