KRÁSA:

29.05.20 | Krása / Péče o tělo
  Ruce jsou nejen jednou z prvních věcí, na které se lidé během prvotního
Trpké rysy, buldočí tváře… ať jim říkáte, jak chcete, svěšené koutky vám dodají
28.05.20 | Krása / Péče o tělo
   Také si celý rok říkáte, že byste měla zhubnout, ale nějak se nemůžete
27.05.20 | Krása
Nejsem sama, kdo čas od času přemýšlí, kolik že je mu vlastně let.
26.05.20 | Krása / Péče o vlasy
  Zase jste investovali do šamponu proti lupům, jenže vás zklamal na celé čáře?

Zdraví: Antioxidanty

20.05.20 | Sekce: Zdraví / Zdravé stravování |

Když se mluví o stárnutí buněk, často slyšíme výrazy jako „volné radikály“ nebo „antioxidanty“. Ty první se považují za „vetřelce“ napadající organismus, zatímco druhé můžeme nazvat „ochránce“ našeho zdraví.

Je však vhodné konzumovat antioxidanty ve velkém množství? To se dozvíte z následujících řádků.
Asi nejlepší příklad toho, jak pracují volné radikály, je rozkrojené jablko. Určitě víte, že když rozpůlíte jablko, po nějaké době zhnědne – je tomu tak proto, že došlo ke kontaktu s kyslíkem, tedy k oxidaci. Na buňkách organismu se sice oxidace neprojevuje změnou barvy buňky, zase však urychluje její stárnutí a při dlouhodobém působení má negativní vliv na náš celkový zdravotní stav. Jde tedy vlastně o přirozený biologický proces, kterému se naše tělo brání pomocí takzvaných antioxidantů.
Rajčata a mrkve prospívají
Blahodárný účinek antioxidantů spočívá především ve zpomalení procesu oxidace (potažmo stárnutí – ovšem stárnutí, které nesouvisí s věkem a které nesmíme zaměňovat ani se stárnutím kůže, jehož následkem rovněž dochází ke ztrátě elasticity kůže).
Naše tělo se při svém boji proti volným radikálům může obrátit na dva typy antioxidantů:
► určité typy enzymů, které si organismus sám vyrábí (například kyselina lipoová nebo koenzym Q10);
► antioxidanty přijaté ze stravy
Nejbohatším zdrojem antioxidantů je strava rostlinného původu, především tedy ovoce a zelenina, přičemž množství antioxidantů závisí jednak na podmínkách zrání (klima, množství slunečních paprsků apod.), a jednak na podmínkách skladování. Skladování v pozměněném klimatu může množství některých antioxidantů snížit a jiných naopak zvýšit.  Navíc antioxidační účinky mohou být ovlivněny způsobem přípravy – je rozdíl, zda ovoce či zeleninu jíme syrovou, vařenou, se slupkou nebo bez slupky. Obecně platí, že v syrovém stavu se zachovává nejvíce antioxidantů, ovšem někdy může vařením naopak dojít ke zvýšení antioxidačního potenciálu. Druhý zmíněný případ se týká například rajčat. Rajčatový protlak má velmi vysoký obsah lykopenu (potravinový kartenoid a významný antioxidant).
O možnostech bojování s volnými radikály mnohé napoví i barva potraviny – zmíněný lykopen je červeným barvivem v rajčatech, betakaroten zase stojí za oranžovou barvou manga, mrkve nebo dýně, sloučeniny síry se zase starají o bílou barvu cibule nebo česneku, lutein se pozná podle žlutozeleného zabarvení.
V boji proti nemocem                        
Jestliže tedy oxidace může mít za následek stárnutí buněk a jejich odumření, lze z toho vyvodit, že dostatečný přísun antioxidantů bude působit opačně. Řada studií dokázala, že tomu tak skutečně je a že s pomocí antioxidantů je možné snížit riziko například následujících onemocnění:
► kardiovaskulární choroby. V tomto případě funkce antioxidantů spočívá v tom, že působí protizánětlivě, redukují trombózu a brání adhezi buněk.
► některé druhy rakoviny. Především rakovina ústní dutiny, žaludku, jícnu, hltanu, plic, děložní sliznice a pankreatu. Antioxidanty vychytávají volné radikály, přičemž zároveň neutralizují toxické sloučeniny a tlumí oxidační působení na DNA.
► některá neurodegenerativní onemocnění. Touto problematikou se zabývá takzvaná Rotterdamská studie, která se mimo jiné pokusila prokázat vztah mezi přísunem antioxidantů ze stravy a Alzheimerovou chorobou.
Pozor na potravinové doplňky!
Většina studií, zaměřených na blahodárné účinky antioxidantů, pracovala s enzymy přijatými ze stravy. Zatím nebylo vědecky doloženo, že by antioxidanty dodané potravinovými doplňky měly stejný efekt. Navíc ještě nikdo nestanovil jejich doporučenou denní dávku.
Před osmi lety byla ve Francii uskutečněna rozsáhlá veřejná zdravotnická studie SU.VI.MAX (Suppléments en Vitamines et Minéraux AntioXydants – Antioxidanty  ve vitamínových a minerálních potravinových doplňcích), kdy ze 13 000 zkoumaných osob se účinky přípravků projevily pouze u mužů, kteří měli skutečně zřetelný nedostatek antioxidantů. Takovým nedostatkem netrpěla žádná z žen ve studii, zřejmě proto, že ženy obecně konzumují více ovoce a zeleniny.
Kromě toho bylo prokázáno, že nadměrný přísun antioxidantů (což je v podstatě nemožné v rámci přirozené výživy) může mít přesně opačný efekt, totiž ten, že antioxidanty se můžou přeměnit ve volné radikály (prooxidanty). Například příliš mnoho karotenu zvyšuje riziko rakoviny plic u kuřáků (místo aby docházelo k jeho snížení).
Závěrem tedy – než se uchylovat k náhradním zdrojům antioxidantů, je lepší je přijímat v rámci normální stravy, která by tedy měla být vyvážená a pestrá, bohatá na ovoce a zeleninu, čímž navíc zajistíme i přísun dalších živin důležitých pro správné fungování organismu.

 

 

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 Ovoce a zelenina jsou důležitým zdrojem vitaminů. U vitaminů je nutné doplnit, že i když si mnoho lidí myslí, že

Sekce: Zdraví
 Existuje několik snadných tipů, jak si posílit obranyschopnost a být fit. Zdají se být až tak

 Meloun je oblíbené ovoce obzvláště v letních dnech, kdy osvěží, zažene žízeň a dokonce i

 Když ruční výrobce čokolády Prestat z Británie vytvořil novou pochoutku Choxi+ doslova přesycenou zdraví

 Jablko denně udrží lékaře v bezpečné vzdálenosti. Pomeranč denně nahradí přípravky proti
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

8 otázek, na které se svobodných holek neptejte!
8 otázek, na které se svobodných holek neptejte!
29.05.20 | Láska
Hlavně zachovejte klid, stejně jako Bridget Jonesová to nakonec taky zvládnete!
Víte, kolik lidí ve skutečnosti zkusilo trojku?
Víte, kolik lidí ve skutečnosti zkusilo trojku?
29.05.20 | Láska / Intimita
Pro kolik lidí to zůstane pouhým snem, a kdo to doopravdy zkusí?
Krize ve vztahu? Dá se ustát.
Krize ve vztahu? Dá se ustát.
28.05.20 | Láska / Intimita / Rodinná
Zamilovanost je pryč a s ní i ty krásné okamžiky, které přináší první týdny vztahu. Už nejsi rozechvělá, když se máte potkat,
Přírodní afrodiziaka: 5 dobrých rad
Přírodní afrodiziaka: 5 dobrých rad
28.05.20 | Láska / Intimita
Toužíte po nezapomenutelné noci a rádi byste si úspěch „pojistili“ nějakým přírodním povzbuzovačem erotické chuti a výkonnosti?

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády