KRÁSA:

14.07.19 | Krása / Péče o tělo
Jsou vaše nehty neustále křehké a lámavé? Pokud ano, pak je na čase, abyste se
  Je vaše pleť mdlá a bez života? Zapomeňte na drahé krémy nebo invazivní
14.07.19 | Krása / Péče o vlasy
Jsou vaše vlasy až příliš suché? Dopřejte jim jarní ozdravnou kúru s hořčičným
14.07.19 | Krása / Kosmetika
   Jak vypadá vaše pleť? Je vysušená a nevypadá zrovna svěže? Potom vyzkoušejte
Po zářivém hollywoodském úsměvu touží každý. Jak si ho ale pořídit bez

Desatero o žloutence

17.03.17 | Sekce: Zdraví |

 

 

Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.

1) CO JSOU HEPATITIDA TYPU A a B?
► Obecně široká veřejnost nedělá rozdíl mezi jednotlivými typy infekčních hepatitid a tyto nemoci jsou většinou souhrnně označovány jako „žloutenka“. Toto zjednodušování je však nepřesné.
► Infekční hepatitida se totiž dělí na několik typů (A, B, C, D, E) a žloutenka je jen označením příznaku. V České republice se nejčastěji vyskytuje žloutenka typu B, C a A.
► Virus infekční hepatitidy napadá jaterní buňky, takzvané hepatocyty. U žloutenky typu B může nemoc přejít do chronicity, kdy virus v těle přetrvává i po odeznění viditelných příznaků. Chronická forma hepatitidy B často vede k vážným komplikacím, které mohou být i smrtelné. Až 80 % rakoviny jater, způsobuje, právě žloutenka typu B. Jaterní buňky mohou být ale postiženy i při jiných onemocněních a to nejen infekční povahy: hepatitidu mohou způsobit např. některé toxické látky (třeba alkohol) nebo i vlastní nepatřičná protilátková odpověď (autoimunitní hepatitida). 

2) KOHO HEPATITIDA B OHROŽUJE?
► V podstatě všechny. Plošné očkování hepatitidu typu B zahrnuje až od roku 2001. Ne všichni jsou tudíž chráněni. Nejčastější cestou přenosu viru žloutenky typu B jsou infikované tělní tekutiny (krev, sperma, poševní sekret). Virus tohoto typu žloutenky je 100x nakažlivější než virus HIV. K nákaze stačí jen mikroskopické množství krve (i v zaschlé kapce), jestliže se dostane do třeba nepatrné oděrky. Nakazit se proto lze i na první pohled neškodným použitím zubního kartáčku nakažené osoby nebo při společném použití hygienických potřeb jako je ručník, holicí strojek, ale i při těsném kontaktu při sportu apod. Typickým způsobem nákazy je pohlavní styk.
Nemocí se může nakazit i novorozenec od matky. K infekci může dojít i při piercingu, tetování, při stomatologických nebo chirurgických výkonech (zejména v zemích s častějším výskytem žloutenky typu B).
► Mezi nejvíce rizikové skupiny populace patří:
→ podnikatelé - nepočítají s nákazou, domnívají se, že se pohybují pouze v nezávadném prostředí,
→ cestovatelé - nikdy nemohou vědět s jakými infekcemi, se při svých cestách mohou setkat,
→ studenti - mladí, bezstarostní lidé, často se dělící o potraviny nebo nápoje,
→ sportovci - kvůli úrazům, častému cestování a opakovaným stavům vyčerpání po vrcholných výkonech,
→ rizikové skupiny – lidé, kteří okolnostmi svého životního stylu patří do rizikových skupin obyvatelstva (promiskuitní muži i ženy, narkomani, bezdomovci,..), jsou vystaveni nákaze  daleko více než "běžní" obyvatelé,
→ vojáci, policisté, požárníci – kontakt se zraněnými lidmi, s jejich krví,  v nepředvídaných vynucených podmínkách, riziko vlastního zranění
→ zdravotníci - přijdou do styku s rizikovými skupinami obyvatel.
► Vysokému riziku nákazy hepatitidou B je však vystaveno i okolí výše zmíněných skupin.


KOHO HEPATITIDA A OHROŽUJE
► Nejohroženější skupinou jsou děti předškolního a mladšího školního věku.
► Plošné očkování dětí hepatitidu typu A nezahrnuje.
► Mezi rizikové skupiny však patří také dospělí cestovatelé do zemí se sníženými hygienickými návyky. Nejedná se však pouze o země exotické, ale paradoxně právě i o země, kam směřuje většina českých občanů na běžnou dovolenou jako je Slovensko, jižní Itálie, Bulharsko či Egypt.
► Nemoc může být zvláště nebezpečná pro starší osoby, u kterých mívá těžší průběh
a také závažné následky.

3) JAK SE NEMOC PROJEVUJE A JAKÝ JE JEJÍ PRŮBĚH?

► Propuknutí nemoci předchází dva až sedm týdnů dlouhé inkubační období, v případě nakažení virem hepatitidy typu B může inkubační období trvat 4 týdny až 6 měsíců. Během něj se nemoc neprojevuje, ale nakažený ji může dál šířit.
► Po skončení inkubační doby se objevují první příznaky. Mezi nejčastější patří horečka, zežloutnutí pokožky, únava, nechutenství, nevolnost, zvracení, bolesti břicha a kloubů, tmavá moč a světlá stolice.
► U některých lidí se ale příznaky neprojeví, a tak často virus nevědomky přenášejí na další osoby v jejich blízkosti.
► Akutní stadium trvá několik týdnů, obtíže mizí spíš postupně. Nemocný zaznamená ztrátu fyzické kondice, únavnost a nechutenství. Ty mohou přetrvávat několik měsíců. Navíc může nemoc přejít do chronického stádia, kdy se neprojevuje, ale virus může způsobit vážně zdravotní problémy. Ty končívají i smrtí pacienta.

4) JAK SE NEMOC LÉČÍ?
► Léčbu a následky onemocnění hepatitidou typu A i B nelze brát na lehkou váhu, a proto bychom neměli podceňovat prevenci.
► Onemocnění a následné léčení je nepříjemným zásahem do života – pravidelné odběry krve, není možno sportovat ani se fyzicky zatěžovat, nutná jaterní dieta.

5) JAKÉ MOHOU BÝT JEJÍ NÁSLEDKY?

► Při nakažení virem hepatitidy typu B: dlouhá rekonvalescence spojená s omezením sportovních aktivit, jaterní dietou a pravidelnými jaterními testy. Nemoc může přejít do chronické fáze. Virus v těle zůstává, ačkoliv příznaky odezní. V tom případě působí hepatitida B vážné zdravotní komplikace. Ty mohou vyústit v cirhózu nebo v rakovinu jater. Až 80% rakoviny jater je způsobeno právě žloutenkou typu B.
► Hepatitida typu A mívá u mladých lidí a dětí nepříjemný průběh, který je vyřadí na několik týdnů z běžného společenského života, může představovat omezení ve sportu i v zaměstnání. U starších lidí však mívá nemoc závažnější průběh - ve vzácných případech mohou pacienti na hepatitidu A zemřít.

6) PROČ MĚ NEOCHRÁNÍ PŘED HEPATITIDOU TYPU A a B MYTÍ RUKOU A DODRŽOVÁNÍ HYGIENICKÝCH NÁVYKŮ?
► Virus hepatitidy B se šíří tělními tekutinami a je mnohem nakažlivější než HIV. Stačí nepatrné množství krve k přenosu choroby.
► Hepatitidou typu B se může člověk nakazit i pohlavním stykem. Známy jsou také případy, kdy hepatitida B přešla z matky na plod v době těhotenství.
► Žloutenka typu B se může přenést i společným používáním hygienických potřeb (ručník, kartáček na zuby, holicí strojek apod.)
► Virus hepatitidy A se může od infikovaných osob šířit vodou, potravinami, nápoji i přímým kontaktem (výjimečně i pohlavním stykem a krví). Do těla vniká většinou ústy. Nakažené osoby jej vylučují především ve stolici.
► K nakažení virem hepatitidy typu A může dojít i např. po konzumaci mořských plodů, které žily v kontaminované vodě.
► Virus hepatitidy A je velice odolný, přežívá desítky hodin i v kostkách ledu z kontaminované vody a přežije i několikaminutový var.

7) JSOU VŠICHNI OBYVATELÉ ČR PROTI HEPATITIDÁM TYPU A a B  OCHRÁNĚNI V RÁMCI POVINNÉHO OČKOVÁNÍ?
► V České republice je v rámci plošného očkování od roku 2001 očkování jenom
proti hepatitidě typu B. Všechny děti jsou očkovány v prvním roce života a ty které to při narození nestihly, jsou očkovány v rámci pravidelné prohlídky ve 12 letech.
V současné době jsou tedy proti hepatitidě typu B chráněny jen děti ve věku 1 až 6 let a adolescenti ve věku 12 až 18 let, tato skupina však již není chráněna proti hepatitidě typu A.

8) JAK SE TEDY MOHU PŘED NEMOCÍ CHRÁNIT?
► Tou nejúčinnější a nejjistější ochranou proti žloutence je očkování. Jednoduché řešení nabízí kombinovaná vakcína Twinrix účinná proti oběma typům žloutenky, A i B. Vakcína Twinrix je dostupná ve variantě pro děti i dospělé. Vakcína obsahuje účinné látky, které zajistí dlouhodobou ochranu, v současné době není další přeočkovávání doporučováno.

9) PROČ SE NECHAT OČKOVAT PROTI HEPATITIDĚ A a B PRÁVĚ TEĎ?
► Ve vybraných osmi městech České republiky opět startuje preventivní vakcinační kampaň „Žluté týdny“. V měsíci květnu budou mít všichni zájemci o očkování proti hepatitidám A a B možnost navštívit žluté stany, ale nově i žluté kamiony, které budou projíždět městy Praha, Brno a Ostrava. Projekt začal dne 7. 5. v Ostravě
a poté budou následovat města Brno, Olomouc, Plzeň, Hradec Králové, Jihlava, České Budějovice. Kampaň skončí v sobotu 31. 5. v Praze. Návštěvníkům budou k dispozici i zkušení odborníci z očkovacích center Avenier, od nichž se dozví o rizicích a možné ochraně proti žloutenkám typu A a B a o očkování kombinovanou vakcínou Twinrix proti žloutenkám.

10) KDE SE MOHU NECHAT OČKOVAT PROTI HEPATITIDĚ TYPU A a B?
► V ordinacích zdravotních ústavů, v očkovacích centrech Avenier a u některých praktických lékařů.
► Více informací také zájemci naleznou na internetových stránkách www.zloutenky.cz.

скачать dle 12.1
(hlasů: 0)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sekce: Zdraví
 Záněty močových cest se častěji vyskytují u žen než u mužů. Asi 35% žen překoná během svého života alespoň

Sekce: Zdraví
   Astma se projevuje ztíženým dýcháním, někdy až výraznou dušností, jindy ale třeba jen suchým kašlem.

Sekce: Zdraví / Láska
 Ano, je to tak. Líbání je sice krásná činnost, ale má i svá rizika. Kromě rozkoše ze

Sekce: Zdraví / Diety
  Hovoříme-li o proteinové dietě, máme na mysli způsob stravování, který zajistí ve

  Infekce vyvolaná kvasinkami rodu Candida patří mezi časté ženské problémy a rozhodně nejde o nic
KOMENTÁŘE K ČLÁNKU:

SEX A VZTAHY:

Znamení, že byste neměla mít s klukem anální sex.
Znamení, že byste neměla mít s klukem anální sex.
15.07.19 | Láska / Intimita
  Zvažujete, že byste se s ním vrhla do prvního análního sexu? Přinášíme vám hned 5 důvodů, proč to není nejlepší nápad.
Toužíš mít dva chlapy najednou?
Toužíš mít dva chlapy najednou?
15.07.19 | Láska / Intimita
 Nudí tě sex s partnerem, vyzkoušeli jste společně už kdejakou novinku a rádi byste svůj sexuální život ještě nějak zpestřili?
5 tipů pro odvážné holky, co se toho nebojí!
5 tipů pro odvážné holky, co se toho nebojí!
15.07.19 | Láska
  Holky, kdy můžete nechat kalhotky doma?
Jak mít uspokojivější sex?
Jak mít uspokojivější sex?
15.07.19 | Láska / Intimita / Rodinná
  Ať už si to přiznáme, nebo ne, sex patří mezi primární potřeby společně se spánkem, příjmem potravy a tekutin, dýcháním,

Počasí:

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

POPULÁRNÍ:

Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
Co se bude nosit letošní podzim? Beauty trendy z přehlídkových mol podzim/zima 2016
28.10.16 | Krása / Kosmetika
Už víš, v čem letos na podzim zazáříš? Nemluvíme teď o dokonalém kabátu
Jak udělat domeček pro panenky z papíru
Jak udělat domeček pro panenky z papíru   Tvorba domečku pro panenky papíru není nijak složité. Barn, dvoubarevná a světle zelené domy jsou zdarma a mohou být
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?
Líčení podle barvy očí: Víte, co vám sluší?   Nemusíte je líčit vůbec nebo klidně použít jen řasenku, ale pokud chcete oči trochu zvýraznit a podtrhnout, je dobré vědět,
Desatero o žloutence
Desatero o žloutence
17.03.17 | Zdraví
     Deset důležitých otázek a odpovědí o infekční hepatitidě typu A a B.
Bikram jóga
Bikram jóga
26.08.17 | Zdraví / Fitness
  Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení.
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?
Vrchol extravagance: Černé svatební šaty. Jdete do toho?   Svatební šaty jako z pohádky? To je sen každé nevěsty! Ale musí být nutně bílé či smetanové? Někteří módní návrháři jsou toho
Copyright © 2014 Ženské řády.Cz | Design by ALEX- Ženské řády