KRÁSA:

29.05.20 | Krása / Péče o tělo
  Ruce jsou nejen jednou z prvních věcí, na které se lidé během prvotního
Trpké rysy, buldočí tváře… ať jim říkáte, jak chcete, svěšené koutky vám dodají
28.05.20 | Krása / Péče o tělo
   Také si celý rok říkáte, že byste měla zhubnout, ale nějak se nemůžete
27.05.20 | Krása
Nejsem sama, kdo čas od času přemýšlí, kolik že je mu vlastně let.
26.05.20 | Krása / Péče o vlasy
  Zase jste investovali do šamponu proti lupům, jenže vás zklamal na celé čáře?

Alergie se může objevit kdykoli v průběhu života

21.05.20 | Sekce: Zdraví |

 

Už vás pár týdnů podivně svědí v očích nebo v ústech, kýcháte, máte ucpaný nos nebo se potýkáte s kopřivkou? Možná jste netušeně rozšířili už tak početný klub alergiků.

Příznaky alergie se mohou zpočátku podobat běžnému nachlazení. Pokud ale máte rýmu více než dva týdny a její průběh je stále stejný, tedy chybí počáteční intenzivnější nástup a postupné zmírňování obtíží, spíše než hustý zabarvený hlen smrkáte jen čirou „vodu“ a k tomu vás nepříjemně svědí oči, a to vše se navíc děje teď na jaře, tedy v období pylové sezony, pravděpodobně se jedná právě o alergii.

„Dalšími příznaky alergie mohou být svědění nosu, kýchání, ucpaný nos, zánět spojivek, kašel, dušnost, astma, ekzém, kopřivka, svědění v ústech, otoky sliznic a kůže, průjem či zvracení,“ vyjmenovává dětská alergoložka, imunoložka a pneumoložka Zuzana Vančíková ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

U dětí i dospělých bývají příznaky podobné, liší se pouze jejich četnost. U kojenců a batolat se coby příznak alergie nejčastěji vyskytuje ekzém a potravinová alergie, u adolescentů to bývá senná rýma. Ve všech věkových kategoriích to může být také astma.

„V dospělosti se vyskytují všechny alergické obtíže – ekzém je nejčastěji na rukou, senná rýma je sezonní nebo celoroční, astma může být lehké, ale i velmi těžké a obtížně léčitelné,“ upozorňuje alergoložka.

Častěji trápí alergie v dětském věku, klidně se ale může stát, že jste se čtyřicet jar mohli bez sebemenších potíží procházet po rozkvetlé louce a během čtyřicátého prvního jara jste zjistili, že začínáte kýchat a slzet.

Pyly trav, jarních stromů a plevelů patří vedle roztočů, kočičí srsti a plísní mezi nejčastější alergeny.

Projevy alergií a diagnostika

Alergie na pyly se nejčastěji projevuje sennou rýmou a astmatem, alergie na roztoče i ekzémem. Pokud máte podezření na alergii, zkuste si v lékárně nejprve koupit volně prodejná antihistaminika – tedy léky na alergii.

Jestliže vaše obtíže zmírnit nedokážou, nastal čas navštívit ordinaci alergologa. Ten s vámi nejprve probere anamnézu, poté přistoupí k vyšetření: prohlédne vaše oči, nosní sliznici, poslechne vaše dýchací cesty, zkontroluje pokožku, vyšetří funkci plic.

Na kožní alergologické testy však budete muset přijít mimo pylovou sezonu. Pokud by se totiž prováděly v době alergických obtíží, hrozí při testu nežádoucí přehnaná reakce. I během pylové sezony se však může udělat krevní vyšetření, které je možné provést kdykoliv.

„Kožními nebo krevními testy potvrdíme klinické podezření a konkrétní alergii, zjistíme, na co je pacient alergický. Podle výsledku mu můžeme nabídnout i alergenovou vakcinaci,“ vysvětluje lékařka.

Co pomůže

Poté, co alergolog provede potřebná vyšetření, může zahájit vhodnou terapii. Ta někdy spočívá pouze v užívání léků, takzvaných antihistaminik, a vyhýbání se alergenům. Což samozřejmě není v některých případech zcela možné.

Například při alergii na pyly se běžným pylům nevyhnete, protože si je nosíte domů na oblečení a vlasech, pyly zároveň pronikají i do domácností přirozenou ventilací budov.

Vhodné je omezit výlety do přírody během období, kdy váš alergen právě „kvete“, v případě závažnější formy alergie zvážit i pořízení čističky vzduchu, která vás v domácím prostředí dokáže alergenů zbavit.

„Bohužel v drtivé většině případů neplatí, že si na svůj alergen můžeme zvyknout tím, že jej budeme dýchat pravidelně. Naopak, čím častěji a čím více přirozených alergenů alergik potkává, tím jsou jeho obtíže horší,“ upozorňuje odbornice.

Pokud terapie pomocí léků nezabírá, přistupuje se k alergenové vakcinaci, kdy se alergen v upravené podobě podává injekčně nebo pod jazyk a tělo si na něj pomalu zvyká. Alergie může během života vymizet – někdy díky léčbě, jindy samovolně. Je to však spíše vzácností. Častěji se může zhoršit, a to i v případě, že se člověk léčí.

Informaci, jaké pyly se právě nacházejí v ovzduší, vám poskytne pylová předpověď např. na http://www.pylovasluzba.cz/ nebo třeba mobilní aplikace Air Matters, která dokáže sledovat konkrétní pyly v okolí. Pokud vás projevy alergie obtěžují i doma, pomůže vám čistička vzduchu s režimem proti alergenům.

„Ideální je, pokud čistička dokáže sama hlídat přítomnost alergenů v ovzduší a podle potřeby na ně reagovat zvýšením svého výkonu. Určité vodítko, jestli je čistička vhodná pro alergiky, vám poskytne i certifikace některé z uznávaných světových institucí zabývajících se alergií, například ECARF,“ vysvětluje Aneta Bednařík Štefl ze společnosti Philips.

Pokud plánujete čističku používat i během noci, ohlídejte si také, aby nabízela tichý noční režim. A pozor, aby neprodukovala škodlivý ozon, který rovněž dráždí sliznice a vaše alergické příznaky by mohl ještě zhoršit.

 

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: Zdraví
Alergie je jednou z nejčastějších onemocnění. Asi 20 % lidí na světě trpí alergickou rýmou a 6 % má alespoň jednu potravinovou alergii. Pokud patříte

Sekce: Zdraví
Také vás zajímá, jak je možné, že s někým nedělá pyl nebo přítomnost kočky naprosto nic,

Sekce: Zdraví
 Alergie je v poslední době jeden z mnoha civilizačních strašáků. Trápí dospělé i děti. Pro

Sekce: Zdraví
 Slovo alergie vzniklo složením řeckých slov allos (= jiný) a ergon (= práce), tedy volně přeloženo jde o cosi, co

Sekce: Zdraví
   Astma se projevuje ztíženým dýcháním, někdy až výraznou dušností, jindy ale třeba jen suchým kašlem.
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

8 otázek, na které se svobodných holek neptejte!
8 otázek, na které se svobodných holek neptejte!
29.05.20 | Láska
Hlavně zachovejte klid, stejně jako Bridget Jonesová to nakonec taky zvládnete!
Víte, kolik lidí ve skutečnosti zkusilo trojku?
Víte, kolik lidí ve skutečnosti zkusilo trojku?
29.05.20 | Láska / Intimita
Pro kolik lidí to zůstane pouhým snem, a kdo to doopravdy zkusí?
Krize ve vztahu? Dá se ustát.
Krize ve vztahu? Dá se ustát.
28.05.20 | Láska / Intimita / Rodinná
Zamilovanost je pryč a s ní i ty krásné okamžiky, které přináší první týdny vztahu. Už nejsi rozechvělá, když se máte potkat,
Přírodní afrodiziaka: 5 dobrých rad
Přírodní afrodiziaka: 5 dobrých rad
28.05.20 | Láska / Intimita
Toužíte po nezapomenutelné noci a rádi byste si úspěch „pojistili“ nějakým přírodním povzbuzovačem erotické chuti a výkonnosti?

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády