KRÁSA:

 Netradiční až šokující tipy na to, jak být krásnější, si ženy vyměňují
Povislá horní víčka jsou problémem žen i mužů. Kromě toho, že je vnímáme jako
15.10.19 | Krása / Kosmetika
   Stav naší pokožky, a zejména pak pleti, vypovídá o stavu našich vnitřních
11.10.19 | Krása / Péče o vlasy
   Dokonalé vlasy – to je sen každé z nás, ale realita bývá bohužel jiná.
10.10.19 | Krása / Péče o vlasy
  Krásný šperk se stává naší součástí, a tak není divu, že se nám ho vůbec

Pozor na palmový olej: Číhá v jídle i v kosmetice

26.06.19 | Sekce: Zdraví |

 

Kokosový olej a spousta dalších teď zažívají obrovský boom. Používají se pořád a na všechno. Proto neuškodí připomenout, že palmový olej k tomuto trendu rozhodně nepatří a je lepší se mu raději vyhnout. Proč?

Někdo vám možná bude tvrdit, že palmový olej obsahuje spoustu přínosných vitamínů a antioxidantů. Pokud je olej v čerstvé podobě, pak má ten někdo pravdu. Jenže zároveň platí, zhruba polovinu celého složení palmového oleje tvoří nasycené mastné kyseliny, které například zvyšují hladinu cholesterolu v krvi.

Palmový olej také obsahuje kyselinu palmitovou, která v krvi výrazně zvyšuje podíl toho špatného cholesterolu, čímž zároveň zvyšuje riziko některého z kardiovaskulárních onemocněních.

Jedinou výhodou je cena

Právě kvůli velkému množství obsažených nasycených mastných kyselin je mnohem škodlivější než olivový olej nebo třeba máslo či sádlo. Dokonce i řepkový olej je oproti palmovému téměř hrdina. Zatímco ve 100 gramech řepkového oleje je sedm gramů nasycených mastných kyselin, ve stejném množství palmového oleje jich je 49.

Není divu, že pak celkem rychlým tempem ucpává cévy, což může vést k infarktu nebo kornatění tepen. Před používáním palmového oleje proto varuje i Společnost pro výživu prostřednictvím svých Výživových doporučení. Doslova se tu dočtete, že jedinou výhodou tohoto oleje je jeho nízká cena.

Používá se téměř všude a do všeho, zatímco náklady na pěstování a zpracování jsou minimální. Palma olejná, ze které se olej získává, se totiž pěstuje v zemích s velmi levnou pracovní sílou. Levně se prodává odběratelům, kteří pak vyrábějí výrobky levnější než konkurence, která ale používá kvalitnější ingredience. Proto má palmový olej pořád takový úspěch.

Kde na něj narazíte?

Palmový olej se coby levná náhražka často používá do potravin jako jsou margaríny, cukrovinky, pečivo, zmrzliny, slané barmbůrky, často ho najdete v instatních jídlech. Kromě toho je však častou přísadou kosmetických produktů, například šamponů, mýdel, krémů, rtěnek, laků, vosků, a číhá i v tekutých čisticích prostředcích.

Bohužel ani kosmetika s označením bio nemusí být výjimkou. Může sice být vyrobená z ryze přírodních produktů, ale aby výrobce ušetřil, nacpe do ní palmový místo nějakého kvalitnějšího oleje.

Nejde jen o zdraví

Jak upozorňuje organizace Greenpeace, světová poptávka po palmovém oleji do roku 2020 ještě zdvojnásobí. Za posledních 30 let vzrostla průměrná spotřeba palmového oleje na jednoho člověka na planetě mnohem rychleji než spotřeba jakékoliv jiné potraviny. Jedním z důvodů je ekonomický růst, především v zemích jako Čína a Indie, takže více spotřebitelů si může rostlinné oleje dovolit nakupovat.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: Zdraví / Diety
 Neustále se o nich mluví, skloňují se ve všech pádech, každý den jsou s námi. Tuky chtě nechtě

    Občas mám chuť něco vytvořit vlastníma rukama (ťukání do klávesnice nepočítám). Jenže… nepletu, neháčkuju, nešiju, nemaluju, nesochařím,

Cítíte, že potřebuje povzbudit a zbavit se depresí? Chybí vám energie a neustále se rozčilujete? Nebo

  Každodenní konzumace červeného masa vede k poklesu hladiny testosteronu v krvi, tvrdí odborníci. Ruku v ruce s

Když se bavíme o dobře vyváženou stravu, máme na mysli, že jídlo subjekt musí obdržet všechny
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

4 rozdíly mezi normálním sexem a pornem!
4 rozdíly mezi normálním sexem a pornem!
22.10.19 | Láska / Intimita / Rodinná
  4 věci z porna, které nejsou tak běžné, jak by se mohlo zdát.  
Jsou frigidní, nebo to partner neumí?
Jsou frigidní, nebo to partner neumí?
22.10.19 | Láska / Intimita / Rodinná
  Frigidita je samozřejmě reálný problém, ale je těžké odhadnout, jestli je nechuť k sexu způsobena opravdu touto dysfunkcí, nebo
Orgasmus na několik způsobů: Znáte všechny?
Orgasmus na několik způsobů: Znáte všechny?
22.10.19 | Láska / Intimita
  Nic vás neuvolní tak, jako přicházející rozkoš, která doznívá a rezonuje celým tělem. Myslíte si, že orgasmus je jenom jeden?
Pane, pojďte se seznámit…
Pane, pojďte se seznámit…
22.10.19 | Láska
  Jak jsem slíbila, vyzkoušela jsem se seznámit přes seznamovací agenturu a přiznávám se, že jsem v rozpacích. Nevím, jak se s

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády