KRÁSA:

20.08.19 | Krása / Péče o tělo
  Není žádným tajemstvím, že cvičit bychom prostě měli. Ale nezapomínejte, že
20.08.19 | Krása / Péče o vlasy
Sníte o dlouhé, bohaté hřívě, ale vaše řídké vlasy jako by se zastavily v jedné
20.08.19 | Krása / Manikúra
  Mnoho dnešních žen propadlo gelové či akrylové manikúře. Bohužel tento ne
  Nemáš čas odběhnout si na pedikúru a tak raději schováváš nožky v plných
17.08.19 | Krása / Péče o tělo
Připravují vás „ďolíčky“ na stehnech o sebevědomí i dobrý pocit? Vyzrajte na ně

Neschopnost cítit pomeranč nebo lak značí brzkou smrt

20.07.19 | Sekce: Zdraví |

Ztráta čichu, tedy schopnosti cítit a rozeznávat silné vůně, souvisí s těžkou degradací mozku a je předzvěstí toho, že člověku už nezbývá mnoho let života. Vědci z Michiganu prokázali, že lidé, kteří přestanou zcela vnímat vůni pomeranče, silně štiplavé aroma česneku nebo vlezlý pach laku na nehty, by měli být na pozoru. Někde kolem nich už krouží zubatá.

Neurologové z Michiganu ale provedli výzkum na osobách starších jednasedmdesáti let. Sledovali 2300 jedinců po dobu deseti roků a testovali je na schopnost rozpoznávat pachy. Polovina osob během sledovaného období zemřela. Jedinci, kteří na počátku studie už nevnímali výrazné pachy a vůně, zemřeli do deseti let o šestačtyřicet procent častěji. Jinými slovy během desetiletého období zemřely tři čtvrtiny z nich.

Ztráta schopnosti čichu souvisí také s Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou i několika dalšími neurologickými onemocněními. Při těchto onemocněních totiž v počáteční fázi velmi často dochází k odumírání čichových nervů.

„Nevíme ale, proč obecně u osob, které přijdou o čich, vzroste riziko úmrtí o více než sedmdesát procent. Musíme zjistit, co se u těchto jedinců vlastně děje. Říká nám to ale, že u starších osob, které přijdou o schopnost čichu, dochází k dalšímu poškození zdraví nad rámec toho, co zatím víme,“ tvrdí epidemiolog doktor Honglei Chen z Michigan State University.
Když mozek volá o pomoc

Jak již bylo zmíněno výše, neschopnost rozlišovat jednotlivé pachy patří mezi první známky demence. Kanadští neurologové prokázali, že když člověk není schopen odlišit vůči čerstvě upečeného koláče od výfukových plynů, znamená to, že jeho mozek postoupil do první fáze rozvoje Alzheimerovy choroby či jiného neurodegenerativního onemocnění.

Právě čichová zkouška u lékaře by mohla pomoci včasně podchytit rozvíjející se demenci, dokud je rozvoj jejích symptomů ještě léčitelný. Demence může bez povšimnutí probíhat až dvacet let. Jenže když je pak už definitivně prokázána, není možné její rychlý postup zastavit.

Vědci z McGillovy univerzity v Kanadě zjistili, že demence nejprve postihuje čichové neurony. A právě postižení olfaktorického systému by mohlo být známkou začínající demence.

„Tohle je poprvé, kdy byl někdo schopen jasně dokázat, že ztráta schopnosti identifikace pachů souvisí s biologickými ukazateli časného rozvoje tohoto onemocnění... To znamená, že jednoduchý čichový test nám může poskytnout informace o postupu tohoto onemocnění, výsledky jsou stejně přesné jako u mnohem invazivnějšího a náročnějšího testování mozkomíšního moku,“ tvrdí doktorka Marie-Elyse Lafaille-Magnan z Kanady.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: Zdraví / Fitness
 Skotští vědci tvrdí, že lidé nemusejí cvičit pětačtyřicet minut denně, aby se chránili před diabetem

Sekce: Zdraví / Fitness
Vrcholový sport rozhodně není zárukou pevného zdraví do vysokého věku. Ale rekreační sport rozhodně

Sekce: Zdraví / Fitness
Sportující ženy mají minimální šanci, že onemocní starobní demencí. Tedy pokud jsou

Sekce: Láska / Intimita
V době moderních technologií, kdy se spoléháme především na zrak, přicházejí ženy o možnost

Sekce: Zdraví
Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, které bývá nejčastější příčinou
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Orgasmus, jaký jste ještě nezažily
Orgasmus, jaký jste ještě nezažily
20.08.19 | Láska / Intimita / Rodinná
Zatímco muži prožívají svůj vrchol velmi krátce, my máme výhodu. Slastné pocity, které projíždějí celým naším tělem, si užíváme
Proč si ženy hledají milence?
Proč si ženy hledají milence?
20.08.19 | Láska / Intimita
Znamená to jediné - ve vztahu nám to skřípe. A pak je přece tak krásně osvěžující cítit se zase milovány. Vznášíme se na křídlech
Kdy mají ženy největší chuť na sex?
Kdy mají ženy největší chuť na sex?
20.08.19 | Láska / Intimita / Rodinná
Občas jste podrážděná nebo bezdůvodně úzkostná, jindy hýříte energií a nejste k zastavení. Ovšem jak se v tom vyznat? Máme
Bod SP6 probouzí chuť na sex.
Bod SP6 probouzí chuť na sex.
20.08.19 | Láska / Intimita / Rodinná
Jak může akupresura zlepšit milostný život a zvýšit ženskou touhu? Věnujte se jí denně několik minut, a uvidíte tu změnu.

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády